Rowerem w woj. dolnośląskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. dolnośląskim, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody.
🚲 Trasa rowerowa: Okraj-Pec pod Śnieżką.
- Początek trasy: Kowary
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 82,26 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 2 min.
- Przewyższenia: 679 m
- Suma podjazdów: 2 394 m
- Suma zjazdów: 2 157 m
WINIAR4 poleca tę trasę rowerzystom
Trasa bardzo wymagająca kondycyjnie ale łatwa technicznie,praktycznie same asfaltowe i szerokie szutrowe drogi.Dzięki temu, można się skupić na podziwianiu piękna otaczających gór i uroku małego czeskiego miasteczka Pec pod Śnieżką oferującego wiele atrakcji dla wszelkiej maści turystów.Suma przewyższeń to 2433m
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Wielka majówka , wielkie szaleństwo.
- Początek trasy: Stronie Śląskie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 54,45 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 532 m
- Suma podjazdów: 887 m
- Suma zjazdów: 878 m
Januszek_44 poleca tę trasę
Kolejny upalny dzień aż zachęca do opuszczania mieszkania i udania się przed siebie , gdziekolwiek aby dalej od domu. Napełniam bidony , pakuje banana i ruszam rowerem w kierunku zalewu w Nowej Morawie. Tu majówka trwa w najlepsze. Słońce , woda , piękne widoki.
Jadę dalej w kierunku Przełęczy Płoszczyna. Za Starą Morawą dostrzegam podążającego w ta samą stronę rowerzystę . Pomimo iż obiecałem sobie ,że to będzie spokojna jazda , naciskam na pedały i po kilkunastu minutach doganiam nieznajomego. Powitanie i chwila rozmowy. Jedzie z Kłodzka na Przełęcz Suchą w górach bialskich. Więc nasze drogi po kilkuset metrach się rozdzielają.
Na przełęczy spotykam kilka osób , rowerzyści , piesi. To dobre miejsce na rozpoczęcie wycieczki na Śnieżnik Kłodzki. Ja pędzę w kierunku Starego Miasta. Zatrzymuję się na chwile. Jak zwykle po lewej stronie widać Śnieżnik . Dziś jest jeszcze piękniejszy bo jeszcze ośnieżony. Cudowne uczucie , w oddali śnieg a tu ciepły wiaterek.
Przed wjazdem do Starego Miasta podjeżdżam jeszcze do pozostałości po wojennych umocnieniach. Takich pamiątek na tych terenach jest sporo.
Wjeżdżam jeszcze na chwile do Starego Miasta. Dziś tu spokojnie, czynne tylko restauracje, ruch niewielki , większość pewnie gdzieś na trasie.
Dalej podążam w kierunku Wielkiego Vrbna. Droga niemiłosiernie pnie się do góry, w końcu po około 8 kilometrach kończy się asfalt i dalej szutrowa droga prowadzi pod wyciągiem. Tu jest naprawdę ciężko i raczej trzeba rower pchać niż na nim jechać. Wieje przyjemny i czasem nawet chłodnawy wiatr. Po kilkunastu minutach docieram do Chaty Paprysek. Byłem tu już tyle razy , ale widok zawsze zapiera dech w piersiach. Przy okazji można tu dobrze zjeść , wypić piwo , czy mały rum. I jak zwykle polaków nie brakuje. Chwila odpoczynku i ruszam w kierunku granicy państwa i Bielic. Jeszcze nie tak dawno biegałem tu na nartach.
Droga pnie się dalej w górę , w kierunku lasu. Ze zdumieniem stwierdzam ,że tu jest jeszcze śnieg , początkowo tylko płaty śniegu , ale im głębiej w las tym więcej śniegu.
Dochodzę do takiego miejsca ,że poważnie zastanawiam się ,czy nie wrócić do Starego Miasta. Buty rowerowe mam już przemoczone o jakiejś jeździe nie ma co marzyć. Ale brnę dalej . Najgorsze jest to ,że nie poznaję drogi, o oznaczeń nie ma tu żadnych. Jak jest moja radość gdy w pewnym momencie kilkadziesiąt metrów przed sobą widzę idących naprzeciw mi rowerzystów. Więc i ja się przebiję .
Najpierw wyjeżdża dziewczynka około 8 lat, potem młody mężczyzna z podczepioną do roweru dwukółką w której jest małe dziecko. Wymieniamy grzeczności , informujemy się jak dalej na trasie. W międzyczasie dojeżdża do nas młoda kobieta. Rodzina w komplecie. Już miałem ruszać dalej , ale mnie olśniło. Pytam czy ta dziewczynka to Matylda. Tak Matylda. A więc spotykamy się po raz drugi.
Pierwszy raz , chyba dwa lata temu spotkałem Wojtka , bo ten mężczyzna tak ma na imię. Jechałem wtedy pierwszy raz tą trasą. Matylda miała może 5…6 lat . Jechała na małym rowerku w wysokich ciężkich butach. Pamiętam ,że miała rozciętą rękę ale trzymała się dzielnie . Potem czytałem gdzieś ,że wygrała zawody w MTB.
Miłe spotkanie , świat jest taki mały. Żegnamy się do następnego razu , na pewno będzie. Po kilkuset metrach śnieg się kończy , zaczyna się woda i błoto. I tu spotykam kilkanaście osób idących w stronę Papryska. Brodzą w błocie jak czaple. Dzieci bez butów na bosaka. Patrzę na znak „ Hranica” …myślę sobie , granica? Granica czego ? …..nie ważne codziennie pokonuje jakieś granice….mam nadzieję ,że nie była to granica głupoty.
Została już tylko droga przez lasek i będę w Puszczy Bialskie. Wyjeżdżam na trasę „Wielkiego Szengena” i widzę znajomego z podjazdu w Starej Morawie. Witamy się serdecznie jakbyśmy byli starymi kumplami a przecież poznaliśmy się parę godzin temu. On tnie jeszcze w kierunku Smerka a ja do domu.
No , cóż , piękna majówka , z małym akcentem zimowym i miłymi spotkaniami.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Krzyże pokutne-pojednania Nowy Waliszów
- Początek trasy: Stronie Śląskie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 47,61 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 8 min.
- Przewyższenia: 260 m
- Suma podjazdów: 615 m
- Suma zjazdów: 617 m
Rowerzystom trasę poleca Januszek_44
Nie wiadomo dokładnie czy wybrać się na biegówki czy na rower . Jest ciepło , wieje wiatr . Wybieram dziś rower . To kolejny dzień poszukiwania krzyży pojednania czy też pokutnych . Tym razem Nowy Waliszów , mała miejscowość na trasie do Bystrzycy Kłodzkiej . Pierwszy krzyż odnajduję dość szybko , został wmontowany w dach kościoła , drugi stoi przy płocie obok bramy wejściowej kościoła . Trochę zarośnięty znajdującymi się tam krzewami .
Wracam drogą , którą jechałem raz w życiu , kilka lat z moim znajomym Ryjkiem . Wtedy wracaliśmy przez Skowronią Górę , tym razem nie obserwuje dokładnie drogi i tak trafiam na ścieżkę rowerową w stronę Trzebieszowic . Już kilka razy tędy jechałem , zawsze gubiłem szlak . Tym razem brak liści powoduje ,że oznaczenia są świetnie widoczne . Bingo , udało się .
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Czarna Góra i Żmijowiec
- Początek trasy: Stronie Śląskie
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 33,81 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 21 min.
- Przewyższenia: 729 m
- Suma podjazdów: 946 m
- Suma zjazdów: 944 m
Januszek_44 poleca tę trasę rowerzystom
Po kilku dniach deszczu, wreszcie znowu słońce . Wyjazd ze Stronia Śl w kierunku Siennej a następnie przekaźnika na zboczu Czarnej Góry. W międzyczasie z pięknej jesieni zrobiło się ciemno. Podjazd pod przekaźnik to dość duże wyzwanie, momentami pionowa ściana, najpierw biegnie tu żółty szlak rowerowy a potem oznaczony nr 9. Pod przekaźnikiem mgła . Zamiast zjechać żółtym do żmijowca wybieram nr 9, który trawersuje szczyt Czarnej Góry i kończy się przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Teraz wypadałoby zjechać nartostradą na żmijowiec , ale trasa rozkopana bo trwają prace przy przebudowie wyciągu . Muszę więc wnieść rower na Czarną Górą , a tam wita mnie niewielki przymrozek i mgła. Jazda Żmijowcem to już bajka, szkoda tylko, że we mgle i błocie.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Krzyże pokutne - pojednania Lesica
- Początek trasy: Stronie Śląskie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 93,67 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 40 min.
- Przewyższenia: 531 m
- Suma podjazdów: 1 455 m
- Suma zjazdów: 1 438 m
Januszek_44 poleca tę trasę
Dziś wyruszam w poszukiwaniu kolejnego kamiennego krzyża . Tym razem Lesica . Mała wioska koło Międzylesia . W tej okolicy w lesie stoi kolejny taki krzyż . Do Lesicy docieram dość szybko . W samej wiosce jest tablica informacyjna na której jako jedna z atrakcji znajduje się wspomniany krzyż . Niestety trudno znaleźć tu kogoś kto wskazałby to miejsce . Jadę więc powoli i szukam jakiś znaków . Dobrze ,że krzyż jest naprawdę duży i przy dużej uwadze widoczny z drogi .
Jest to jeden z ładniejszych krzyży pokutnych , w miejscu którym stoi robi naprawdę duże wrażenie .
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy
- Początek trasy: Siechnice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 67,86 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 31 m
- Suma podjazdów: 82 m
- Suma zjazdów: 83 m
Wiesiek poleca tę trasę rowerzystom
Na południowy zachód od Wrocławia, kilkanaście kilometrów za miastem znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy. Na trasie oprócz ładnej przyrody odnajdziemy kilka zadbanych, ale i opuszczonych zabytków.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Trixie
Trixie Friends on Tour torba na rower - Dł. x szer. x wys.: 42 x ...
Ta przemyślana torba rowerowa Friends on Tour mark…

skymaster
Energy Trekking V2 Pro Dark Grey Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking v2 pro…

skymaster
Energy Trekking R2 Pro Dark Green Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking r2 pro…

Aumüller
Aumüller kosz na rower, z kratką ochronną - Standard (dł. x szer. ...
Prezentowany kosz na rower to optymalny środek tra…

jeep
JE-C28L-WK Rower elektryczny JEEP
trekkingowy rower ze wspomaganiem elektrycznym dla…

blaupunkt
Carl 300 Rower elektryczny BLAUPUNKT
carl 300 to składany rower elektryczny. przy niski…

Mattel
MATTEL Rower Barbie
Barbie Rower Przejedź się wprost do świata wyobraź…

Trixie
Trixie Friends on Tour de Luxe torba transportowa na rower - Dł. x ...
Dzięki torbie transportowej Friends on Tour de Lux…

Trixie
Trixie kosz na rower, czarny - Dł. x szer. x wys: 50 x 35 x 41 cm
Małe psy często maja trudności z dogonieniem rower…

Aumüller
Aumüller kosz na rower, z kratką ochronną - Dł. x szer. x wys.: ...
Praktyczny i wygodny koszyk na rower dla psa, któr…

blaupunkt
Clara 400 SE Rower elektryczny BLAUPUNKT
składany rower elektryczny z 20" kołami.korzy…

kawasaki
KX-KDX3.0 Rower elektryczny KAWASAKI
nowoczesny rower górski mtb klasy premium ze wspom…

jeep
JE-C28L-KY Rower elektryczny JEEP
trekkingowy rower ze wspomaganiem elektrycznym dla…

Zapf
BABY ANNABELL Ubranko na rower
Mała Annabell uwielbia jeździć na rowerze z mamą i…
🚲 Trasa rowerowa: Staniszów Pałac na wodzie
- Początek trasy: Karpacz
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 34,49 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 102 m
- Suma podjazdów: 378 m
- Suma zjazdów: 351 m
Januszek_44 poleca tę trasę rowerzystom
Na terenie Kotliny Jeleniogórskiej znajduje się szereg pałaców , zameczków, warowni obronnych , dworków. Teren ten jest niewątpliwe „kopalnią” tego typu zabytków. Wiele z nich jest odnowiona i oprócz walorów zabytkowych posiada także „przywrócone” funkcje użytkowe.
Dziś wybrałem się na przejażdżkę rowerową do Pałacu na wodzie w Staniszowie.
Z Podgórzyna droga prowadzi ostro pod górę w kierunku Kowar. Po przejechaniu około 3 kilometrów należy z główne drogi skręcić w lewo w kierunku Staniszowi.
Droga jest asfaltowa, o gładkiej nawierzchni i pnie się ostro w górę. Po pokonaniu wzniesienia zjeżdżamy w dół aby na końcu miejscowości po lewej stronie drogi zobaczyć pałac.
Pałac został zbudowany dla Henryka XXXVIII von Reuss około 1786 r., tuż przed przebudową starszej rezydencji w Staniszowie Górnym. Budynek pozostał w rękach rodzinny von Reuss do końca XIX w., następnie był dzierżawiony, między innymi Ulrichowi Woide z Berlina. Kolejnymi właścicielami pałacu byli Otto von Zabelite i Emil Mettig.
Budynek murowany, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem czterospadowym z lukarnami. Fasada pięcioosiowa, z centralnie umieszczonym wejściem poprzedzonym czterokolumnowym portykiem podtrzymującym balkon. Ponad wejściem jednoosiowy szczyt. Elewacje ozdobione uproszczonymi pilastrami, wieńczącym gzymsem kostkowym i kamiennymi obramieniami otworów okiennych. W elewacji tylnej wejście z bogato profilowanym portalem, nad nim kartusz herbowy z koroną książęcą. Wnętrza w układzie dwutraktowym, w pomieszczeniach parteru zachowane sklepienia kolebkowe z lunetami.
W pałacu obecnie mieści się niewielki hotel z restauracją.
Po krótkiej wizycie w tym miejscu ruszam dalej w kierunku Osiedla Czarne a następnie wjeżdżam na ścieżkę rowerową w kierunku Łomnicy. Po drodze mijam nieczynny Skansen Uzbrojenia. Skansen jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Zgromadzono tu sprzęt radiolokacyjny, który Wojsko Polskie wykorzystywało w latach 70., 80. i 90. Jest to największa na Dolnym Śląsku ekspozycja broni ciężkiej używanej po 1945 roku przez Wojsko Polskie, m.in. czołg T-34-85, wyrzutnia haubiczna, stacja radiolokacyjna, haubica 122 mm, armata przeciwpancerna 75 mm, działo bezodrzutowe, artyleria przeciwlotnicza różnych kalibrów, pomnik odzyskania niepodległości (dawniej znajdował się na ratuszu jeleniogórskim)
Cały czas w kierunku Łomnicy poruszam się bardzo dobrze utrzymaną ścieżką rowerową. Na trasie przepiekane widoki na ośnieżone jeszcze pasmo Karkonoszy.
W Łomnicy skręcam w lewo kierując się stronę Miłkowa. Po drodze odwiedzam jeszcze tajemniczą budowlę w Mysłakowicach , która okazuje się być siedzibą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Siedziba szkoły mieści się w pałacu będącym w XIX wieku letnią rezydencją pruskiej rodziny królewskiej. Król Fryderyk Wilhelm IV zlecił architektowi Karlowi Schinklowi dobudowanie do skromnego budynku trzydziestometrowej ośmiokątnej wieży i wykonanie neogotyckiego wystroju architektonicznego. Dobudowano także salę jadalną z wznoszącymi się nad nią ozdobnymi kolumnami. W najbliższym sąsiedztwie pałacu znajduje się wspaniały park krajobrazowy zaprojektowany przez Petera Jozefa Lenne. Po II wojnie światowej pałac uległ dewastacji. Obiekt po gruntownym remoncie i adaptacji służy celom oświatowym od 1953 roku.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Góry Sowie - Sobótka - Wrocław
- Początek trasy: Jedlina-Zdrój
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 97,94 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 7 min.
- Przewyższenia: 361 m
- Suma podjazdów: 110 m
- Suma zjazdów: 470 m
Wiesiek poleca tę trasę rowerzystom
Drogę z Gór Sowich do Wrocławia można oczywiście pokonać na kilka sposobów. Aby nie jechać bardzo ruchliwą, a przez to niebezpieczną drogą Świdnica – Wrocław, proponuję jedną z tych możliwości. Z Walimia jedziemy początkowo malowniczą drogą przełomem Bystrzycy, w dół przez Jugowice, Zagórze Śl., Lubachów, dalej w Bystrzycy Górnej w lewo i przez Burkatów do Świdnicy. Teraz należy odnaleźć drogę wylotową na Jagodnik, dalej wokół Masywu Ślęży, przez Wiry, Sady i Strzeblów docieramy do Sobótki. Tu najciekawszymi atrakcjami turystycznie są: zamek w Sobótce Górce, kościół sanktuarium św. Anny Samotrzeciej / Matki Nowej Ewangelizacji i z pewnością najstarsza z nich tzw. „Mnich”, jedna z poceltyckich rzeźb ulokowanych wokół Masywu Ślęży. W dalszą drogę do Wrocławia kierujemy się najpierw na północ, przez Rogów Sobócki, następnie na wschód, przez Ręków i Pustków Żurawski ( z pałacem z II połowy XIX w.) Kontynuując naszą podróż, jedziemy przez Wierzbice do Królikowic. Tuż przed wsią, z lewej strony, w głębi odnajdujemy kolejny pałac. To XIX wieczna budowla, w miejsce XVII w. dworu. Następnie jedziemy przez Kobierzyce, Galowice z zabytkową powozownią i Komorowice z pałacem XVI – XIX w. I to już ostatnia miejscowość z atrakcjami turystycznymi na tej trasie. Wycieczka dość długa, ale na pewno bardziej urozmaicona niż nudna i niebezpieczna DK 35.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Na deptak w Polanicy Zdroju
- Początek trasy: Stronie Śląskie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 96,57 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 579 m
- Suma podjazdów: 1 135 m
- Suma zjazdów: 1 095 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Januszek_44
Piękna kwietniowa pogoda, dawno nieodwiedzana trasa. Czas więc wsiąść na rower i ruszyć przed siebie. Po drodze Sienna, miejscowość gdzie zimą szusuje się na nartach, potem piękna miejscowość Bystrzyca Kłodzka. Tam mury obronne, wieże i Muzeum Filumenistyczne. Potem w stronę Polanicy Zdroju. Na deptaku jak zwykle spory ruch kuracjuszy, a ja jak zwykle zatrzymuję się, aby coś przekąsić.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Opatowice - Trestno - Wrocław
- Początek trasy: Siechnice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 27,4 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 81 m
- Suma podjazdów: 700 m
- Suma zjazdów: 691 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Wielogorski
Tereny wodonośne Wrocławia
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Chcesz pobalować? Nie w mieszkaniach od Airbnb