Wybory 13 października. To już pewne. Co musisz wiedzieć?

Andrzej Zwoliński
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
To już pewne - wybory parlamentarne w Polsce odbędą się w drugą niedzielę października czyli 13 października. Będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła opinia PKW w sprawie kalendarza wyborczego. - PKW nie ma zastrzeżeń co do daty 13 października jako terminu wyborów parlamentarnych - oświadczył wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha. Przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda zaproponował tę datę w ubiegłym tygodniu. Do kiedy trzeba zarejestrować komitety wyborcze i listy kandydatów, a także ile podpisów trzeba pod nimi zebrać? Ile dni będziemy mieli na dopisanie się do listy wyborców? Sprawdź!

Według Konstytucji, wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu obecnych kadencji, odbyło się 12 listopada 2015 roku.

Na Dolnym Śląsku mamy trzy okręgi wyborcze do Sejmu, a w nich do zdobycia 34 mandaty. Jeżeli chodzi o Senat to nasz region podzielony jest na osiem okręgów, tyle też jest do zdobycia mandatów.

Okręgi na Dolnym Śląsku w wyborach do Sejmu:
Nr 1 – legnicko-jeleniogórski (12 mandatów), obejmuje: powiaty: bolesławiecki, głogowski, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, polkowicki, zgorzelecki, złotoryjski miasta na prawach powiatu: Jelenia Góra, Legnica. W nim do zdobycia jest 12 mandatów.
Nr 2 – wałbrzyski (8 mandatów), obejmuje: powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki miasto na prawach powiatu: Wałbrzych. W tym okręgu walka toczyć się będzie o 8 mandatów.
Nr3 – wrocławski (14 mandatów), obejmuje: powiaty: górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski miasto na prawach powiatu: Wrocław. Walka toczyć się będzie o 14 mandatów.

Okręgi na Dolnym Śląsku w wyborach do Senatu:
Nr1: powiaty: bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki
Nr 2: powiaty: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz miasto na prawach powiatu: Jelenia Góra
Nr 3: powiaty: głogowski, legnicki, lubiński, polkowicki oraz miasto na prawach powiatu: Legnica
Nr 4: powiaty: świdnicki, wałbrzyski oraz miasto na prawach powiatu: Wałbrzych
Nr 5: powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, ząbkowicki
Nr 6: powiaty: górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski
Nr 7: część obszaru miasta na prawach powiatu Wrocław: Bieńkowice, Biskupin - Sępolno - Dąbie - Bartoszowice, Borek, Brochów, Gaj, Gajowice, Grabiszyn - Grabiszynek, Huby, Jagodno, Klecina, Krzyki - Partynice, Księże, Oporów, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie, Stare Miasto, Tarnogaj, Wojszyce - Ołtaszyn, Zacisze - Zalesie – Szczytniki
Nr 8: część obszaru miasta na prawach powiatu Wrocław: Gądów-Popowice Pd, Jerzmanowo - Jarnołtów - Strachowice - Osiniec, Karłowice - Różanka, Kleczków, Kowale, Kużniki, Leśnica, Lipa Piotrowska, Maślice, Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nadodrze, Nowy Dwór, Ołbin, Osobowice - Rędzin, Pawłowice, Pilczyce - Kozanów - Popowice, Polanowice - Poświętne - Ligota, Pracze Odrzańskie, Psie Pole - Zawidawie, Sołtysowice, Swojczyce - Strachocin - Wojnów, Szczepin, Świniary, Widawa, Żerniki.

Ważne terminy w kalendarzu jesiennych wyborów:

24 sierpnia - do tego dnia (50 dni przed wyznaczoną datą wyborów) trzeba powiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Komitet wyborczy wyborców może zostać utworzony po zebraniu co najmniej 1000 podpisów obywateli mających prawo do wybierania do Sejmu.

3 września - termin (24 dni przed wyborczą niedzielą), do którego zgłoszone komitety muszą zarejestrować kandydatów na senatorów i listy kandydatów na posłów. Komitet może w każdym okręgu zgłosić jedną listę kandydatów na posłów. Taka lista powinna zostać poparta podpisami, co najmniej 5000 wyborców, którzy stale zamieszkują w danym okręgu. Przy czym po zebraniu wymaganej liczby podpisów w 21 okręgach, komitet nie musi już zbierać podpisów w pozostałych.

22 września - do tego dnia powinny zostać powołane obwodowe komisje wyborcze.

3 października - lokalne władze będą musiały podać w formie obwieszczeń, informacje o zarejestrowanych listach kandydatów do Sejmu i Senatu. Można będzie ich szukać w urzędach na tablicach ogłoszeniowych na ulicznych słupach, a także w pobliżu punktów wyborczych.

4 października – do tego dnia niepełnosprawni wyborcy, którzy osobiście nie będą mogli zagłosować, mogą składać wnioski o wyznaczenie pełnomocnika czyli sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

8 października – tego dnia upłynie termin do którego będzie można dopisać się do spisu wyborców w innym okręgu niż jest się zameldowanym.

10 października – do tego dnia możliwe będzie zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą

11 na 12 października – o północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza

13 października – wybory. Głosować będzie można od godz. 7.00 do 21.00. Każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania. Na sejmowej znajdziemy listy komitetów z nazwiskami kandydatów, na drugiej – senackiej - kandydaci będą wymienieni w kolejności alfabetycznej. Będzie można oddać po jednym głosie – na kandydata do Sejmu i kandydata do Senatu. Aby oddać ważny głos trzeba w kratce przy nazwisku jednego kandydata postawić dwie przecinające się linie. Ważne, by przecięcie linii mieściło się w obrębie kratki. Komisje wyborcze w większości przypadków będą zlokalizowane w tych samych miejscach co podczas majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Rekonstrukcja rządu. Będzie mniej ministerstw?

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Żal mi tych ludzi co są zaslepieni tymi programami socjalnymi...

G
Gość
7 sierpnia, 19:09, Edward:

Będę głosował na PiS

współczuję

E
Edward

Będę głosował na PiS

G
Gość

Ja muszę tyle wiedzieć,że więcej nie mogę głosować na zbrodniczo złodziejską sektę i nic więcej nie muszę.

T
Twoja stara
2019-08-06T14:52:54 02:00, Marian:

Co musisz wiedzieć? Żeby nie głosować na PIS. Proste.

2019-08-06T15:34:56 02:00, Marian2:

Debil .Proste.

2019-08-07T06:20:42 02:00, Gość:

Wódeczka za 500 smakuje najlepiej. Proste

2019-08-07T07:12:53 02:00, papkin:

Przynajmniej mnie stać na wódeczkę za 500 .Pedalski ryju bo zapewne nie masz dzieci ,chyba że już wyrosły i szlag ciebie trafia.

Pij wódeczkę, pij. Szybciej zdechniesz...

G
Gość przez duże G!
2019-08-07T09:10:54 02:00, Gość:

Tylko Prawo i Sprawiedliwość.

Żal mi cię idioto!

K
Kapral pindol

Tylko debil chory zagłosuje na PISiory! Mam nadzieję, że prezes niedługo rozliczy się i odejdzie na zasłużony odpoczynek. Wtedy głąby z patoelektoratu zobaczą jak ich wybrańcy podgryzają sobie spasione gardła!

G
Gość

Tylko Prawo i Sprawiedliwość.

p
papkin
2019-08-06T14:52:54 02:00, Marian:

Co musisz wiedzieć? Żeby nie głosować na PIS. Proste.

2019-08-06T15:34:56 02:00, Marian2:

Debil .Proste.

2019-08-07T06:20:42 02:00, Gość:

Wódeczka za 500 smakuje najlepiej. Proste

Przynajmniej mnie stać na wódeczkę za 500 .Pedalski ryju bo zapewne nie masz dzieci ,chyba że już wyrosły i szlag ciebie trafia.

G
Gość
2019-08-06T14:52:54 02:00, Marian:

Co musisz wiedzieć? Żeby nie głosować na PIS. Proste.

2019-08-06T15:34:56 02:00, Marian2:

Debil .Proste.

Wódeczka za 500 smakuje najlepiej. Proste

J
Janina

Ja wiem na kogo mam głosować !!! , tylko na PiS no i na Mireczkę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość

PIS jest tym rządem na który Polska tak długo czekała i się doczekała. PiS będziecie rządzić nadzym narodem całe dekady.

B
Bodek
2019-08-06T15:52:40 02:00, Gość:

Najwazniejsze aby do wladzy nie doszli postkomunisci, folksdojcze i homoterrorysci, czyli obecna totalna opozycja.

Tak, tak - najważniejsze żeby u władzy pozostali tzw prawdziwi Polacy, ci co sobie z pięknej Polski zrobili własny folwark i jeszcze nam ludziom śmieją się w twarz - jak teraz Kuchciński, wcześniej inni jemu podobni. Zadziwiające że aż trzydzieści procent społeczeństwa potrafi zadowolić się paroma złotymi jarkowego i zupełnie odłożyć na bok moralną ocenę tego co się dzieje od ponad 3 lat.

(oczywiście - zapraszam do odpowiedzi wszystkich dobrze opłaconych trolli - nie będę Wam odpowiadał)

D
DZG
2019-08-06T15:52:40 02:00, Gość:

Najwazniejsze aby do wladzy nie doszli postkomunisci, folksdojcze i homoterrorysci, czyli obecna totalna opozycja.

Jestem ZA .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3