Wynajem mieszkań to udany biznes?

materiał partnera
Coraz więcej osób rozważa zakup mieszkań na wynajem. Ten krok podyktowany jest małą opłacalnością rachunków oszczędnościowych i lokat. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie nieruchomości powinniśmy rozważyć wszelkie za i przeciw. Warto podkreślić, że jest to inwestycja obarczona pewnym ryzykiem. Dlatego zanim ulokujemy swoje pieniądze w danej nieruchomości sprawdźmy czy będzie to dla nas opłacalne.

Stałe zyski czy chwilowy zastrzyk gotówki?

Przed zakupem mieszkania na wynajem warto rozeznać się w sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości. Sprawdźmy jakie jest zapotrzebowanie na wynajem w różnych dzielnicach miasta i jaki jest koszt zakupu mieszkania w tej okolicy. Zaplanujmy swój budżet na przyszłą inwestycję uwzględniając koszty związane z remontem, zakupem wyposażenia. Sprawdźmy jaki jest koszt utrzymania danego lokum. Jest to niezmiernie istotne w przypadku, gdy nie mamy lokatorów obowiązek ten będzie spoczywał na naszych barkach. Po drugie zbyt drogie mieszkanie nie będzie atrakcyjne dla wynajmujących. Pamiętajmy, że obecnie każdy potencjalny najemca chce uzyskać jak najlepszy standard za niewielką cenę. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego lokum.

Atrakcyjne lokalizacje w cenie

Podkreślmy już na wstępie, że o atrakcyjności naszego mieszkania będzie przede wszystkim decydować jego położenie. Nie warto kupować lokum w mało atrakcyjnej, niebezpiecznej dzielnicy. Prawdopodobieństwo znalezienia najemcy będzie bardzo małe. Ustalmy przed zakupem Kto ma być potencjalnym odbiorcą, komu chcemy wynająć mieszkanie. Jeśli naszym celem są studenci to najkorzystniejsze będzie położenie w pobliżu uczelni. Kiedy chcemy wynajmować lokal rodzinie z dziećmi wybierzmy spokojniejsze dzielnice w pobliżu parków, przedszkoli i szkół. Pamiętaj, że znalezienie odpowiedniego lokalu wymaga czasu. Nie warto kupować pochopnie i bez prześledzenia różnych ofert. W wyborze odpowiedniego lokum może nam pomóc agencja nieruchomości, która dysponuje szeroką bazą mieszkań. Dodatkowo umożliwiają negocjacje i uzyskanie niższej cenie. Minusem jest prowizja, którą będziemy musieli zapłacić po dokonaniu transakcji. (źródło: http://apm-development.com.pl/ )

Rynek wtórny czy pierwotny?

To kolejne pytanie, które warto sobie zadać przed zakupem mieszkania. Rynek wtórny oferuje zdecydowanie lepsze lokalizacje, jednak standard mieszkań w blokach z wielkiej płyty nie jest najwyższy. Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z większymi kosztami, jednak nowoczesne mieszkanie będzie łatwiej wynajmować, a w przypadku sytuacji losowych nawet zbyć. Obecnie deweloperzy szczególnie w dużych miastach budują w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Nie zapominajmy, że zakup mieszkania niesie za sobą dodatkowe koszty jak podatek, wynagrodzenie notariusza, wpis z aktu notarialnego, opłata sądowa za odpis z księgi wieczystej i wpis do hipoteki rzeczoznawcy. Decydując się na wynajem bezwzględnie ubezpieczajmy mieszkanie. Podatek ryczałtowy za wynajem wynosi 8,5 proc. w przypadku osób fizycznych. Gdy mieszkanie wynajmuje firma nie da się obejść stawki liniowej 19 proc. lub 19, 32 proc. Zanim zdecydujemy się "związać" z danymi lokatorami przygotujmy odpowiednią umowę z kaucją zabezpieczającą. Warto wprowadzić też ograniczenia czasowe, najczęściej zawierane są umowy roczne z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Czy to sie opłaca?

W obecnej sytuacji zakup mieszkania może okazać się dla wielu bardziej korzystny, niż lokowanie pieniędzy na koncie bankowym. Nie zapominajmy, że inwestycja w nieruchomości zwraca się zazwyczaj po wielu latach. Nigdy nie inwestujmy 100% swoich środków. Pozostawienie rezerwy finansowej jest niezbędne w trudnych sytuacjach losowych. Oszacowanie opłacalności zakupu mieszkania pod wynajem jest bardzo trudne. Najwięcej zarobimy oczywiście w dużych miastach. Rynek nieruchomości w Warszawie kwitnie. W mniejszych miastach potencjalnych najemców będzie proporcjonalnie mniej. Warto podkreślić, że w dużych miastach bardzo korzystnym sposobem na zarobek jest wynajem apartamentu na doby. Stawki za 1 dobę mogą sięgać przy wysokim standardzie nawet 400 zł. Możliwości zarobienia na wynajmie nieruchomości jest wiele wszystko zależy jednak od atrakcyjności kupionego lokalu. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup bardzo dokładnie rozeznajmy się w lokalnym rynku.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo