Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontują galeriowiec przy Kołłątaja, ale... od podwórza

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Rusza remont galeriowca przy Kołłątaja, ale tylko od strony podwórza
Rusza remont galeriowca przy Kołłątaja, ale tylko od strony podwórza Celina Marchewka
Rusza remont Mezonetowca, charakterystycznego budynku znajdującego się u zbiegu ulic Kołłątaja i Kościuszki. Szpeci on centrum Wrocławia od lat. W tym roku ma odbyć się pierwszy etap prac renowacyjnych. Drugi, jeśli znajdą się pieniądze, może rozpocząć się w przyszłym roku. Galeriowiec nie przestanie więc szybko straszyć swoim wyglądem. W najbliższych miesiącach wypięknieje bowiem... część od strony podwórza.

Budynek wzniesiono 60 lat temu. Był uznawany za perełkę architektoniczną swoich czasów. Ma 8 kondygnacji. Na parterze mieszczą się lokale usługowe. Ostatnie piętro to mieszkania jednopoziomowe z tarasami, a 6 środkowych kondygnacji - dwupoziomowe z dwoma balkonami. W tych ostatnich na dole znajduje się salon, kuchnia i łazienka, a na piętrze dwie sypialnie i łazienka. Jest to szczególna i nietypowa budowla, która wzbudza zainteresowanie mieszkańców i turystów. Niekiedy jednak przyciąga spojrzenia nie zamysłem architektonicznym, a zniszczoną elewacją, wybitymi szybami lub oknami zasłoniętymi kocami.

Budynek przy Kołłataja 9-12 to dwie osobne wspólnoty mieszkaniowe, co także utrudniało podejmowanie decyzji. Mezonetowiec został wpisany na listę zabytków, pomogło to mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania na jego remont z miejskiego funduszu. We współpracy z konserwatorem ustalono zakres niezbędnych prac i rodzaj dozwolonych materiałów, których należy użyć przy remoncie. Wykonawca będzie musiał zachować oryginalny wygląd budynku.

Prace ruszą prawdopodobnie już na wiosnę tego roku, ale tylko od strony podwórza, gdzie znajdują się charakterystyczne galerie i zewnętrzne klatki schodowe.

- Decyzję o remoncie elewacji i balustrad oraz galerii od strony podwórza podjęły dwie wspólnoty w uzgodnieniu z miejskim konserwatorem zabytków. Była ona powodowana złym stanem technicznym balustrad (ciężkie żelbetonowe konstrukcje) oraz galerii (uszkodzona konstrukcja żelbetowa, która zaczyna zagrażać bezpieczeństwu) - wyjaśnia Seweryn Chwałek, Expert Dom Zarządzanie Nieruchomościami, zarządca wspólnoty Kołłątaja 11-12.

Pierwszy etap remontu, czyli prace od strony podwórza, będzie kosztował ponad 4 miliony złotych. Miasto da na ten cel 2,9 mln zł, resztę muszą pokryć mieszkańcy.

Jeszcze w tym miesiącu mają zostać ogłoszone dwa przetargi. Jest to konieczne, ponieważ każda ze wspólnot musi zrobić to osobno. Próbę tę podjęto już także w ubiegłym roku, ale znalazła się firma chętna wykonać prace jedynie na połowie galeriowca. Mezonetowiec jest zabytkiem, ale nietypowym, nie pochodzi, jak większość kamienic z mieście, przełomu wieków XIX i XX, a z końcówki lat 50. XX. Wykonany jest inną technologią. Jego remont może więc stanowić wyzwanie dla firm zajmujących się renowacją zabytków. Jeśli jednak wszystko pójdzie dobrze, wówczas przetarg może się zakończyć w kwietniu, a zwycięzcy (lub zwycięzca jeśli jedna firma wystartuje w obu konkursach) na wykonanie remontu będą miały czas do końca roku.

Zakres prac zaplanowanych w pierwszym etapie remontu:

  • docieplenie budynku,
  • odwodnienie loggii i galerii,
  • wymiana okien, instalacji elektrycznej, rynien i rur spustowych,
  • wykonanie nowych balustrad galerii,
  • naprawy uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, usunięcie skorodowanych zbrojeń,
  • wykonanie elewacji,
  • wykonanie zadaszenia wejść i wymiana drzwi do klatek schodowych,
  • montaż okien i drzwi na ostatniej kondygnacji,
  • wykonanie parapetów zewnętrznych i wewnętrznych.

Budynek wypięknieje, ale na razie tylko od strony podwórza, więc dla osób mijających go od ulicy Kołłątaja niewiele się zmieni. Być może reszta prac zostanie wykonana w przyszłym roku.

- Front elewacji jest planowany do remontu w roku 2021, jeśli wspólnota otrzyma kolejną dotację na remont. Należy bowiem pamiętać, iż dotacja, mimo, że stanowi ogromne wsparcie, wynosi 70 procent kosztów remontu, więc pozostałe 30 procent musza zapłacić właściciele lokali. Przy kilkumilionowym remoncie zaczyna to stanowić poważne obciążenie dla właścicieli lokali. Wspólnoty (obie) są jednak zdeterminowane by doprowadzić do końca rewitalizację nieruchomości - mówi Seweryn Chwałek.

Mezonetowiec do budynek o niepowtarzalnym charakterze. Jest utrzymany w nurcie powojennego modernizmu. To z pewnością ciekawe miejsce, które przez lata zaniedbań zostało doprowadzone do takiego stanu, że nikomu chyba nie kojarzy się z perełką architektoniczną. Teraz być może uda się zmienić ten wizerunek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska