Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Senatu. Lewica oskarża Grzegorza Schetynę o sprzyjanie PiS

Andrzej Zwoliński
Grzegorz Schetyna
Grzegorz Schetyna brak
Na finiszu rejestracji list kandydatów w Państwowej Komisji Wyborczej, mamy awanturę w łonie opozycji i zarzuty łamania Paktu Senackiego.

- Zrywamy rozmowy z Koalicją Obywatelską na temat wspólnych kandydatów do Senatu, a dotychczasowe uzgodnienia uznajemy za nieobowiązujące – powiedział nam Arkadiusz Sikora, szef dolnośląskiego sztabu wyborczego Lewicy, jednocześnie jej wrocławski kandydat do Sejmu.

Polityk zarzucił Grzegorzowi Schetynie, przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej, nieprzestrzeganie Paktu Senackiego, który zawarły największe opozycyjne ugrupowania.

- Koalicja Obywatelska wyłamała się z porozumienia, które zakładało, że nie będziemy wystawiać konkurencyjnych kandydatów w tych samych okręgach, a popierać wspólnych, wcześniej uzgodnionych – tłumaczy Sikora.

Jako najbardziej jaskrawy przykład złamania paktu przytoczył sytuację w Łodzi, gdzie opozycja miała wystawić wspólną kandydatkę, w tym wypadku rekomendowaną przez SLD prof. Małgorzatę Niewiadomską-Cudak. Tymczasem Koalicja Obywatelska postanowiła w tym samym okręgu wesprzeć byłego już szefa Najwyższej Izby Kontroli – Krzysztofa Kwiatkowskiego.

- Mamy też sygnały, że Koalicja Obywatelska zamierza wykonać podobny manewr w innych okręgach w kraju – mówi nam szef dolnośląskiego sztabu wyborczego Lewicy. - Metoda faktów dokonanych i łamanie wcześniejszych ustaleń przez KO, to rozbijanie jedności opozycji i działanie na korzyść Prawa i Sprawiedliwości – dodaje.

Lewica poprze tylko swoich i ludowców

W tej sytuacji Lewica zamierza popierać jedynie swoich kandydatów, a także wystawionych przez Koalicję Polską czyli PSL i Kukiz 15. - Nie będziemy popierać polityków rekomendowanych przez Koalicję Obywatelską - deklaruje Arkadiusz Sikora.

Polityk przyznał jednocześnie, że kalendarz wyborczy nie pozwoli im już wystawić nikogo z szeregów Lewicy do Senatu na Dolnym Śląsku. Ostateczny termin rejestracji list kandydatów z wymaganymi przez ordynację podpisami wyborców, mija bowiem we wtorek (3 września) o północy.

Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem wyborczym, kandydat na senatora w danym okręgu powinien zebrać co najmniej 2 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu. Przy czym komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Po dostarczeniu list kandydatów z podpisami, Państwowa Komisja Wyborcza ma trzy dni na ich weryfikację i rejestrację.

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zdają się bagatelizować sprawę. - Bardzo dziękuję naszym partnerom za współpracę i pomoc między innymi przy zbieraniu podpisów pod naszymi wspólnymi kandydatkami i kandydatami na Dolnym Śląsku. Pokazujemy w ten sposób, że porozumienie opozycji nie tylko jest możliwe, ale że działa. Rozmowy w skali ogólnopolskiej trwają - chcemy i powinniśmy mieć najsilniejsze kandydatury w każdym okręgu i jestem przekonany, że takie kandydatury ostatecznie, jako opozycja wszędzie będziemy mieli – tak zarzuty Arkadiusza Sikory skomentował poseł Michał Jaros, szef dolnośląskiego sztabu wyborczego KO i jednocześnie jej wrocławski kandydat w wyborach do Sejmu.

Kto złamie monopol Schetyny na kandydatów opozycji w wyborach do Senatu?

Zgodnie z sierpniowym porozumieniem między największymi opozycyjnymi komitetami, czyli Koalicją Obywatelską, Lewicą i Koalicją Polską – PSL, na całym Dolnym Śląsku opozycję w wyborach do Senatu mieli reprezentować wyłącznie kandydaci wystawieni lub rekomendowani przez Platformę Obywatelską. Wygląda więc na to, że partia Grzegorza Schetyny nie będzie miała konkurencji poza zgłoszonymi już kandydatami Prawa i Sprawiedliwości, chyba, ze na drodze staną jej kandydaci Bezpartyjnych i Samorządowców.

- Jesteśmy już na finiszu zbierania podpisów i w pierwszej turze zgłosimy listy w województwach: lubelskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, śląskim i warmińsko-mazurskim. Mam nadzieję, że uda nam się zarejestrować kandydatów również w okręgach na Dolnym Śląsku – powiedział nam Krzysztof Maj, rzecznik prasowy KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.

Jeżeli zbiorą podpisy, to dostarczą je do delegatur Państwowej Komisji Wyborczej we wtorek, tuż przed upłynięciem terminu. Niewykluczone, że w naszym regionie, swoich kandydatów do Senatu w pojedynczych okręgach zarejestrują też inne, opozycyjne komitety. Przypomnijmy, że w całym kraju PKW zarejestrowała w sumie 88 komitetów wyborczych w tym część do Senatu.

Kto przeciwko komu do Senatu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku?

W obwarzanku podwrocławskim, czyli okręgu nr 6 skupiającym powiaty wokół stolicy Dolnego Śląska, Bezpartyjnych i Samorządowców ma reprezentować Dariusz Stasiak, wojewódzki radny. On zmierzy się z Bogdanem Zdrojewskim z KO i Jarosławem Obremskim z PiS.

Jednym z wrocławskich kandydatów Bezpartyjnych i Samorządowców do Senatu ma być Jerzy Michalak, były wicemarszałek województwa i kandydat na prezydenta Wrocławia. Michalak, jeżeli zbierze podpisy, będzie walczyć o mandat w okręgu nr 7 (południe Wrocławia) z Alicją Chybicką rekomendowaną przez KO i Marcinem Krzyżanowskim wystawionym przez PiS.

Jeżeli chodzi o północ Wrocławia czyli okręg nr 8, to jak na razie wiadomo, że o fotel senatorski rywalizować będą Barbara Zdrojewska z KO i Sergiusz Kmiecik z Porozumienia Jarosława Gowina, partii będącej częścią Zjednoczonej Prawicy.

Biorąc pod uwagę rozpoznawalność Bezpartyjnych, to mogą – przynajmniej w samym Wrocławiu, pokrzyżować senackie plany Grzegorza Schetyny, odbierając kandydatom KO część głosów i przez to wzmacniając szanse polityków wystawionych przez PiS.

Jeżeli chodzi o pozostałe, senackie okręgi na Dolnym Śląsku, to jak na razie swoich kandydatów ujawniły głównie Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska.

Okręg numer 1 – powiaty: bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki. W tym okręgu PiS będzie reprezentował Rafał Ślusarz, a KO – legendarny polski tyczkarz, Władysław Kozakiewicz.

Okręg numer 2 – powiaty: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz Jelenia Góra. Tam PiS wystawiło Krzysztofa Mroza, a KO – Jerzego Pokoja.

Okręg numer 3 – powiaty: głogowski, legnicki, lubiński, polkowicki oraz Legnica. O mandat senatorski, powalczą w nim Dorota Czudowska z PiS i Elżbieta Stępień, kandydatka KO.

Okręg numer 4 – powiaty: świdnicki, wałbrzyski oraz Wałbrzych. W tym okręgu PiS będzie reprezentował Kamil Zieliński, a KO – Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Powalczą z kandydatem niezależnym - Mirosławem Lubińskim, lekarzem i radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Okręg numer 5 – powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, ząbkowicki. Tam PiS wystawiło Aleksandra Szweda, a KO – Stanisława Jurcewicza.

Listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów komitety mogą zgłaszać do północy 3 września. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska