Wybudują nową szkołę na Winnej Górze

Materiał informacyjny Gmina Środa Śląska
Wizualizacja szkoły podstawowej na Winnej Górze w Środzie Śl. Źródło: Archimedia
Wizualizacja szkoły podstawowej na Winnej Górze w Środzie Śl. Źródło: Archimedia

Na początku kwietnia Gmina Środa Śląska otrzymała 9,5 mln zł dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę nowej Szkoły Podstawowej na Winnej Górze, w sąsiedztwie Średzkiego Paku Wodnego.

W połowie maja biuro projektowe Archimedia z Poznania przekazało sredzkiej gminie projekty wykonawcze, na podstawie których nastąpi realizacja inwestycji oszacowanej na ok. 35 mln zł. Na początku kwietnia na konto Gminy Środa Śląska wpłynęło na realizację tej inwestycji 9,5 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (FIL).

Zgłosiliśmy do rządowego funduszu najważniejszy projekt inwestycyjny w tej kadencji. Nasz wniosek aplikacyjny był bardzo dobrze przygotowany. Pokazaliśmy skalę i kontekst inwestycji, kompleksowość funkcji nowej szkoły i jej nowoczesną wizję architektoniczną. Jak widać to wszystko zostało docenione na szczeblu centralnym - wskazuje burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.

Inwestycja oświatowa na średzkiej Winnej Górze obejmuje budowę kompleksowego, energooszczędnego obiektu 18-odziałowej szkoły podstawowej dla min. 450 uczniów klas I-VIII, z zagospodarowaniem terenu i finalnie z opcją sali gimnastycznej. Nowa szkoła podstawowa w Środzie Śląskiej będzie posiadać duży plac zabaw, mini orlik oraz bibliotekę z czytelnią, stołówkę z kuchnią, gabinet stomatologiczny i lekarski oraz pełne zaplecze.

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasz wniosek aplikacyjny pokazał budowę szkoły jako absolutnie priorytetową i kluczową inwestycję dla mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Patrząc na listy dotacji z FIL w całym kraju, szkoła na Winnej Górze to jedna z zaledwie dwóch tak kompleksowych inwestycji oświatowych w całej Polsce - podsumowuje Monika Szymanowska, p.o. kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy.

Jeżeli przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy Szkoły Podstawowej na Winnej Górze w Środzie Śl. zakończy się powodzeniem, to rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na sierpień br. Docelowo szkoła podstawowa na Winnej Górze ma zostać rozbudowana o kolejne moduły dla 200 uczniów - po realizacji pierwszego w Polsce, modelowego osiedla mieszkaniowego w zabudowie wielorodzinnej, które będzie budowane na Winnej Górze w technologii drewnianej do 2025, zgodnie z listem intencyjnym z 9 września ub.r. podpisanego przez Gminę ze warszawską spółką Polskie Domy Drewniane S.A.

Materiał informacyjny Gmina Środa Śląska

Dodaj ogłoszenie