Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynajmujesz mieszkanie? Właściciel pozna Twoje dochody

Bartłomiej Romanek
arc
Właściciele mieszkań muszą mieć wgląd w rzeczywiste dochody osób, którym je wynajmują. Taki cel stawia sobie Stowarzyszenie Mieszkanicznik. Powstało m.in. po to, aby chronić prawa właścicieli mieszkań przed najemcami, którzy doprowadzają je do dewastacji.

Kamienicznicy z "Lalki" Bolesława Prusa czy "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, ktrórzy rządzili kamienicami twardą ręką, a na co dzień użerali się się z krnąbrnymi lokatorami, to już przeszłość. Dzisiaj kamienicznicy owszem wciąż funkcjonują, ale mają silną konkurencję. To mieszkanicznicy, osoby, najczęściej młode, które utrzymują się z wynajmowania mieszkań innym osobom.

W Częstochowie i w Katowicach już działa Stowarzyszenie Mieszkanicznik, zrzeszające wszystkich, którzy wynajmują mieszkania. Mogą się do niego zapisać nie tylko Ci którzy wynajmują jeden lokal, ale i Ci, którzy jak Sławek Muturi, prezes Stowarzyszenia, uczynili z tego sposób na życie. Muturi już w wieku 44 lat przestał pracować, wszystkie zarobione pieniądze zainwestował w nieruchomości (ma mieszkania w całej Polsce) i utrzymuje się z ich wynajmu.

Muturi chce, żeby w Polsce wprowadzono standardy wynajmowania mieszkań m.in. żeby właściciele mieli wgląd do zarobków osób wynajmujących. W ramach za przynależność do Stowarzyszenia (miesięczna opłata to 8 zł), jego członkowie mogą korzystać z pomocy prawnej i porad konsultantów.

Zdaniem prezesa Muturiego celem jego Stowarzyszenia jest podniesienie standardów wynajmu. Zyskać mają na tym obydwie strony - wynajmujący i lokatorzy.

Powołanie Stowarzyszenia nie jest przypadkowe. W Polsce rośnie liczba mieszkaniczników. W wielu przypadkach są to osoby, które pracują zagranicą i inwestują w nieruchomości w Polsce. Kupują mieszkania, później je wynajmują, a część środków przeznaczają na zakup kolejnych nieruchomości. Wynajmowanie 3-4 mieszkań w dużym mieście, daje miesięczne dochody w wysokości 3-4 tysięcy zł, zapewniając godziwe życie.
W Polsce najemcy, głównie za sprawą kamienicy przy Stolarskiej w Poznaniu, kojarzą się przede wszystkim z prześladowaniem lokatorów. Jest jednak i druga strona medalu, bo lokatorzy potrafią nieźle uprzykrzyć życie właścicielowi mieszkania.

- Jeden lokator nie płacił przez 2 lata czynszu. Na dodatek zalał jeszcze sąsiadów, zdemolował mieszkanie, wyrwał żeliwne drzwi od pieca kaflowego i sprzedał je na złomie. Jak zwróciłem mu uwagę, to powiedział, że spali tę budę. Zgłosiłem to na policję, poszła sprawa z urzędu, dostał jakiś śmieszny wyrok i na tym się skończyło. Dalej mieszka i dalej grozi podpaleniem - żali się Tadeusz Skwarczyński, właściciel kamienicy z Częstochowy.

Jego zdaniem prawo w Polsce w ogóle nie chroni właścicieli kamienic przed lokatorami niepłacącymi czynszu i demolującymi mieszkania. Swoje rację ma ją jednak wynajmujący, który pomysł powołania Stowarzyszenia bardzo się podoba.

- Dobrze, gdyby była organizacja, która zrzeszałaby wynajmujących lokale i poświadczała ich kwalifikacje - mówi Anna, studentka z Częstochowy, która od kilku lat wynajmuje mieszkania w Katowicach. Spotkało ją kilka niemiłych przygód.

- Jeden z właścicieli dopiero po wprowadzce powiedział mi, że mam wspólną łazienkę z dwoma obywatelami Tajwanu. Inna właścicielka nie poinformowała o bardzo wysokich kosztach gazowego ogrzewania. Poza tym w Katowicach wszyscy windują ceny, a w wielu przypadkach mieszkania nie są one tego warte - mówi nam Anna.
Współ. A. Kaczmarek

Chciałbym wprowadzić standardy
Rozmowa ze Sławkiem Muturim, prezesem Stowarzyszenia Mieszkanicznik

Jaki był cel powołania Stowarzyszenia?
Przede wszystkim chciałbym wprowadzić w Polsce nowe standardy wynajmu. Podpisanie umowy oraz jasne sprecyzowanie zasad dotyczących zwrotu kosztów za zniszczenia powinno być normą. Właściciele powinni mieć wgląd do zarobków wynajmujących. Taką procedurę stosują firmy telekomunikacyjne przy zakupie telefonu i powinna być ona normą przy wynajmowaniu znacznie droższego mieszkania. Najemcy nie spisują umów, bo nie chcą płacić podatków, a my im uświadamiamy, że można je zminimalizować, mało kto wie np. że wynajmując mieszkanie, możemy sobie odliczyć od podatku koszty jego remontu.

Ilu członków liczy Stowarzyszenie?
To dopiero początki, więc nie mówmy o liczbach. Cieszę się, że coraz więcej ludzi chce mieć taki sam styl życia jak ja. Obowiązki zajmują mi 2-3 dni w tygodniu, a pozostały czas wykorzystuje na przyjemności.
Rozmawiał: Bartłomiej Romanek


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
*Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska