Wybory parlamentarne 2015. Konwencja Zjednoczonej Lewicy w Łodzi [ZDJĘCIA,FILM]

Marcin Darda
Barbara Nowacka, kandydatka na premiera Zjednoczonej Lewicy, oraz były premier Włodzimierz Cimoszewicz byli centralnymi postaciami niedzielnej konwencji programowej ZL

W pierwszym rzędzie siedzieli Leszek Miller i Janusz Palikot, ale agenda konwencji nie przewidziała ich wystąpień, bo to Nowacka ma być teraz sondażowym atutem lewicowej koalicji przed wyborami 25 października.

Konwencję w dawnej łódzkiej Filmów Fabularnych rozpoczęli szefowie sztabu: Michał Kabaciński (TR) i Dariusz Joński (SLD).

Witali w mieście, "w którym lewica zawsze była bardzo silna", i "w którym udało się odwołać złego prezydenta miasta Jerzego
Kropiwnickiego", witali w "ziemi obiecanej".

Po krótkim powitaniu liderów ZL, w tym Leszka Millera, na scenę wyszedł były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Cimoszewicz ostatnie lata odcinał się od lewicy, teraz przybył ponoć wyłącznie dlatego, że liderem ZL i kandydatką na premiera ma być Barbara Nowacka.

- Popełniliśmy mnóstwo błędów, inni też, ale my powinniśmy być lepsi - mówił Cimoszewicz po kolei wymieniając sukcesy SLD z dwóch poprzednich dekad. - Społeczeństwo jest różnorakie i lepiej jego interesy będzie reprezentować formacja szeroka, niż radykalna. Nie wierzyłem w to, ale się zjednoczyliście. Może to niezbyt przyjemne dla moich rówieśników, ale 50 lat temu Bob Dylan śpiewał, że czasy się zmieniają i trzeba z tego wyciągnąć wnioski. Odchodzę z polityki, ale służę radą jak Dylan: nie stójcie na drodze, usuńcie się innym. Dlatego udzielam silnego poparcia Barbarze Nowackiej: mądrej, silnej, wykształconej, o wielkiej kulturze osobistej i wielkim sercu. Poprzyjcie ją nie tylko teraz, ale i po wyborach.

Nowacka weszła na scenę przy aplauzie, ściskając ręce gości, zaczynając od tego, że jest autentycznie wzruszona "po latach widząc tylu przyjaciół na jednej sali". Dodała, że styl konwencji nakazuje zaczęcie od dowcipu, ale ona go nie ma, bo sprawę traktuje bardzo poważnie.

- Dziś spełnia się wielkie marzenie mojej matki: wielkiej, zjednoczonej lewicy. Nie jesteśmy w Łodzi przypadkiem, bo tu jak w soczewce skupiają się problemy 25 lat transformacji, to także miasto kobiet, miasto, gdzie zawsze toczyła się walka o prawa robotników - mówiła Nowacka. - Dziś, gdy czytam projekt konstytucji pewnego prezesa, przychodzi mi na myśl słowo demokratura. Nie możemy na to pozwolić, walczmy o wolność, równość i braterstwo, bo to leży w interesie Polski i Polaków.

Nowacka mówiła o zawłaszczeniu debaty i wojnie PO i PiS, przypominała, że "Polska w budowie" versus "Polska w ruinie" to tylko bon moty, polityka pustki i dla samej polityki, tymczasem polityka jest dla ludzi - mówiła.

- Nie jest istotne, kto kogo w nocy odwiedza, czy są drożdżówki, czy nie, istotne są niskie płace i niska stopa zatrudnienia i to są problemy, które dotyczą ludzi - mówiła Nowacka zbierając aplauz. - Polki i Polacy muszą lepiej zarabiać.

Kolejne elementy programu to: 37-godzinny tydzień pracy, ulgi i zerowy VAT dla najuboższych, przywrócenie właściwej roli powiatowych urzędów pracy i wzmocnienie inspekcji pracy. Nowacka mówiła też o potrzebie "ponownego uprzemysłowienia" , nastawienie państwa na prewencję i pomoc, a nie na kontrolę. System podatkowy, według Nowackiej, pogłębia rozwarstwienie społeczne. Zapowiedziała zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 21 tys.zł, a sklepy wielkopowierzchniowe zapłacą podatek obrotowy.Według niej, to strach przed ratą kredytu powoduje, że ludzie godzą się na niską płacę, ale ZL to zmieni, bo jest "przeciw lichwie".

Polityka mieszkaniowa zaś ma zmienić demografię. Pomóc mają fundusze z NBP (ok.16 mld zł), które wesprą inwestycje komunalne, jak i komercyjne, będzie obowiązywał zakaz eksmisji na bruk, poza sprawcami przemocy domowej.

Nowacka zapowiedziała "rewizję programu nauczania", tak by szkoła wyrównywała szanse, a nie pogłębiała nierówności, a także szkołę czynną co najmniej do godz. 18 i powrót szkół zawodowych, a także odkomercjalizowanie nauki w szkołach wyższych. Dostęp do edukacji i kultury: kin, teatrów, muzeów, ma być łatwy i tani, a nawet bezpłatny. Według Nowackiej, w nowym systemie służby zdrowia, lekarze otrzymają wynagrodzenie za ilość przyjętych pacjentów, a nie za wykonanie kontraktu.

- Lekarz ma szukać pacjenta i być jego adwokatem - zapowiedziała Nowacka, dodając, że podwyższy wynagrodzenia pielęgniarkom, a podwyżka emerytur ma wynieść 200 zł.

W sprawach polityki międzynarodowej zapowiedziała wsparcie trójkąta weimarskiego, bo mimo, iż szanuje kraje Wyszechradu, to jednak "one się od Europy dystansują". Część programu ustrojowego to zmniejszenie liczby posłów oraz likwidacja Senatu.

Nowacka zapowiedziała też szkołę bez religii, usunięcie z Konstytucji artykułu o obrazie uczuć religijnych i opodatkowanie Kościoła.

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2015. Konwencja Zjednoczonej Lewicy w Łodzi [ZDJĘCIA,FILM] - Dziennik Łódzki

Komentarze 53

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta

Bez sensu ten program, czy oni wiedzą co się stanie jak zaczną to wprowadzać? Niech pójdą na wykład do Jerzego Kropiwnickiego i poznają jak działa ten świat bo widać że chodzą z głowami w chmurach. Niech się wezmą za naukę a kandydowanie zostawią Jerzemu Kropiwnickiemu który wie jak działa gospodarka i udowodnił to podczas swojej prezydentury w Łodzi

g
gościnia

a pederasta to nie homoseksualista

G
Gość

"Znalazłam się na liście kandydatów do sejmu RP"
Też jestem zdziwiony. Jakim cudem?
"polityka jest dużą częścią mnie".
Jak dużą? Z przodu, czy z tyłu?
"Możesz mieć inne poglądy".
Czym sobie zasłużyłem na taką wspaniałomyślność?
"używaj argumentów zamiast inwektyw"
Czy słowo "Kandydatka" to już inwektywa?
"analizuj argumenty innych"
A co ja teraz czynię?
"podejmuj słuszne decyzje"
Jakie decyzje? Ja tu widzę tylko jedną jedyną słuszną decyzję.
"Czym się chcę zająć w sejmie?"
Muszę się pochwalić.
Ja też jak czegoś nie wiem piszę sobie na takiej małej karteczce pytanie:
na przykład "Czym się chcę zająć w kuchni?"
"1. Ułatwieniem wejścia na rynek pracy młodzieży"
Rozumiem.Też jestem fajtłapą. Teściowa w noc poślubną ułatwiała mi wejście.
"2. Dostosowaniem kształcenia młodzieży pod kątem wymagań rynkowych."
Obecnie rynek wymaga dziarskiego trzymania łopat i widołków.
Jak będzie wyglądał dostosowany proces dydaktyczny?
"3. Podniesieniem poziomu Edukacji"
Też jestem zainteresowany podniesieniem poziomu swojej Edukacji.
Właśnie rozważam studia w Centrum Polityki Praktycznej i Ortografii.
Jak myślisz - zostanę Prezydętem?
"4. Zmniejszeniem biurokracji w kraju"
Coś Ty? Wybierasz się na wojnę? Ale Ty jesteś odważna.
"5. Ochroną zdrowia."
Miało być "Ochroną Służby Zdrowia"?
Tak, tak trzeba chronić lekarzy przed NFZ-etem,
a pacjentów przed lekarzami.
Wiesz, zadałem Ci tyle naprawdę trudnych pytań.
Lepiej nie odpowiadaj na nie.
Bo mógłbym się zawahać,
a tak to mój głos już masz.

j
już serdecznie dziękujemy

"Komusze niebo na ziemi" już było i nie chcemy do niego wracać.
Młodym "zauroczonym, seksualnie uciśnionym",
i nie pasionym w przeszłości karmą zza "żółtych firanek"
trzeba coś wyjaśnić.
W "komuszym niebie na ziemi" z pustych półek jeść nie było trzeba.
Sr.ć też nie było czym i nie było takiej potrzeby.
Wystarczyło kupić zawsze obecną w kioskach tanią gazetę,
dotowaną z zaniżonej pensji.
Na gotowo osr.ną "dialektycznym", propagandowym bełkotem.
Dziś bezwstydnie macie czelność cokolwiek obiecywać?
Nie trzeba mówić Wam "Niech Was piekło pochłonie".
Islam, który tak hołubicie zabierze Was do swojego "ziemskiego nieba".

B
Barbara Kosiak-Przybyła

Znalazłam się na liście kandydatów do sejmy RP, ponieważ polityka jest dużą częścią mnie. Możesz mieć inne poglądy, ale używaj argumentów zamiast inwektyw, analizuj argumenty innych i podejmuj słuszne decyzje.
Czym się chcę zająć w sejmie?
1. Ułatwieniem wejścia na rynek pracy młodzieży
2. Dostosowaniem kształcenia młodzieży pod kątem wymagań rynkowych.
3. Podniesieniem poziomu Edukacji
4. Zmniejszeniem biurokracji w kraju
5. Ochroną zdrowia.

n
niestety

Nie zagłosuję na nikogo, kto popiera zasiedlanie Polski uchodźcami.

m
mm

PO i ZLEW powinny firmować swoimi nazwami urządzenia zwane niszczarkami.

L
Leszek

B.Nowacka jak bohater pracy socjalistycznej przeszkolona traktorzystka zdominowała scenę polityczną PZPR-u .

p
precz z

tymi komuchami z "lewicy"

Z
Zerg

Mam nadzieję że się ten PZPR nie odrodzi - ich "dokonania" można po dziś dzień podziwiać.

K
Kaya

Opisywane w Twoim poście bożyszcza, tak się ideologicznie na XXI wiek wyewuulowały, że zapewne byłyby po dzisiaj akurat tymi rasowymi „komuchami”, gdyby nie przewrót społeczny w 1989 roku. Z kolei Twoja nachalna laurka, o czyjeś tam niby pożądności i ewolucyjności, jest tak lepka, jak powszechna substancja, którą człowiek, chcąc nie chcąc, musi z siebie codziennie wyrzucić.

I jednym zdaniem, ażebyś w końcu zrozumiał. Nieczytelna organizacja - np. z osobami Palikot, Miller, Czymoszewicz czy bez nich... z jakąś przez Palikota podarowaną mało lśniącą gwiazdą Nowacka, a schowaną lśniącą dr Ogórek... będąca w spółce „ZLEW” czy całkiem bez spółki, itp - jest de facto wspomnieniem organizacji represyjnej i dziesiątek tysięcy krzywd.

I czego akurat Ty, @Marek Sternicki, ani nikt inny, niczym nie zaperfumuje! I przynajmniej nie do tegoż czasu, dopóty osoby, prowadzące reżimowy PZPR, wokół SLD się kręcą i w nim są.

Krwawa przeszłość organizacji PZPR w istocie nie jest jedynym powodem jej nie wybieralności. Oto i ten aktualny: SLD przez 8 lat był cichym koalicjantem POPSL, i co z małymi wyjątkami i przerwami. A raptem teraz, więc tuż przed kolejnymi wyborami, SLD rżnie: wielce takiego ideologicznego i zafarapowanego przyszłością kraju... wielce takiego zdziwionego... takiego pokrzywdzonego i nieszczęśliwego iż ma 3% poparcia... natomiast, że jego koledzy w opozycji z PiS mają aż ponad 10-razy tyle! No, oni mają z tegoż powodu, że w tej opozycji byli, a nie kręcili się gdzie indziej!

Kolego, @Marek Sternicki, lewicowym czy prawicowym się jest, albo i całkiem kimś innym. Jednak na pewno nie można funkcjonować wg. nadarzającej się okazji i wielkości profit. Czyli, dzisiaj jest się kochanym homoseksualnym, a za chwilę wielbiącym heteroseksualnym.

SLD przez 8 lat był kimś innym niż deklarował, i dlatego teraz wypad poza Sejm! A nie od nowa kombinować w jakiś nowych spółkach, i to co rusz z inną gwiazdą czy gwiazdorem. Tak, firma „SLD & Spółka Palikot” jest nie wybieralną, bo na tą wybieralność nie zasługiwała, ani i dzisiaj nie zasługuje. I dla SLD, ale nie tylko, jeszcze podstawowe credo: Wobec wyborców należy być lojalnym, i co przez 24 h razy 4 lata! Dopiero wówczas jest demokracja i prawidłowość demokratyczna!

c
czyż

u "zjednoczonych" na wspólnej drodze do koryta
nie chodzi o "misję zbawienia Polski"
wypucowaną ekipą "przerośniętych warchlaczków"?
Tak dla przypomnienia.
"Siłom postępu" miły był narodowy socjalista Hitler i komunista Stalin,.
Jak również paru pomniejszych zbrodniarzy przeciw ludzkości.

c
czyż

u "zjednoczonych" na wspólnej drodze do koryta
nie chodzi o "misję zbawienia Polski"
wypucowaną ekipą "przerośniętych warchlaczków"?
Tak dla przypomnienia.
"Siłom postępu" miły był narodowy socjalista Hitler i komunista Stalin,.
Jak również paru pomniejszych zbrodniarzy przeciw ludzkości.

M
Marek Sternicki

Rewolucje przygotowywuje raczej PIS, omamiony ideą fix i charyzmą Kaczyńskiego z misja zbawienia Polski. Czyż to nie on krzyczał czas na zmiany nie mówiąc o jakie zmiany dokładnie mu chodzi za wyjątkiem zmian na stołkch rządowych. Dla niego istaniała tylko zasada sukcesu albo porażki. Dlatego nie wytrzymał długo w tylnym fotelu i ruszył do ataku nie przebierając w środkach propagandowych. Nie wystarcza mu jakość i sposób przekazywanych społeczeństwu ustami Szydło jego przemyśleń i rojeń. Chce je wygłaszać sam. Warto porównać wystąpienia Szydło i Kaczyńskiego z wystąpieniami Nowackiej. A potem porównać i przeanalizować wystąpienia Kaczyńskiego ze starymi kronikami filmowymi z kręconymi w Niemczech w 1938-39 przez Ministerstwo Propagandy Goebbelsa.

p
pomyśl wtedy

kiedy muslim będzie podrzynał Ci gardziołko,
że jednak ten potulny katol nie był taki najgorszy.

Dodaj ogłoszenie