Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: Większość dla PiS-u. Cztery komitety wejdą do Sejmu [PODZIAŁ MANDATÓW]

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin

Wideo

Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie wygrywa z opozycją - wynika z sondażu zrealizowanego przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia. Do Sejmu wchodzą w sumie cztery komitety.

Na ostatniej prostej przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość ponownie zdobędzie samodzielną większość w Sejmie. Partia Jarosława Kaczyńskiego poprawia wynik sprzed czterech lat aż o ponad 10 pkt. proc., chociaż z uwagi na wyniki innych komitetów, nie przełoży się to na szczególnie duży wzrost liczby mandatów dla PiS.

Wybory parlamentarne 2019: Sondaż Polska Press Grupy. Wyniki ogólnopolskie

 1. PiS, Solidarna Polska, Porozumienie
  48.30%
 2. PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska
  27.70%
 3. SLD, Razem, Wiosna
  12.40%
 4. PSL, Kukiz'15, Unia Europejskich Demokratów, SD
  6.50%
 5. Partia KORWiN, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej, Liga Narodowa, Partia Kierowców, ZChR
  4.20%
 6. 0.90%

Polska Press Grupa / Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

Badanie zostało zrealizowane przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 30 września - 4 października na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.

- Ten sondaż jest zrobiony na porządnej, dużej próbie, do tego “na papierze” trochę w takim “oldschoolowym” stylu - mówi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.

EKSPERCI O SONDAŻU POLSKA PRESS GRUPY

- Sondaż dla Polska Press nie przynosi żadnej niespodzianki, niczego zaskakującego. Co tutaj w tych liczbach jest dobrego, to to, że jest duża próba, więc można to zobaczyć z podziałem na województwa - dodaje.

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2015 r. uzyskało 37,5 proc. głosów, dzięki czemu wprowadziło 235 posłów. W sondażu zrealizowanym przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego wynosi 48,3 proc., co przełożyłoby się na 254 mandaty.

Gospodarka i podatki, ochrona zdrowia, edukacja, stosunek do kościoła, kwestie obyczajowe, energetyka i ekologia, ustrój państwa czy polityka międzynarodowa. Sprawdź, co proponują W oparciu o ankiety wypełnione przez kandydatów wszystkich komitetów wyborczych, a także o ich programy, przygotowaliśmy niezbędnik dla wrocławskich i dolnośląskich wyborców. Nie trzeba już szukać w sieci i wgryzać się w wielostronicowe opracowania. Na kolejnych slajdach prezentujemy w dziesięciu punktach to, co proponują poszczególne partie i koalicje w najważniejszych dziedzinach naszego życia. Kolejność zgodnie numerami komitetów wyborczych.Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii ...

Spore tąpnięcie w porównaniu do wyborów sprzed czterech lat zaliczyły partie, które wchodzą dziś w skład Koalicji Obywatelskiej. Wtedy Platforma Obywatelska zdobyła 24,1 proc. głosów, co w połączeniu z wynikiem Nowoczesnej (7,6 proc.) dało tym partiom łącznie 31,7 proc. głosów i 166 mandatów (138 PO - 28 N).

W naszym badaniu na Koalicję Obywatelską zagłosowało 27,7 proc. ankietowanych, co przełożyłoby się na 138 mandatów.
Do Sejmu dostaje się też Lewica, czyli koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny Roberta Biedronia i partii Razem. W 2015 roku koalicja SLD, Twojego Ruchu i mniejszych partii lewicowych nie przekroczyła 8-procentowego progu wymaganego dla koalicji (zdobyli 7,55 proc. poparcia), a partia Razem uzyskała 3,62 proc. głosów. W konsekwencji w trwającej jeszcze kadencji, w Sejmie nie funkcjonowała żadna partia lewicowa.

Teraz, zgodnie z naszym badaniem, Lewica może liczyć na 12,4 proc. głosów i 49 mandatów.

Kukiz’15 otrzymał cztery lata temu 8,8 proc. głosów i 42 mandaty, a PSL 5,1 proc. i 16 mandatów. Z naszego sondażu wynika, że PSL-Koalicja Polska łączące te dwa ugrupowania cieszy się poparciem 6,5 proc. badanych, co przełożyłoby się na tylko 18 mandatów.

PiS wygrywa w czternastu województwach, a na Podkarpaciu, w Małopolsce, w Lubelskiem i Świętokrzyskiem zdeklasowało konkurencję. Z kolei Koalicja Obywatelska wygrywa z partią rządzącą w dwóch województwach - pomorskim i zachodniopomorskim.

Kobiety za PiS, KO i Lewicą

Ponad połowę elektoratu trzech komitetów stanowią kobiety. W przypadku Prawa i Sprawiedliwości jest ich 56,1 proc., dla Koalicji Obywatelskiej jest to 55,4 proc., natomiast jeśli chodzi o Lewicę, to kobiety stanowią 57,7 proc. wszystkich głosów tego komitetu.
Na przeciwległym biegunie znajdują się PSL-Koalicja Polska i Konfederacja. Elektorat sojuszu ludowców z Kukiz’15 to w 67,1 proc. mężczyźni. Z kolei w przypadku Konfederacji (m.in. KORWiN, Ruch Narodowy, Grzegorz Braun) jest to aż 70,9 proc.

Quiz preferencji wyborczych

PiS rządzi... w miastach

Nasz sondaż pokazuje też, że elektorat Prawa i Sprawiedliwości opiera się w delikatnej większości na wyborcach mieszkających na wsi (55,2 proc.), ale w porównaniu z resztą komitetów, partia rządząca cieszy się największym poparciem w miastach. Wyborcy miejscy stanowią 34,2 proc. elektoratu PSL, 25,2 proc. SLD, 32,7 Konfederacji i 27,9 Koalicji Obywatelskiej, natomiast dla Prawa i Sprawiedliwości ta wartość wynosi 44,8 proc. Widać wyraźnie, że PiS najlepiej balansuje między miastem, a wsią.

- W miastach żyje mniejszość obywateli. Zdecydowana większość głosujących żyje i pracuje na wsi oraz w miasteczkach. I tam właśnie PiS jest bardzo mocne. Mniej przez “socjal” a bardziej - to moja prywatna opinia, nie poparta badaniami - ta małomiasteczkowa Polska, mówiąc Dawidem Podsiadło, została przez PiS przez ostatnie lata dowartościowana także w inny niż tylko materialny sposób - twierdzi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.

Na kogo głosować?

Młodzi rdzeniem Konfederacji

Z badania przeprowadzonego przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia wynika też, że prawie połowę elektoratu Konfederacji (47,3 proc.) stanowią ludzie młodzi, w wieku 18-29 lat. Wyborcy tego komitetu, którzy mają ponad 60 lat, stanowią tylko 3,6 proc. W przypadku żadnego innego komitetu nie ma tak wielkiej dysproporcji.

Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę, 13 października. Kandydaci do Sejmu i Senatu jak z przy okazji każdych wyborów nie zawodzą! Także w tegorocznej kampanii nie brakuje dziwnych i śmiesznych plakatów i ulotek. Zobacz zdjęcia. Przejdź dalej --->

Wybory 2019: Śmieszne plakaty i ulotki wyborcze. Oto prawdzi...

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość posiada największą grupę wyborców właśnie w przedziale wiekowym 60+. Stanowią oni 28,1 proc. całego elektoratu PiS. Młodzi, w wieku 18-29 lat to natomiast 17,4 proc. wyborców partii rządzącej.

Wyborcy w wieku 30-44 lat stanowią największą grupę w przypadku Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. 34,1 proc. elektoratu SLD, Wiosny i partii Razem stanowi właśnie ta grupa. Dla Koalicji Obywatelskiej jest to 31,1 proc.

Na koniec zostali wyborcy mający 45-59 lat. To oni tworzą najliczniejszą grupę wyborców PSL i Kukiz’15 (30,1 proc.).

Trwa głosowanie...

W kampanii wyborczej...

Wynik Konfederacji kluczowy

Paradoksalnie to właśnie wynik Konfederacji Wolność i Niepodległość, która w naszym sondażu uzyskała 4,2 proc. poparcia, może zadecydować o tym, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło samodzielnie. Jeśli bowiem formacja łącząca m.in. korwinistów i narodowców znajdzie się poza Sejmem, to ponad 48-procentowy wynik PiS-u zagwarantuje tej partii większość. Jeśli natomiast konfederaci do Sejmu wejdą, to PiS będzie musiało szukać sojusznika, by stworzyć rząd większościowy.

- Ugrupowanie to zostało zagonione do getta, do jakiejś niszy, i w niej bije się tylko o to, czy przekroczy próg 5 proc. Będzie to miało fundamentalne znaczenie dla całego układu po wyborach. Jeśli głosy oddane na Konfederację nie przełożą się na mandaty, to one będą przede wszystkim wspierały - zgodnie z logiką d’Hondta - tego, który wybory wygrywa - tłumaczy prof. Mikołaj Cześnik, komentując sondaż Polska Press Grupy.
Współpraca: Weronika Rogacin

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: Większość dla PiS-u. Cztery komitety wejdą do Sejmu [PODZIAŁ MANDATÓW] - Polska Times

Komentarze 183

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zbokofob
10 października, 09:01, sprawiedliwy:

Tylko PIS. Pozdrawiam

Też na nich głosowałem ale pozwalają na marsze zboków z ich promotorami w Polskich miastach i je ochraniają policją a moga tego zabronić jedną ustawą,to zle wróży Polskim wartościom i demoralizacji dzieci.Tylko Konfederacja zabroni marszy na nich głosuje.

s
sprawiedliwy

Tylko PIS. Pozdrawiam

G
Gosc.
8 października, 1:03, Gość:

Stop propagandzie. Wystarczy

Nie wiesz co piszesz czlowieku,40 lat pracowalam w pocie czola,zabrali mi kase,teraz mam glodowa eneryture,zeby nie rodzina to koniec !!!Stuknij sie w czolo.

G
Gosc.
8 października, 13:28, Gość:

"Na PO i lewicę głosują ludzie [...] Nieskorzy do brania łapówek." --- Sawicka, Nowak, Miro, Zbycho, moskiewska teczka Millera, toż to trust ludzi godnych zaufania. Głosuj ,a PO, nikt cię tak nie oszuka i nie okradnie jak oni, dajmy im dokończyć to, czego nie zdążyli ukraść przez 8 lat. PS. Pieniądze z OFE zdążyli.

Gdzie moje pieniadze z Offe sa,odpowiedzi zadam.

G
Gosc.
7 października, 23:50, Gość:

Mam taką zasadę: nie głosuję na chamów i złodziei. Dlatego zawsze głosuję na PIS.

Brawo,madry jestes czlowiek.

G
Gosc.
8 października, 1:02, Gość:

Głosowałem na PiS 4lata temu. Z roku na rok masakra z ich polityką. Nie pozwolę na taką idiotyczną politykę POPISu

Bos durny !!!

G
Gosc.
8 października, 13:28, Gość:

"Na PO i lewicę głosują ludzie [...] Nieskorzy do brania łapówek." --- Sawicka, Nowak, Miro, Zbycho, moskiewska teczka Millera, toż to trust ludzi godnych zaufania. Głosuj ,a PO, nikt cię tak nie oszuka i nie okradnie jak oni, dajmy im dokończyć to, czego nie zdążyli ukraść przez 8 lat. PS. Pieniądze z OFE zdążyli.

Ale ludzie juz zmadrzeli i na durniow i zlodziei nie zaglosuja !!!Jak widze ta Kidawe-Blonska to wymioty mnie lapia.I

G
Gość
8 października, 14:06, Gość:

Umarł człowiek. Staje przed św. Piotrem a ten mu mówi: Mamy demokrację, dlatego możesz zostać w niebie albo pójść do piekła. Twój wybór. Aby ci to ułatwić, tydzień spędzisz w piekle i tydzień w niebie, później podejmiesz decyzję.

Poszedł człowiek do piekła. Tam pełno znajomych, codziennie impreza, zabawy, wylegiwanie na plaży pod palmami. Piwko, drinki. Leżing i plażing. Po tygodniu kolej na niebo. Tutaj chóry anielskie, memento mori, ciągłe umartwianie. Mało znajomych. Nuuudy. Po tygodniu św. Piotr mówi: Gdzie chcesz być w niebie czy w piekle? Tylko pamiętaj, że jest to decyzja ostateczna i nieodwołalna.

Człowiek odpowiada: Wiesz św. Piotrze, jednak w piekle jest fajniej. Dużo znajomych, imprezy itp. Człowiek się nie nudzi…

I poszedł do piekła. Tam już u wrót został przez diabły zakuty w kajdany. W piekle smród siarki, diabły gotują smołę, męczą dusze. Diabeł każe człowiekowi wybrać kocioł dla siebie. Ten zaskoczony mówi: Diable, jak to? Wczoraj było tu tak pięknie. Imprezy, znajomi, luz blues, a dzisiaj....?

Diabeł na to: bo wczoraj to była kampania wyborcza, a dzisiaj już wybrałeś…

Niestety to nas czeka. Ale Polacy lubią się bawić i nie interesuje ich, że później wszyscy zapłacimy rachunek.

G
Gość

Umarł człowiek. Staje przed św. Piotrem a ten mu mówi: Mamy demokrację, dlatego możesz zostać w niebie albo pójść do piekła. Twój wybór. Aby ci to ułatwić, tydzień spędzisz w piekle i tydzień w niebie, później podejmiesz decyzję.

Poszedł człowiek do piekła. Tam pełno znajomych, codziennie impreza, zabawy, wylegiwanie na plaży pod palmami. Piwko, drinki. Leżing i plażing. Po tygodniu kolej na niebo. Tutaj chóry anielskie, memento mori, ciągłe umartwianie. Mało znajomych. Nuuudy. Po tygodniu św. Piotr mówi: Gdzie chcesz być w niebie czy w piekle? Tylko pamiętaj, że jest to decyzja ostateczna i nieodwołalna.

Człowiek odpowiada: Wiesz św. Piotrze, jednak w piekle jest fajniej. Dużo znajomych, imprezy itp. Człowiek się nie nudzi…

I poszedł do piekła. Tam już u wrót został przez diabły zakuty w kajdany. W piekle smród siarki, diabły gotują smołę, męczą dusze. Diabeł każe człowiekowi wybrać kocioł dla siebie. Ten zaskoczony mówi: Diable, jak to? Wczoraj było tu tak pięknie. Imprezy, znajomi, luz blues, a dzisiaj....?

Diabeł na to: bo wczoraj to była kampania wyborcza, a dzisiaj już wybrałeś…

G
Gość

"Na PO i lewicę głosują ludzie [...] Nieskorzy do brania łapówek." --- Sawicka, Nowak, Miro, Zbycho, moskiewska teczka Millera, toż to trust ludzi godnych zaufania. Głosuj ,a PO, nikt cię tak nie oszuka i nie okradnie jak oni, dajmy im dokończyć to, czego nie zdążyli ukraść przez 8 lat. PS. Pieniądze z OFE zdążyli.

A
AMIGO

Michael Voris „The Vortex” - Bóg i wybory https://www.youtube.com/watch?v=Gkbp7eZe14c

6 min filmiku. Twój głos w wyborach, czyli cały człowiek, wszystko to czym jesteś, twój intelekt, twoja wola, twoje zamiary, twoje pragnienia to wszystko ma wpływ jacy ludzie będą rządzić w naszym kraju.

G
Gość

Stop propagandzie. Wystarczy

G
Gość

Co drugi artykuł na Echodnia sponsorowany przez PiS

G
Gość

Głosowałem na PiS 4lata temu. Z roku na rok masakra z ich polityką. Nie pozwolę na taką idiotyczną politykę POPISu

P
Program propaganda

Echodnia przekupione przez PIS

Dodaj ogłoszenie