Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie już za tydzień. To musisz wiedzieć

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wybory w czasie epidemii koronawirusa.
Wybory w czasie epidemii koronawirusa. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Wybory prezydenckie za tydzień. Wyjeżdżasz na wakacje albo jesteś poddany kwarantannie? Zobacz, co zrobić by móc oddać głos.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich zbliża się wielkimi krokami, do 28 czerwca pozostał niewiele ponad tydzień. Ewentualna druga tura odbędzie się dwa tygodnie później - 12 lipca. Głosowanie potrwa od 7.00 do 21.00. Oddać głos będziemy mogli osobiście – w lokalach wyborczych lub za pośrednictwem innych osób. Jeżeli jesteśmy poddani kwarantannie możemy jeszcze potwierdzić chęć głosowania korespondencyjnego, poprzez dostarczenie przez listonoszy kopert zwrotnych do właściwych obwodowych komisji wyborczych, ale też dostarczenie ich za pośrednictwem innych osób.

Głosowanie korespondencyjne już tylko na kwarantannie

Już tylko osoby poddane kwarantannie lub izolacji mogą zgłosić chęć oddania głosu – korespondencyjnie. Mogą to zrobić najpóźniej 23 czerwca. Ci, którzy poddani zostaną kwarantannie po tym dniu, będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do 26 czerwca. Takie osoby powinny otrzymać pakiety wyborcze na wskazany adres, najpóźniej dwa dni przed wyborami. Na ten sam adres trafią do nas również przed ewentualną drugą turą.

Chęć głosowania korespondencyjnego można zgłosić ustnie, pisemnie (np. wysyłając je pocztą, ale uwaga - decyduje data dostarczenia pisma do urzędu, a nie data stempla pocztowego) albo w sieci - za pośrednictwem platformy ePUAP. Na pewno nie zrobimy tego telefonicznie. Nie można tego zrobić telefonicznie.

We Wrocławiu można to zrobić w Urzędzie Miejskim Wrocławia przy pl. Nowy Targ 1-8 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-15:15). Droga elektroniczna polega na złożeniu wniosku za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP albo z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Jeżeli kwarantanna danej osoby kończy się przed wyborami, to wypełniony pakiet wyborczy można oddać w urzędzie gminy lub wrzucić do skrzynki ustawionej przez Pocztę Polską. Co z tymi, których kwarantanna będzie nadal trwać 28 czerwca? Tutaj wprowadzono specjalną procedurę. Wyznaczony pracownik urzędu lub poczty pojawi się z pakietem wyborczym pod drzwiami takiej osoby i zostawi pakiet, po czym zapuka lub zadzwoni dzwonkiem i się oddali. Ma obowiązek poczekać trzy minuty i upewnić się czy pakiet zostanie odebrany. Jeśli tak się stanie, osoba w kwarantannie będzie miała 10 minut na oddanie głosu. Wypełniony pakiet będzie można wrzucić do mobilnej skrzynki wyborczej, w którą wyposażeni będą pracownicy poczty lub urzędnicy.

Zarządzenie wyłącznie głosowania korespondencyjnego

Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra zdrowia do 22 czerwca może podjąć uchwałę, w której zarządzi wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej. Łukasz Szumowski takie rekomendacje obiecał wydać jeszcze w tym tygodniu. Jak na razie powiedział, że wyłącznie korespondencyjnie, będzie można głosować na terenie kilku gmin w kraju. Wskazał przy tym województwa śląskie, łódzkie i wielkopolskie.

Również 22 czerwca upływa termin odbierania pakietów wyborczych osobiście przez wyborców we właściwych urzędach konsularnych, jeśli zadeklarowali to w zgłoszeniu zamiaru głosowania i jeśli w danym państwie istnieją warunki umożliwiające osobisty odbiór pakietu wyborczego.

Do 22 czerwca konsulowie mają czas na wysyłanie pakietów wyborczych do wyborców wpisanych do spisów wyborców, którzy wyrazili zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą.

Głosowanie przez pełnomocników

Do 19 czerwca jest czas na składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, mają prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców we Wrocławiu lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Pełnomocnikiem nie może być:
osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania,
mąż zaufania,
obserwator społeczny,
osoba kandydująca w wyborach.
Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby. Od dwóch osób tylko w sytuacji, gdy co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa, wyborca wpisany do rejestru wyborców we Wrocławiu składa wniosek do Prezydenta Wrocławia. Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Co, jeśli zamierzamy głosować poza miejscem zamieszkania, bo na przykład przed 28 czerwca chcemy wyjechać na wakacje albo mieszkamy poza miejscem zameldowanie? Jak i do kiedy możemy dopisać się do rejestru wyborców w innym miejscu?
Najpóźniej do 23 czerwca w urzędzie gminy, na terenie której wyborca akurat przebywa, należy złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Dopisać się do spisu wyborców w wybranej gminie można np. za pośrednictwem platformy ePUAP, która jest obsługiwana także za pomocą aplikacji bankowych. Możemy to zrobić także osobiście - w urzędzie gminy, w której nie mieszkamy, ale w której będziemy 28 czerwca, w czasie wyborów. We Wrocławiu można to zrobić w Centrach Obsługi Mieszkańca: przy przy ul. G. Zapolskiej 4, przy pl. Nowy Targ 1-8, a także w centrum przy al. M. Kromera 44.

Uwaga - umieszczenie w spisie wyborców w tym obwodzie będzie obowiązywać także w drugiej turze głosowania. Jeśli więc jesteśmy z Wrocławia, a dopiszemy się do spisu wyborców np. w Zakopanem, to właśnie tam będziemy mogli głosować i w pierwszej, i w ewentualnej drugiej turze wyborów prezydenckich.

Jest jeszcze inna możliwość. Można wystąpić z wnioskiem do urzędu gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Trzeba to zrobić najpóźniej do 26 czerwca. To zaświadczenie trzeba odebrać osobiście lub przez pełnomocnika. Umożliwi ono zagłosowanie w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą. Jeżeli będzie taka potrzeba, dostaniemy zaświadczenie na podstawie którego zagłosujemy w I turze i osobne, by móc zagłosować w II turze. Wystarczy pojawić się z nim w obwodowej komisji wyborczej, do której będziemy mieli najbliżej z dowodem tożsamości (ze zdjęciem) i z wyżej wymienionym zaświadczeniem. We Wrocławiu takie zaświadczenia można uzyskać w Centrach Obsługi Mieszkańca: przy przy ul. G. Zapolskiej 4, przy pl. Nowy Targ 1-8, a także w centrum przy al. M. Kromera 44. O takie zaświadczenie można też wnioskować wysyłając maila na adres [email protected]. Jednak by je odebrać, trzeba będzie pofatygować się do urzędu.

Co, jeśli planujemy wyjazd między I i II turą wyborów?

Ci, którzy zaplanowali wyjazd po 28 czerwca, i wiedzą, gdzie będą w trakcie drugiej tury wyborów prezydenckich - 12 lipca, a nie złożyły wniosku o dopisanie do spisu wyborców do 23 czerwca, mogą to zrobić przez drugą turą, jednak nie później niż 7 lipca. Wtedy będą mogli zagłosować tylko tam, gdzie zostali dopisani do spisu wyborców.
Wyborcy, którzy w pierwszej turze głosowali w domu, a po 28 czerwca wyjadą na wakacje, mogą wystąpić o zaświadczenie o prawie do głosowania w drugiej turze - najpóźniej do 10 lipca. Po otrzymaniu tego zaświadczenia mogą zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania w całym kraju.

Co, jeśli po pierwszej turze zaplanowaliśmy wyjazd za granicę? Tutaj możliwości są mocno ograniczone, przynajmniej czasowo. W przypadku drugiej tury wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszą, może po 28 czerwca, zgłosić konsulowi w kraju do którego wyjedzie, zamiar głosowania korespondencyjnego w II turze, ale najpóźniej do 29 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska