Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018 - jak głosować, żeby głos był ważny? [ZASADY GŁOSOWANIA, WYBORY SAMORZĄDOWE 2018]

MAL
materiały Krajowego Biura Wyborczego
Jak głosować w wyborach samorządowych. Już dziś, w niedzielę 21 października, zadecydujemy o tym, kto zostanie członkiem rad gmin, miast, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także rozstrzygną, kogo zobaczymy w roli wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Zobacz, jak oddać ważny głos i gdzie należy postawić krzyżyk.

Tegoroczne wybory, zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, wyłonią samorządowców już na 5-letnią kadencję.

Wybory 2018 Godziny głosowania

Jak głosować w wyborach samorządowych - kogo wybieramy?

21 października 2018 roku dostaniemy trzy lub cztery karty do głosowania. W miastach na prawach powiatu (takich jak Wrocław) wybierzemy prezydenta, radnych rady miejskiej i radnych sejmiku. W pozostałych gminach wybierzemy: wójta lub burmistrza, radnych rady gminy lub miejskiej, radnych rady powiatu i radnych sejmiku. W gminach do 20 tysięcy obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Oznacza to, że do rady gminy mandat otrzymują kolejno kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów mieszkańców.

Z kolei w większych gminach obowiązuje ordynacja proporcjonalna, czyli w radzie gminy liczba miejsc dla konkretnej partii uzależniona jest od liczby głosów oddanych na konkretnych kandydatów. Następnie w ramach tych miejsc mandaty rozdawane są kolejnym kandydatom z listy danej partii czy komitetu wyborczego.

Ważne - na każdej karcie do głosowania zaznaczamy tylko jedno nazwisko.

Jak głosować w wyborach samorządowych - jaki znak mamy postawić na karcie do głosowania?

W ramach zmian w ordynacji wyborczej wprowadzono nową definicję znaku „x”. Znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Co ważne, inne znaki dopisane na karcie do głosowania poza kratką nie będą miały wpływu na ważność głosu. Oznacza to, że np. jeśli jedna z kratek zostanie przy kandydacie całkowicie zamalowana, a znak X pojawi się w innej - głos będzie ważny. Do tej pory, jeśli na karcie do głosowania pojawiły się inne znaki niż „krzyżyk” obok nazwiska kandydata, głos uznawano za nieważny. Ważne jest jednak to, aby dwie linie przecinały się. Jeżeli tak nie będzie, to komisja uzna głos za nieważny. W galerii zdjęć przedstawiamy przykłady ważnych i nieważnych głosów przedstawione przez Krajowe Biuro Wyborcze.

Jak głosować w wyborach samorządowych - jak długo głosujemy?

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a drugą turę zaplanowano na 4 listopada. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21 w całym kraju.

Jak głosować w wyborach samorządowych - kto może głosować?

Czynne prawo wyborcze, które upoważnia do wybierania do rad gminy, powiatu, sejmiku, czy województwa posiada obywatel Polski. Ma je także obywatel Unii Europejskiej, który nie jest obywatelem Polski, ale najpóźniej w dniu głosowania osiąga pełnoletniość i pozostaje mieszkańcem odpowiedniego powiatu, gminy lub województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska