Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy herb Wrocławia odrestaurowany. Teraz można podziwiać go w pełnej krasie [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Historyczny herb Wrocławia został odnowiony z wielkim kunsztem i dokładnością. Został zamalowany przez nazistów w 1938 r. i tkwił pod farbą aż do remontu auli liceum
Historyczny herb Wrocławia został odnowiony z wielkim kunsztem i dokładnością. Został zamalowany przez nazistów w 1938 r. i tkwił pod farbą aż do remontu auli liceum Paweł Relikowski / Polska Press
Historyczny herb Wrocławia odkryty podczas tegorocznego remontu auli najstarszego liceum we Wrocławiu - Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Danuty Siedzikówny "Inki", został odrestaurowany. To unikatowa tarcza, drugiego takiego herbu nie ma w całym mieście.

Ścienne malowidło w stylu rokoko przedstawia cesarski, historyczny herb Wrocławia, który funkcjonował od 1530 r. do 1938 r. Wtedy władze nazistowskie podjęły decyzję o zmianie herbu miasta na dwuelementowy - w jego górnej, złotej części widniał orzeł śląski, a w czerwonej dolnej - Krzyż Żelazny. W Liceum Ogólnokształcącym nr 1 widniał od początku istnienia szkoły, czyli od roku 1907. Zamalowany został prawdopodobnie w 1938 r.

- Przeszkadzała wtedy jego "śląskość". Na herbie mamy śląskiego orła, Jana Ewangelistę, Jana Chrzciciela, lwa czeskiego. Te elementy wskazują mocną wielowarstwowość, wielokulturowość Wrocławia. Miasto było czeskie, niemieckie, dzisiaj jest miastem polskim. I na tym herbie to wszystko widać. Charakterystyczne "W", czyli Wratislavia łączy wszystkie elementy, które nawiązują do historii miasta. A ta była po prostu niewygodna dla ówczesnej władzy, która miała określony cel i dominację - opowiada Krzysztof Świercz z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Cenny herb został uratowany podczas tegorocznego remontu auli liceum, który kosztował gminę Wrocław blisko pół miliona złotych. Podczas oczyszczania ścian okazało się, że jedna z nich skrywa historyczną pamiątkę.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk podjął decyzję, że malowidło zostanie odrestaurowane. Prace kosztowały miasto dodatkowe 115 tys. zł i trwały ponad 3 miesiące. Najtrudniejszą częścią przy rekonstrukcji były muzy po lewej i prawej stronie herbu. Sam herb zawiera w sobie złotą (pod orłem i Wratislavią) i srebrną (wokół Jana Chrzciciela) farbę, posiadającą w składzie prawdziwe drobinki tych drogocennych kruszców. Cała kolorystyka została odtworzona na podstawie archiwalnych szkolnych zdjęć.

- Cieszę się, że aula zyskała ten element. Chcemy, żeby herb z jednej strony zdobił naszą szkołę jako najstarsze liceum we Wrocławiu, ale z drugiej był atrakcją turystyczną dla wrocławian i turystów. Chcemy ich zapraszać, aby mogli podziwiać dzieło - mówi Marek Sempik, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Danuty Siedzikówny "Inki" we Wrocławiu.

Osoby, które chcą zobaczyć odnowiony historyczny herb Wrocławia na własne oczy, muszą umówić się wcześniej na wizytę w sekretariacie szkoły.

Przeczytaj także:

Zobaczcie zdjęcia:

Historyczny herb Wrocławia został odnowiony z wielkim kunsztem i dokładnością. Został zamalowany przez nazistów w 1938 r. i tkwił pod farbą aż do remontu auli liceum

Wyjątkowy herb Wrocławia odrestaurowany. Teraz można podziwi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska