3/8
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
1. Politycy tej partii obiecują obniżanie podatków przy...
fot. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

Prawo i Sprawiedliwość

1. Politycy tej partii obiecują obniżanie podatków przy zachowaniu skali podatkowej, a także składek na ZUS. Jednocześnie deklarują podniesienie płacy minimalnej do 2 600 zł od 1.01.2020 r., 3 000 zł w 2021 r. i 4 000 zł w roku 2023.

2. Deklarują pozostawienie wieku emerytalnego na niezmienionym poziomie (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), a do tego podwyższenie minimalnej emerytury do 1200 zł i prowadzenie 14 emerytury, jednak dopiero od 2021 i to tylko dla otrzymujących niskie świadczenia. Obiecują podtrzymanie programu 500 plus na wszystkie dzieci.

3. Handel w niedzielę powinien być ograniczony tylko do nielicznych, ściśle wyznaczonych niedziel w roku, czyli obecne regulacje prawne powinny zostać utrzymane.

4. PiS nie zamierza nic zmieniać w funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia, ale deklaruje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu co najmniej 6 proc. PKB w 2024 roku, do około 160 mld złotych z obecnych 102 mld złotych. Deklaruje też systematyczne zwiększanie liczby kształconych lekarzy i pielęgniarek.

5. Opowiadają się za stopniowym podwyższaniem pensji nauczycieli do poziomów przez nich postulowanych w czasie kwietniowego strajku i przeciwko likwidacji czy ograniczeniu ich przywilejów płynących z Karty Nauczyciela. Dzieci powinny rozpoczynać naukę w szkołach w wieku siedmiu lat, a tylko na życzenie rodziców rok wcześniej.

6. W sprawach ustrojowych PiS sprzeciwia się jakimkolwiek zmianom jeżeli chodzi zasady funkcjonowania i rolę Senatu, a także upowszechnieniu jednomandatowych okręgów wyborczych. Opowiadając się za zwiększeniem budżetowych subwencji dla biedniejszych samorządów, kosztem bardziej zamożnych, jednocześnie są za rozszerzeniem kompetencji wojewodów właśnie kosztem samorządów. Są zdecydowanie za ograniczeniem liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch. Deklarują też przeprowadzenie dekoncentracji mediów w Polsce i ustanowienie maksymalnych pułapów udziałów, należących do zagranicznych koncernów mediowych.

7. W sprawach ideologicznych i obyczajowych są przeciwni jakimkolwiek zmianom w stosunkach z Kościołem w tym wyprowadzaniu religii ze szkół, a także jakimkolwiek zmianom w obowiązującej ustawie antyaborcyjnej. Nie zamierzają zakazywać zabiegów in vitro, ale mówią zdecydowane „nie” dla legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci, a także dla rozszerzenia w szkołach zajęć z zakresu wiedzy seksualnej i uzupełnieniem jej o problematykę związaną z mniejszościami LGBT.

8. Rządząca partia nie zamierza majstrować przy KRUS, ale deklaruje restrykcyjne kontrole sprawdzające, czy osoby z niego korzystające, rzeczywiście zajmują się rolnictwem. Nie zamierza znosić ograniczeń w handlu ziemią i ograniczeń w sprzedaży jej cudzoziemcom. Obiecuje też wyrównanie dopłat unijnych dla rolników po 2020 roku do poziomów zachodnich, a także specjalne dopłaty dla hodowców krów i świń.

9. W programie deklarują wsparcie dla energetyki opartej na węglu, co nie przeszkadza im deklarować, stopniowego zastępowania jej energetyką opartą na OZE. Są za budową elektrowni atomowych w Polsce.

10. Są przeciwni rezygnacji ze złotego i zastąpienia go walutą euro, a w polityce międzynarodowej opowiadają się za zdecydowanym postawieniem na sojusz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki nawet kosztem innych w tym Unii Europejskiej. Podtrzymują swój zdecydowany sprzeciw przyjmowaniu uchodźców. Popierają rozbudowę amerykańskich baz kosztem polskich podatników.

Zobacz również

Wycieczka na Hawaje znowu możliwa od 8 listopada 2021

Wycieczka na Hawaje znowu możliwa od 8 listopada 2021

God of War na PC – oficjalnie. Wiemy, jak będzie wyglądać i kiedy premiera

God of War na PC – oficjalnie. Wiemy, jak będzie wyglądać i kiedy premiera

Polecamy

Magiera chce uniknąć najgorszej serii w karierze

Magiera chce uniknąć najgorszej serii w karierze

Liczba nowych zakażeń wciąż rośnie. Padł kolejny rekord czwartej fali

Liczba nowych zakażeń wciąż rośnie. Padł kolejny rekord czwartej fali

Związkowcy protestowali w Luksemburgu przeciwko wyrokowi TSUE ws. kopalni Turów

Związkowcy protestowali w Luksemburgu przeciwko wyrokowi TSUE ws. kopalni Turów

Dodaj ogłoszenie