18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypięknieje kolejne miejsce przy Hali Ludowej (ZDJĘCIA)

Jerzy Wójcik, N
Wyremontowana Hala Ludowa, nowoczesne centrum konferencyjne, przyciągająca ludzi fontanna i elegancka Pergola. W tym towarzystwie kompletnie nie pasuje tzw. pawilon pod misiami stojący zaledwie kilkadziesiąt metrów od Pergoli i Hali Ludowej. Na razie władze hali zasłoniły budynek reklamą, by nie szpecił okolicy, ale jeszcze w tym roku ma się rozpocząć remont tego obiektu. Zrobiono już studium historyczne i właśnie przygotowywany jest wniosek o unijną dotację.

Pawilon pod misiami powstał już w 1929 roku jako dzienne sanatorium dla dzieci. Przetrwał wojnę. A w 1948 roku doczekał się gruntownej przebudowy. Budynek postanowiono wykorzystać jako miejsce pobytu dla dzieci. Swoje pociechy mogli tam zostawić rodzice, którzy zwiedzali Wystawę Ziem Odzyskanych. Ówczesna nazwa budynku brzmiała: Pawilon Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Już po wystawie budynek pełnił funkcję hotelu, biura, przedszkola, budynku socjalnego, aż do dziś, gdy stał się magazynem dla Hali Ludowej. Samą elewację trzeba było zasłonić reklamą, bo szpeciła okolicę.

Zrobiliśmy to z konieczności, ale jednocześnie wzięliśmy się do pracy, by przywrócić temu miejscu świetność - zapewnia Bartłomiej Andrusiewicz, prezes Hali Ludowej. - Do września będziemy mieli gotowy wniosek o dofinansowanie przebudowy z pieniędzy unijnych. Chcielibyśmy ruszyć z pracami jeszcze w tym roku - dodaje prezes Andrusiewicz.

Co powstanie w odnowionym budynku? Plan maksimum zakładał, że znajdzie się tu centrum nauki. Miejsce popularyzujące wiedzę, do którego można by przyjść z całą rodziną i z dziećmi. Ponieważ konstrukcji budynku nie można naruszyć, sale miałyby się znaleźć w podziemiach. Niestety taka inwestycja pociągnęłaby za sobą bardzo duże koszty. Dlatego dziś bardziej prawdopodobne jest, że w odnowionym budynku powstanie np. galeria sztuki. Ciężkie ściany zastąpią nowoczesne przeszklone powierzchnie i budynek przestanie szpecić okolicę. Szacuje się, że remont na potrzeby galerii miałby kosztować ok. miliona złotych i jest to kwota w zasięgu spółki zarządzającej halą.

- Chciałbym także, żeby na terenach zielonych przy budynku odtworzyć plac zabaw dla dzieci, który był tutaj przed laty - opowiada Bartłomiej Andrusiewicz. - Galeria dla rodziców i miejsce zabaw dla dzieci na pewno ożywiłyby okolicę hali - dodaje prezes.


Zobaczcie także zdjęcia budynku sprzed lat zamieszczone na znanym wrocławskim portalu: wroclaw.hydral.com.pl :


1929 rok. Basen dziecięcy jako element wystawy WuWa, źródło: http://wroclaw.hydral.com.pl/382827,foto.html


1929 rok. Sanatorium dla dzieci - wnętrze sali do odpoczynku i naświetlania lampami kwarcowymi, źródło: http://wroclaw.hydral.com.pl/24267,foto.html


Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - budynek jako "przechowalnia" dla dzieci na czas oglądania wystawy, źródło: http://wroclaw.hydral.com.pl/345927,foto.html


2006 rok. Budynek zajmuje fundacja im. Brata Alberta, źródło: http://wroclaw.hydral.com.pl/85956,foto.html

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska