reklama

Wybory do Senatu. Lewica oskarża Grzegorza Schetynę o sprzyjanie PiS

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
Grzegorz Schetyna
Grzegorz Schetyna brak
Na finiszu rejestracji list kandydatów w Państwowej Komisji Wyborczej, mamy awanturę w łonie opozycji i zarzuty łamania Paktu Senackiego.

- Zrywamy rozmowy z Koalicją Obywatelską na temat wspólnych kandydatów do Senatu, a dotychczasowe uzgodnienia uznajemy za nieobowiązujące – powiedział nam Arkadiusz Sikora, szef dolnośląskiego sztabu wyborczego Lewicy, jednocześnie jej wrocławski kandydat do Sejmu.

Polityk zarzucił Grzegorzowi Schetynie, przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej, nieprzestrzeganie Paktu Senackiego, który zawarły największe opozycyjne ugrupowania.

- Koalicja Obywatelska wyłamała się z porozumienia, które zakładało, że nie będziemy wystawiać konkurencyjnych kandydatów w tych samych okręgach, a popierać wspólnych, wcześniej uzgodnionych – tłumaczy Sikora.

Jako najbardziej jaskrawy przykład złamania paktu przytoczył sytuację w Łodzi, gdzie opozycja miała wystawić wspólną kandydatkę, w tym wypadku rekomendowaną przez SLD prof. Małgorzatę Niewiadomską-Cudak. Tymczasem Koalicja Obywatelska postanowiła w tym samym okręgu wesprzeć byłego już szefa Najwyższej Izby Kontroli – Krzysztofa Kwiatkowskiego.

- Mamy też sygnały, że Koalicja Obywatelska zamierza wykonać podobny manewr w innych okręgach w kraju – mówi nam szef dolnośląskiego sztabu wyborczego Lewicy. - Metoda faktów dokonanych i łamanie wcześniejszych ustaleń przez KO, to rozbijanie jedności opozycji i działanie na korzyść Prawa i Sprawiedliwości – dodaje.

Lewica poprze tylko swoich i ludowców

W tej sytuacji Lewica zamierza popierać jedynie swoich kandydatów, a także wystawionych przez Koalicję Polską czyli PSL i Kukiz 15. - Nie będziemy popierać polityków rekomendowanych przez Koalicję Obywatelską - deklaruje Arkadiusz Sikora.

Polityk przyznał jednocześnie, że kalendarz wyborczy nie pozwoli im już wystawić nikogo z szeregów Lewicy do Senatu na Dolnym Śląsku. Ostateczny termin rejestracji list kandydatów z wymaganymi przez ordynację podpisami wyborców, mija bowiem we wtorek (3 września) o północy.

Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem wyborczym, kandydat na senatora w danym okręgu powinien zebrać co najmniej 2 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu. Przy czym komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Po dostarczeniu list kandydatów z podpisami, Państwowa Komisja Wyborcza ma trzy dni na ich weryfikację i rejestrację.

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zdają się bagatelizować sprawę. - Bardzo dziękuję naszym partnerom za współpracę i pomoc między innymi przy zbieraniu podpisów pod naszymi wspólnymi kandydatkami i kandydatami na Dolnym Śląsku. Pokazujemy w ten sposób, że porozumienie opozycji nie tylko jest możliwe, ale że działa. Rozmowy w skali ogólnopolskiej trwają - chcemy i powinniśmy mieć najsilniejsze kandydatury w każdym okręgu i jestem przekonany, że takie kandydatury ostatecznie, jako opozycja wszędzie będziemy mieli – tak zarzuty Arkadiusza Sikory skomentował poseł Michał Jaros, szef dolnośląskiego sztabu wyborczego KO i jednocześnie jej wrocławski kandydat w wyborach do Sejmu.

Kto złamie monopol Schetyny na kandydatów opozycji w wyborach do Senatu?

Zgodnie z sierpniowym porozumieniem między największymi opozycyjnymi komitetami, czyli Koalicją Obywatelską, Lewicą i Koalicją Polską – PSL, na całym Dolnym Śląsku opozycję w wyborach do Senatu mieli reprezentować wyłącznie kandydaci wystawieni lub rekomendowani przez Platformę Obywatelską. Wygląda więc na to, że partia Grzegorza Schetyny nie będzie miała konkurencji poza zgłoszonymi już kandydatami Prawa i Sprawiedliwości, chyba, ze na drodze staną jej kandydaci Bezpartyjnych i Samorządowców.

- Jesteśmy już na finiszu zbierania podpisów i w pierwszej turze zgłosimy listy w województwach: lubelskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, śląskim i warmińsko-mazurskim. Mam nadzieję, że uda nam się zarejestrować kandydatów również w okręgach na Dolnym Śląsku – powiedział nam Krzysztof Maj, rzecznik prasowy KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.

Jeżeli zbiorą podpisy, to dostarczą je do delegatur Państwowej Komisji Wyborczej we wtorek, tuż przed upłynięciem terminu. Niewykluczone, że w naszym regionie, swoich kandydatów do Senatu w pojedynczych okręgach zarejestrują też inne, opozycyjne komitety. Przypomnijmy, że w całym kraju PKW zarejestrowała w sumie 88 komitetów wyborczych w tym część do Senatu.

Kto przeciwko komu do Senatu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku?

W obwarzanku podwrocławskim, czyli okręgu nr 6 skupiającym powiaty wokół stolicy Dolnego Śląska, Bezpartyjnych i Samorządowców ma reprezentować Dariusz Stasiak, wojewódzki radny. On zmierzy się z Bogdanem Zdrojewskim z KO i Jarosławem Obremskim z PiS.

Jednym z wrocławskich kandydatów Bezpartyjnych i Samorządowców do Senatu ma być Jerzy Michalak, były wicemarszałek województwa i kandydat na prezydenta Wrocławia. Michalak, jeżeli zbierze podpisy, będzie walczyć o mandat w okręgu nr 7 (południe Wrocławia) z Alicją Chybicką rekomendowaną przez KO i Marcinem Krzyżanowskim wystawionym przez PiS.

Jeżeli chodzi o północ Wrocławia czyli okręg nr 8, to jak na razie wiadomo, że o fotel senatorski rywalizować będą Barbara Zdrojewska z KO i Sergiusz Kmiecik z Porozumienia Jarosława Gowina, partii będącej częścią Zjednoczonej Prawicy.

Biorąc pod uwagę rozpoznawalność Bezpartyjnych, to mogą – przynajmniej w samym Wrocławiu, pokrzyżować senackie plany Grzegorza Schetyny, odbierając kandydatom KO część głosów i przez to wzmacniając szanse polityków wystawionych przez PiS.

Jeżeli chodzi o pozostałe, senackie okręgi na Dolnym Śląsku, to jak na razie swoich kandydatów ujawniły głównie Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska.

Okręg numer 1 – powiaty: bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki. W tym okręgu PiS będzie reprezentował Rafał Ślusarz, a KO – legendarny polski tyczkarz, Władysław Kozakiewicz.

Okręg numer 2 – powiaty: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz Jelenia Góra. Tam PiS wystawiło Krzysztofa Mroza, a KO – Jerzego Pokoja.

Okręg numer 3 – powiaty: głogowski, legnicki, lubiński, polkowicki oraz Legnica. O mandat senatorski, powalczą w nim Dorota Czudowska z PiS i Elżbieta Stępień, kandydatka KO.

Okręg numer 4 – powiaty: świdnicki, wałbrzyski oraz Wałbrzych. W tym okręgu PiS będzie reprezentował Kamil Zieliński, a KO – Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Powalczą z kandydatem niezależnym - Mirosławem Lubińskim, lekarzem i radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Okręg numer 5 – powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, ząbkowicki. Tam PiS wystawiło Aleksandra Szweda, a KO – Stanisława Jurcewicza.

Listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów komitety mogą zgłaszać do północy 3 września. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 51

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hmmm
2 września, 19:31, Pamiętam:

A to Pani profesor po swojej kompromitacji podczas głosowania w Sejmie już się nadaje?? Czy sądzicie, że ludzie to debile i już zapomnieli??

Zdrojewski w marcu głosił ...że w życiu na liście Schetyny! No chyba myślą, że jesteśmy idiotami!

G
Gość

och!

K
Kaz

Coraz bardziej przekonuję się że Schetyna to idiota i tylko szkodzi koalicji

G
Gość
2 września, 18:44, wykształciuchy z po:

Schetyna na prezydenta!. To najlepszy i najsprawniejszy polityk na Dolnym Śląsku. Grzesiu jesteśmy s tobą

2 września, 23:02, dzieki:

dawno się tak nie ubawiłem

Dobre, "GRZESIU JESTEŚMY S TOBĄ"...

G
Gość

Wiadomo już od dawna, że Kaczyński jest poukładany ze Schetyną, chodzi o to, żeby w sejmie były tylko dwie partie, żeby swoich utrzymać na państwowym garnuszku, a właściwie saganie i żeby naród skłócić tak, ażeby poprzegryzał sobie gardła. Jak widać bardzo dobrze im idzie, Polakiem daje się elegancko sterować, za pomocą radia i telewizji.

G
Gość

Jak dlugo ten nieudacznik bedzie w PO, przez niego PIS wygra ponownie wybory.

i
i.

Dobrze napisany tekst. Bez błędów, co się rzadko zdarza

G
Gość

Schetyna, ty durniu! Kto go jeszcze trzyma na szczycie PO?

S
Sutryk ma kota

Schetyna, to ten któremu zawdzięczamy Sutryka?

https://pbs.twimg.com/media/EDcriq4X4AA_lDu.jpg:large

d
dzieki
2 września, 18:44, wykształciuchy z po:

Schetyna na prezydenta!. To najlepszy i najsprawniejszy polityk na Dolnym Śląsku. Grzesiu jesteśmy s tobą

dawno się tak nie ubawiłem

j
j.s

przekupili go obiecując stołek po grudniu

z
znawca wśród znawców
2 września, 22:36, Fix:

Coraz częściej postrzegam sytuację w Polsce przez pryzmat trochę „Ucha Prezesa”, a trochę „Pożaru w Burdelu”.

I prawdę mówiąc wydaje mi się, że ta perspektywa jest jedyną słuszną.

Lemingi tak mają. Nie mają własnego zdania i oglądu rzeczy. Posiłkują się prymitywnymi i niestrawnymi treściami.

F
Fix

Coraz częściej postrzegam sytuację w Polsce przez pryzmat trochę „Ucha Prezesa”, a trochę „Pożaru w Burdelu”.

I prawdę mówiąc wydaje mi się, że ta perspektywa jest jedyną słuszną.

T
ToKo

Lewica niech się zajmie plakatami wyborczymi swojego radnego które od jesieni szpecą nasze miasto: www.dominikklosowski.pl

z
znawca dla znawców
2 września, 20:31, Verlagsgruppe Passau:

Dlaczego niemiecka gazeta próbuje wpływać na wyniki wyborów?

Bo mają wt ym interes. Boją się pisowskiej repolonizacji mediów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3