Wymiana ogrzewania – jak można dostać?

Materiał informacyjny TAURON SPRZEDAŻ SP. Z O.O.
Udostępnij:

Przepisy prawne, troska o zdrowe powietrze albo po prostu wygoda użytkowania – jest wiele powodów, dla których Polacy decydują się na wymianę starego ogrzewania. A co powstrzymuje tych, którzy jeszcze się wahają? Na pewno obawy związane z kosztami takiej inwestycji. Rozwiązaniem na to jest coraz więcej programów dofinansowań, z których można skorzystać. Jednym z nich jest program TAURONA, w którym można dostać nawet 4200 zł, ale też – co ważne – da się go łączyć z innymi systemami dopłat, np. „Czyste Powietrze”.

Dlaczego warto wymienić stare ogrzewanie?

Jedną z korzyści, jakie niesie za sobą wymiana starego ogrzewania, jest ochrona środowiska i walka ze smogiem – dokuczliwym problemem zarówno większych miast, jak i mniejszych miejscowości. Nowoczesne urządzenia grzewcze pozwolą wyeliminować lub ograniczyć emisję szkodliwych substancji. Zaletą pieców nowej generacji jest też bezpieczeństwo – ryzyko zaczadzenia jest w ich przypadku znacznie niższe niż podczas użytkowania tradycyjnego „kopciucha”. Są wygodne w obsłudze, zautomatyzowane i nie wymagają tak częstego doglądania. Nowoczesne urządzenia są również bardziej efektywne – a to pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Innowacyjne, ekologiczne kotły grzewcze to koszt rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W razie chęci uzyskania dofinansowania do pompy ciepła, pieca gazowego czy pieca na pellet – warto jeszcze przed zakupem przejrzeć aktualne programy dotacji na wymianę ogrzewania.

Program „Ogrzej się z TAURONEM”

„Ogrzej się z TAURONEM” to autorski program skierowany do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie mogą otrzymać te osoby, które wymienią dotychczasowe urządzenia grzewcze na rozwiązania o wyższej klasie efektywności energetycznej. Bezzwrotne dofinansowanie przyznawane jest na: pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, elektryczny podgrzewacz przepływowy lub akumulacyjny.

Wysokość dofinansowania zależy od dwóch czynników: roku budowy budynku oraz rodzaju wybranego rozwiązania. Kwota bezzwrotnego dofinansowania wynosi od 400 do 4200 zł. Na największą dopłatę można liczyć, gdy wymieni się stare urządzenie grzewcze na pompę ciepła o najwyższej efektywności energetycznej.

Dodatkowym atutem programu dofinansowań TAURONA jest fakt, że kwota, jaką otrzyma klient, jest zwolniona z podatku. Co więcej, program „Ogrzej się z TAURONEM” nie wyklucza możliwości pozyskania innych źródeł dopłat do inwestycji, np. z opisanego poniżej, ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”.

Więcej o programie dopłat na tauron.pl/dotacja

Klienci TAURONA z gospodarstw domowych, którzy wybiorą ich ofertę, mogą również skorzystać z atrakcyjnej formy finansowania w postaci kredytu.

Program „Czyste Powietrze”

„Czyste Powietrze” to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Program obejmuje głównie demontaż starego pieca na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła. W jego ramach można otrzymać aż do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 37 tys. zł dla poziomu podwyższonego i nawet 69 tys. zł dla najwyższego poziomu wsparcia inwestycji. Szczegóły programu można sprawdzić na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Dotacje samorządowe do wymiany pieca i termomodernizacji

Wiele samorządów wyszło z własną inicjatywą, by wspomóc mieszkańców w wymianie kotłów na bardziej ekologiczne. Regulaminy poszczególnych lokalnych programów różnią się między sobą, a wytyczne można sprawdzić na stronach urzędów wojewódzkich, gminnych oraz miast. Dzięki dopłatom, wymiana nieekologicznego źródła ciepła nie musi mocno obciążać budżetu domowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wymiana ogrzewania – jak można dostać? - Dziennik Zachodni

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie