Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do rad osiedli we Wrocławiu już w październiku. Przygotowania ruszyły

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
17 października 2021 roku wrocławianie wybiorą radnych osiedlowych.
17 października 2021 roku wrocławianie wybiorą radnych osiedlowych. Gazeta Wrocławska
Jesienią pójdziemy do urn by wybrać radnych osiedlowych. Zobacz, kto może nim zostać, co będzie mógł załatwić i na jakie pieniądze może liczyć.

Wybory do rad osiedli we Wrocławiu miały się odbyć wiosną tego roku, ale z powodu pandemii radni miejscy zdecydowali o przesunięciu daty wyborów na 17 października. Kadencja dotychczasowych rad wygasła w kwietniu, ale dotychczasowe zarządy osiedli wciąż funkcjonują – aż do rozpoczęcia kadencji nowo wybranych rad. Przygotowania do jesiennych wyborów już ruszyły, ale najważniejszy etap dopiero przed nami, czyli przyjmowanie zgłoszeń od kandydatów na radnych.

We Wrocławiu funkcjonuje 48 rad osiedli w których do objęcia jest 786 mandatów (średnio rada liczy 16 członków). Rejestracja osób, które chciałyby kandydować w wyborach trwa od 6 do 17 września. Miesiąc przed wyborami listy zostaną zamknięte.

Co mogą radni osiedlowi i co z wynagrodzeniem za ich pracę?

Głównym zadaniem radnych osiedlowych jest działanie na rzecz jego mieszkańców i wbrew obiegowym opiniom mogą całkiem sporo dla nich załatwić. Radni mogą występować do władz miasta z wnioskami: o powstanie na osiedlu nowego domu kultury, szkoły, przedszkola, czy ośrodka sportu. Mogą inicjować zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej lub organizacji ruchu na osiedlu. Mogą wnioskować o stworzenie zieleńców, parków czy placów zabaw. Jedną z najistotniejszych prerogatyw rada osiedli jest opiniowanie ilości i lokalizacji punktów sprzedaży alkoholu na osiedlu. Mają też prawo wnosić uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni osiedlowi mogą występować również o dotacje z miejskiej kasyna, np. na zamontowanie progów zwalniających, utworzenie dodatkowych przejść dla pieszych.

Rada osiedla zarządza finansami osiedla przyznanymi z budżetu miasta oraz występuje o dodatkowe pieniądze na działania społeczne w tym świetlice środowiskowe, kluby seniora, festyny, imprezy okolicznościowe. Jest z czego czerpać, w latach 2020-21, Fundusz Osiedlowy został zasilony kwota 40 mln złotych.

Radni mogą liczyć na miesięczne diety. Ich wysokość określają same rady na podstawie uchwał rady miejskiej. Miesięczne diety radnych osiedlowych wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Kto może kandydować na radnego osiedlowego?

Jako kandydat lub kandydatka na radnego osiedlowego może zarejestrować się każda osoba, która spełnia wymagania:
posiada polskie obywatelstwo lub innego kraju Unii Europejskiej,
ma ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu wyborów),
mieszka na stałe na terenie osiedla, do rady którego kandyduje i jest ujęta w stałym rejestrze wyborców,
dodatkowo należy posiadać tzw. bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności).
Startować w wyborach można tylko w jednym okręgu wyborczym - na terenie którego się mieszka.

Chętni mają czas od 6 do 17 września na zgłoszenie kandydatur. Zgłaszać mogą się sami kandydaci, ale też osoby ich popierające (wymagana jest pisemna zgoda kandydatki lub kandydata). Uwaga – każda kandydatura wymaga poparcia 15 mieszkańców osiedla. Wypełnione dokumenty (do pobrania ze strony urzędu miejskiego) będą przyjmowane według harmonogramu:

  • 6 września 2021 r. (poniedziałek), w godz. 15:30-17:00
  • 8 września 2021 r. (środa), w godz. 15:30-17:00
  • 10 września 2021 r. (piątek), w godz. 15:30-17:00
  • 13 września 2021 r. (poniedziałek), w godz. 15:30-17:00
  • 15 września 2021 r. (środa), w godz. 15:30-17:00
  • 16 września 2021 r. (czwartek), w godz. 15:30-17:00
  • 17 września 2021 r. (piątek), w godz. 15:30-18:00

Zgłoszenia kandydatów na radnych będą przyjmowane w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej (budynek Urzędu Miejskiego Wrocławia, pl. Nowy Targ 1-8, tel. 71 777 99 70).

Równolegle z przyjmowaniem zgłoszeń kandydatów na radnych, trwa powoływanie obwodowych komisji wyborczych. Tutaj terminem końcowym jest 27 września.

Jak wyjaśniają urzędnicy, w przypadku, gdy nie zostanie zgłoszona wymagana liczba osób, albo zostanie zgłoszona liczba kandydatów równa liczbie mandatów w okręgu wyborczym, Miejska Komisja Wyborcza przedłuży o 5 dni termin zgłaszania kandydatów do rad osiedla.
Jeśli nikt więcej się nie zgłosi - wybory się nie odbędą. Możliwe są to późniejsze wybory na wniosek grupy mieszkańców.

W przypadku gdy w danym okręgu liczba zgłoszonych i formalnie zaakceptowanych kandydatów będzie równa liczbie mandatów, wtedy (już bez głosowania) radnymi zostaną wszystkie zarejestrowane osoby w tym okręgu.

Głosowanie i wybory radnych osiedlowych odbędą się 17 października (niedziela) w godzinach od 8.00 do 20.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska