MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek przy pracy – jakie świadczenia przysługują? Oto lista rent, zasiłków i odszkodowań

AB
Denny Muller/ Unsplash.com
Sprawdziliśmy, jakie świadczenia przysługują z tytułu wypadku przy pracy. Pracownik, który doznał uszczerbku na zdrowiu, może ubiegać się o jeden z zasiłków z ZUS, rentę lub odszkodowanie. Prawo do zadośćuczynienia ma również rodzina osoby zmarłej w wyniku wypadku przy pracy.

Osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, może starać się o zadośćuczynienie z różnych źródeł. Przysługują jej liczne świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, które wypłaca ZUS. Ofiara może także otrzymać odszkodowanie z tytułu utraty lub uszkodzenia przedmiotów osobistego użytku, o którym jest mowa w art. 237(1) par. 2 Kodeksu pracy. Katalog możliwości jest jednak dużo szerszy. Przykładowo, poszkodowany ma możliwość wystąpienia o naprawienia szkody lub zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę na mocy przepisów Kodeksu pracy. Warto wówczas powołać się na art. 444 – 446 k.c.

Świadczeń możliwych do uzyskania jest tak dużo, że osoba nieobeznana z obowiązującymi przepisami może poczuć się zagubiona w gąszczu przepisów. Nasuwa się szereg pytań o to, kiedy ZUS pokryje koszty leczenia i rehabilitacji oraz jaki rodzaj zapomogi wypłaci.

Warto przeczytać:

Warto wiedzieć, że szczególne rodzaje świadczeń przysługują określonym grupom osób. I tak osoba z niepełnosprawnością powstałą wskutek wypadku przy pracy może starać się o rentę z tytułu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej oraz ze względu na wzrost potrzeb życiowych. Ma również możliwość otrzymania zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu doznanych obrażeń. Istnieje także specjalna renta przysługująca osobom, które straciły obojga rodziców.

Jeżeli wypadek przy pracy miał skutek śmiertelny, członkowie rodziny zmarłego mogą wnieść roszczenia na mocy przepisów określonych w Kodeksie pracy. W przypadku gdy ofiara wypadku płaciła alimenty, członkowie rodziny mają prawo domagać się naprawienia szkody i przyznania renty do czasu wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. O świadczenie to mogą również ubiegać się inne osoby, które pozostawały na utrzymaniu zmarłego.

Warto przeczytać:

Członkowie rodziny zmarłego są w stanie wywalczyć sobie prawo do odszkodowania na drodze sądowej, jeżeli po śmierci poszkodowanego ich sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. Na szczęście nie zawsze trzeba uciekać się do tak radykalnych działań. Rodzina, która straciła bliską osobę wskutek wypadku do pracy, ma prawo do jednorazowego odszkodowania oraz wypadkowej renty rodzinnej z ZUS. Powyższe przykłady odnoszą się tylko do niektórych sytuacji. Zachęcamy do zapoznania się z listą świadczeń przysługujących z tytułu wypadku przy pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska