Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się na wakacje z Wrocławia w góry, nad morze, czy na Mazury? Sprawdź, gdzie na trasie są odcinkowe pomiary prędkości

OPRAC.: BO
W Polsce aktualnie znajduje się 58 odcinkowych pomiarów prędkości. Działanie tych urządzeń polega na rejestrowaniu czasu wjazdu i wyjazdu samochodu z kontrolowanego odcinka, a następnie wyliczeniu jego prędkości jazdy. Kierowcy, którzy przekraczają obowiązujący limit, automatycznie otrzymają mandat.
W Polsce aktualnie znajduje się 58 odcinkowych pomiarów prędkości. Działanie tych urządzeń polega na rejestrowaniu czasu wjazdu i wyjazdu samochodu z kontrolowanego odcinka, a następnie wyliczeniu jego prędkości jazdy. Kierowcy, którzy przekraczają obowiązujący limit, automatycznie otrzymają mandat. Krystian Dobuszyński
Jadąc samochodem na urlop trzeba się często przygotować na konieczność pokonania dużej liczby kilometrów. Na drogach kierowcy spotykają odcinkowe pomiary prędkości i fotoradary. Nie takie zdjęcia chciałoby się przywieźć z wakacji. Warto sprawdzić listę odcinkowych pomiarów prędkości na popularnych trasach do wakacyjnych miejscowości.

W Polsce aktualnie znajduje się 58 odcinkowych pomiarów prędkości. Działanie tych urządzeń polega na rejestrowaniu czasu wjazdu i wyjazdu samochodu z kontrolowanego odcinka, a następnie wyliczeniu jego prędkości jazdy. Kierowcy, którzy przekraczają obowiązujący limit, automatycznie otrzymają mandat. Ci, którzy jadą poprawnie, nie muszą się martwić, gdyż ich dane zostaną usunięte z bazy.

— Odcinkowe pomiary prędkości są zawsze oznaczone tablicą z informacją, na jakiej długości odbywa się kontrola. Jednak zdarza się również, że kierowcy po minięciu znaku informacyjnego głowią się, jak oszukać urządzenia i obniżyć średnią prędkość jazdy na kontrolowanym odcinku. Nierzadko kończy się to takimi niebezpiecznymi manewrami, jak bardzo wolną jazdą na ostatnich kilometrach OPP czy nawet kilkuminutowym postojem na poboczu — komentuje Julia Langa z systemu Yanosik, z którego pochodzą dane.

W województwie dolnośląskim jest jeden odcinkowy pomiar prędkości – w gminie Lubin, na DW333. Obowiązuje na nim ograniczenie do 70 km/h. Ponadto na Dolnym Śląsku znajduje się 26 fotoradarów.

Z Wrocławia w Beskidy i inne góry w kierunku wschodnio-południowym

Jadąc z Wrocławia w kierunku Beskidów przez województwo opolskie trzeba uważać na DK94. Odcinkowy pomiar prędkości, z ograniczeniem do 50 km/h, jest w gminie Lewin Brzeski. Obszar jest monitorowany przez 10 fotoradarów.

Następnym regionem na wschód jest Śląsk. Na DK78 oraz DK11 są trzy odcinkowe pomiary prędkości:

  • w gminie Pilchowice (limit prędkości 90 km/h)
  • w gminie Gorzyce (limit 50 km/h)
  • w Tarnowskich Górach (limit 90 km/h)

Województwo śląskie jest kontrolowane przez 39 fotoradarów.

— Według danych z naszej aplikacji, w ubiegłym roku, jak również podczas tegorocznego długiego weekendu majowego, więcej Polaków zdecydowało się na wyjazd w polskie góry. Najbardziej problematycznymi trasami w sezonie letnim są DK3 przy Szklarskiej Porębie, ale również DK47 i DK49 przy Nowym Targu – tu powstają największe korki, zwłaszcza w dni weekendowe — mówi Julia Langa.

W kolejnym województwie, małopolskim, kierowcy przejeżdżający przez gminę Tarnów mogą spodziewać się kontroli na DK94. Tu limit prędkości wynosi 100 km/h dla aut osobowych. Całe województwo monitorują 33 fotoradary.

Dojeżdżamy do podkarpackiego. Tam czekają trzy odcinkowe pomiary prędkości:

  • w gminie Grębów, na DW871 w kierunku Jamnicy – tu obowiązuje limit 80 km/h
  • na DK9 w gminie Kolbuszowa z limitem prędkości do 50 km/h
  • w gminie Korczyna w kierunku Iskrzynia na DK19, gdzie prędkość maksymalna to 50 km/h

Na terenie podkarpackiego stoją 24 fotoradary.

W drodze nad Bałtyk

Trasy nad polskie morze w mniejszym stopniu przeplecione są odcinkowymi pomiarami. Kierowcy, jadący do Pucka lub do Gdańska, mogą spotkać jeden odcinkowy pomiar prędkości, który znajduje się na DW216 w gminie Reda, w kierunku Pucka. Obowiązujący na nim limit prędkości wynosi 60 km/h.

Fotoradarów natomiast nie brakuje. Tylko województwie zachodniopomorskim znajduje się ich 28, natomiast w kujawsko-pomorskim jest ich 21, a w pomorskim 42.

Na Mazury i Podlasie

Kierowcy, którzy planują wypoczynek na Mazurach lub w województwie podlaskim, muszą spodziewać się odcinkowych pomiarów prędkości. Podróżujący przez województwo warmińsko-mazurskie natrafią na pomiar na DK16 w gminie Gietrzwałd (ograniczenie do 90 km/h). W tym samym województwie pomiar czeka w gminie Piecki, w kierunku Gwiazdowa na DK59. Tam również należy jechać z prędkością do 90 km/h.

W województwie podlaskim odcinkowy pomiar prędkości znajduje się w gminie Zabłudów, w kierunku miejscowości Zwierki na DK19. Obowiązkowy limit prędkości na tym odcinku wynosi 90 km/h.

Z Wrocławia na Mazury i Podlasie zwykle jedzie się przez województwo mazowieckie. Tam jednym z 16 odcinkowych pomiarów prędkości jest na DK60 w gminie Karniewo, która często znajduje się na trasie kierowców jadących nad morze czy na Mazury z Warszawy. Tu należy jechać z prędkością maksymalnie 50 km/h.

Obecne stawki za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h zaczynają się od 1500 zł, a kończą na 2500 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska