Wybory w Czechach 2021. Wyniki: Partia premiera Andreja Babiša ANO przegrała z koalicją SPOLU, ale ma więcej mandatów

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wybory w Czechach 2021. Partia premiera Andreja Babiša ANO wygrywa ale z niewielką przewagą. Koalicjant walczy o przekroczenie progu
Wybory w Czechach 2021. Partia premiera Andreja Babiša ANO wygrywa ale z niewielką przewagą. Koalicjant walczy o przekroczenie progu JOE KLAMAR/AFP/East News
Udostępnij:
Wybory w Czechach. Ugrupowanie premiera Andreja Babiša ANO (Tak) przegrało procentowo o włos z centroprawicową koalicją SPOLU (Razem). Jednak zdobywa jeden mandat więcej.

Wybory w Czechach. Zakończyły się wybory do Izby Deputowanych. O godzinie 14.00 w sobotę zamknięto lokale wyborcze i rozpoczęło się liczenie głosów. W Czechach liczenie głosów szło bardzo sprawnie. Do sobotniego wieczora policzono 100 proc. oddanych głosów.

Do ostatniej chwili trwała walka pomiędzy partią ANO (Tak) a koalicją SPOLU (Razem) w skład której wchodzą: Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), Unia Chrześcijańska i Demokratyczna (KDU-ČSL) i TOP 09 (Tradice Odpovědnost Prosperita 09, Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09).

Wyniki wyborów w Czechach po przeliczeniu 100 proc. głosów.

SPOLU - 27,97 proc. - 71 mandatów (+29)
ANO - 27,12 proc. - 72 mandatów (-7)
PiratiStan - Koalicja Piratów i STAN, czyli ruchu Burmistrzowie i Niezależni - 15,62 proc. - 37 mandatów (+10)
SPD (Wolność i Demokracja Bezpośrednia) - 9,56 proc. - 20 mandatów (-2)

Uwaga, liczba mandatów wg. czeskiej telewizji.

Jak to się przekłada na mandaty dla poszczególnych partii:

  • ANO - 72
  • ODS - 34
  • STAN - 33
  • KDU-ČSL - 23
  • SPD - 20
  • TOP 09 - 14
  • Pirati - 4

Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego i nie uzyskały mandatów.

Frekwencja w tych wyborach wynosiła 65,42 proc.

Uprawnionych do głosowania w wyborach do Izby Deputowanych było 8,6 miliona obywateli Czech. Głosowanie odbywało się w piątek (14:00 - 22:00) i sobotę 08:00 - 14:00. W sumie startowały aż 22 partie. O mandat walczyło 5242 kandydatów. Do Izby Deputowanych dostało się tylko dwustu z nich.

Każdy podmiot potrzebuje co najmniej pięciu procent głosów, aby wejść do Izby, dla koalicji wyborczych dwupodmiotowych - osiem procent, a próg jedenastoprocentowy obowiązuje dla koalicji z trzema lub więcej podmiotami.

Ustępujący rząd w Czechach premiera Andreja Babiša tworzą centrowa ANO i centrolewicowa ČSSD, która nie przekroczyła progu wyborczego z wynikiem 4,67 proc.

Media zwracają uwagę na fakt, że siły lewicowe i skrajnie lewicowe nie znalazły się w nowym parlamencie. W przypadku czeskich komunistów (KSČM) pisze się o historycznej klęsce. Otóż po raz pierwszy od 1989 r. KSČM nie będzie miała swoich członków w parlamencie. Wyniki są nieubłagane nawet dla socjaldemokracji (ČSSD). Partia, która do tej pory uczestniczyła w rządzie premiera Babiša, wylądowała poza parlamentem.

Kto premierem Czech?

Chwilę po ogłoszeniu wyników wyborów rozpoczęły się powyborcze negocjacje. Według prawnika Aleša Gerlocha, cytowanego przez czeską telewizję, konstytucja nie nakazuje prezydentowi, że przedstawiciel zwycięskiej partii lub koalicji musi zostać premierem. To zależy od prezydenta. Zamek Praski ogłosił, że planuje rozpocząć rozmowy o formowaniu nowego rządu w powyborczą w środę.

Obecny rząd pozostaje w mocy przynajmniej do czasu inauguracyjnego posiedzenia Izby Deputowanych. - Izbę Deputowanych zwołuje prezydent nie później niż trzydzieści dni po dniu wyborów - wyjaśnił Gerloch, dodając, że mowa jest o dacie 9 listopada 2021. W międzyczasie, powiedział konstytucjonalista, prezydent ma pole do negocjacji z przedstawicielami zwycięskich partii lub koalicji.

Czesi zwracają uwagę na komentarze w Polskich mediach, które wieszczą dalsze problemy z negocjacjami ws. Turowa. Tak naprawdę ich los zależy od tego, czy siły sprzyjające Polsce, wejdą do rządu.

Skomplikowany system wyborczy w Czechach. Dlaczego ANO wygrało ze SPOLU?

Koalicja SPOLU, która zdobyła 27,8 proc. a ruch ANO, który zdobył 27,1 proc. Wybory wygrała koalicja obywatelskich i chrześcijańskich demokratów oraz TOP 09. Głosowało na nią prawie 36 tysięcy więcej wyborców. Dlaczego zatem SPOLU uzyskało mniej mandatów?

Wyjaśnienie, że SPOLU nie ma największej liczby mandatów, leży w czeskim systemie wyborczym. W tym roku po raz pierwszy wybory odbyły się według nowych zasad redystrybucji głosów na mandaty.

Przeliczenie głosów odbywa się w trzech krokach.

W pierwszym kroku po przeliczeniu wszystkich głosów należy obliczyć tzw. liczbę mandatów republikańskich. Na jej podstawie zostanie ustalone, ile miejsc zostanie rozdzielonych w poszczególnych regionach. Liczba mandatów republikańskich to udział w ogólnej liczbie ważnych głosów i liczbie rozdzielonych mandatów, czyli 200 (tylu jest członków Izby Poselskiej).

Numer mandatu Republiki to tzw. Limit Haare - liczba głosów podzielona przez liczbę mandatów - 5 375 090 głosów przez 200 miejsc co daje 26 875 głosów na mandat.

Drugim krokiem jest obliczenie tzw. liczby głosów regionalnych. Do jej obliczenia stosuje się tak zwany kontyngent imperialny. Liczbę ważnych głosów oddanych w każdym regionie dzieli się przez liczbę mandatów regionalnych powiększoną o dwa. Zyski wyborcze partii, które otrzymały co najmniej pięć procent głosów, dzieli się przez ten limit. Wynikiem jest liczba mandatów na daną partię.

Różna wielkość regionów i rozkład mandatów na szczeblu regionalnym jest właśnie powodem, dla którego ANO ma większą liczbę mandatów niż zwycięzca wyborów koalicja SPOLU. Najwięcej wyborczych głosów oddano w regionach, gdzie do mandatu wystarczała mniejsza liczba głosów.

Na przykład w Regionie Morawsko-Śląskim ANO wygrało przewagą 195 tys. głosów. Ta wygrana wyborcza wystarczyła jej, by zdobyć dziesięć mandatów. Z kolei koalicja SPOLU, która zwyciężyła w Regionie Środkowoczeskim, zdobyła 203 tys. głosów na zaledwie 9 mandatów. Innymi słowy, aby SPOLU zdobyła mandat, potrzebowała więcej głosów.

Waga głosów wyborców nie jest więc w pełni identyczna we wszystkich regionach, a wspomniana liczba wyborców regionalnych jest różna w zależności od regionu. Najniższa jest w regionie karlowarskim (14 944), a najwyższa w Pradze, gdzie odniosła sukces koalicja SPOLU (21 265). Dlatego ruch ANO z mniejszą liczbą głosów zdobył więcej mandatów.

W tym drugim etapie rozdano łącznie 199 mandatów. Ruch ANO zdobył w nim 72 mandaty, koalicja SPOLU 70 mandatów.

Podział mandatów w tzw. pierwszej kontroli (zamiana głosów na mandaty): ANO - 72 miejsca, SPOLU - 70 miejsc, PiratesSTAN - 37 mandatów i SPD 20 - miejsc.

Trzecim i ostatnim krokiem jest tzw. druga kontrola, w której głosy na tzw. kwotę Hagenbacha-Bischoffa są przeliczane na poziomie krajowym. Tutaj konieczne jest podzielenie mandatów, które nie zostały przydzielone w poprzednim kroku. W przypadku tegorocznych wyborów jest to ostatni dwustetny mandat.

Głosy partii pozostałych po podziale mandatów na szczeblu regionalnym przechodzą na poziom ogólnopolski. Zyski poszczególnych partii są sumowane dla wszystkich regionów i dzielone przez liczbę mandatów powiększoną o jeden. Tworzy to tak zwaną republikańską liczbę wyborczą, która dzieli sumę wszystkich głosów na każdą partię.

Dzięki tej drugiej rekalkulacji koalicja SPOLU zdobyła 71 mandat. Koalicja ta zwiększyła w ten sposób swoją reprezentację w Kraju Środkowoczeskim, gdzie ostatecznie uzyskała mandatów poselskich.

Prezydent Miloš Zeman w szpitalu na intensywnej terapii

Tymczasem w niedzielę po spotkaniu prezydenta Czech Miloša Zemana, do którego doszło na zamku Lány, z premierem Andrejem Babišem, głowę państwa zabrała karetka pogotowia. Trafił do Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze.

Lekarz prowadzący Miroslav Zavoral powiedział na konferencji prasowej, że prezydent nie zgadza się na informowanie opinii publicznej o dokładnej diagnozie.

- Powodem hospitalizacji są powikłania towarzyszące przewlekłej chorobie, z której jest leczony. Znamy dokładną diagnozę, dzięki czemu jesteśmy w stanie ukierunkować leczenie tak, jak powinno wyglądać. W tej chwili pacjent jest hospitalizowany na oddziale intensywnej terapii i jest pod opieką ekspertów - dodał Zavoral.

Miloš Zeman był ostatnio hospitalizowany we wrześniu 2021 r. 14 września trafił do Centralnego Szpitala Wojskowego i po ośmiu dniach został wypisany. Urząd prezydenta informował wtedy, że głowa państwa w szpitalu przeszła serię badań i zabiegów. Zeman cierpiał na odwodnienie i lekkie wycieńczenie. Neuropatia nóg, z powodu której prezydent porusza się na wózku inwalidzkim, utrzymuje się u prezydenta bez zmian.

Od jutra kwarantanna zostaje skrócona

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory w Czechach 2021. Wyniki: Partia premiera Andreja Babiša ANO przegrała z koalicją SPOLU, ale ma więcej mandatów - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie