Wy pytacie, ZUS odpowiada

Redakcja
Na pytania Czytelników odpowiada Emilia Nowakowska, rzecznik legnickiego oddziału ZUS.

Jaka jest teraz wysokość zasiłku pogrzebowego z ZUS?

Od 1 marca 2011 r. zasiłek pogrzebowy przysługuje członkowi rodziny ponoszącemu koszty pogrzebu w wysokości 4.000 zł. Przed tą datą zasiłek pogrzebowy przysługiwał w wysokości 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.

W razie pokrycia kosztów pogrzebu przez pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, instytucję zakonną lub diecezjalną, zasiłek przysługuje tym podmiotom w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 4.000 zł. Zasada ta ma także zastosowanie w przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż członek rodziny.

W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu. Jeżeli pogrzeb organizowany był na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, lecz członek rodziny poniósł również część jego kosztów, zasiłek pogrzebowy przysługuje temu członkowi rodziny w kwocie 4.000 zł.

Czy z ZUSEM można wyjechać na leczenie do sanatorium? Ciężko choruję, w pracy jestem średnio wydajny, dlatego chciałbym podreperować swoje zdrowie.

Franciszek

TAK. Osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, w rezultacie czego mogą być zmuszone do porzucenia aktywności zawodowej, mają możliwość poprawy swojego stanu zdrowia dzięki programowi rehabilitacji leczniczej ZUS. I warto spróbować takiej możliwości. Program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej skierowany jest do określonej grupy osób: podlegającym ubezpieczeniom społecznym w ZUS, którzy są zagrożeni utratą zdolności do pracy z powodu choroby, jak również do rencistów rokujących odzyskanie zdolności do pracy. Z możliwości tej nie skorzystają jednak już emeryci.

Rehabilitacja lecznicza, która jest w pełni finansowana przez ZUS, realizowana jest w następujących profilach: choroby układu krążenia, narządu ruchu, układu oddechowego, schorzenia psychosomatyczne, schorzenia onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego, schorzenia narządu głosu. ZUS, który nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, prowadzi rehabilitację leczniczą na podstawie umów zawieranych z różnymi ośrodkami na terenie całego kraju. Rehabilitacja w takim ośrodku, w systemie stacjonarnym, standardowo trwa 24 dni i w określonych przypadkach czas jej trwania może być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS. Istnieje również możliwość odbycia rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym w tych ośrodkach rehabilitacyjnych w kraju, z którymi Zakład zawiera umowę na realizację tego typu usług (w przypadku legnickiego Oddziału ZUS nie ma możliwości rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym, rehabilitacja realizowana jest wyłącznie w trybie stacjonarnym w ośrodku rehabilitacyjnym).

Jak starać się o rehabilitację? Przede wszystkim poprzez kontakt z lekarzem prowadzącym nasze leczenie.

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS może wystawić każdy lekarz prowadzący leczenie, zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i lekarz specjalista. Lekarz może wystawić wniosek o rehabilitację na dowolnym formularzu, ważne aby znalazły się tam: imię i nazwisko pacjenta, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinia, czy po przeprowadzeniu rehabilitacji istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy. Tak wypełniony wniosek należy następnie złożyć w najbliższej jednostce ZUS w Sali Obsługi Klientów, a po spełnieniu warunków formalnych, ubezpieczony zostaje skierowany do lekarza orzecznika, w celu wydania orzeczenia o celowości rehabilitacji leczniczej. Podstawą wystawienia ubezpieczonemu lub renciście skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego zawsze jest bowiem orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, wydawane bezpośrednio przez lekarza orzecznika ZUS, który zajmuje się kwalifikacją składanych do Zakładu wniosków. Takie orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej sam lekarz orzecznik może wydać również podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego ubezpieczonego o czasowej niezdolności do pracy, przy ustalaniu jego uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego lub podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych. Co ważne, osoba skierowana przez ZUS na rehabilitację leczniczą nie ponosi żadnych kosztów z tego tytułu. Koszty samej rehabilitacji, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu tam i z powrotem ponosi ZUS.

Legnicki Oddział zwykle kieruje ubezpieczonych do ośrodków rehabilitacyjnych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania, głównie do ośrodków w Kotlinie Jeleniogórskiej i Kotlinie Kłodzkiej.

Czas oczekiwania na wyjazd wynosi, w zależności od schorzenia, od miesiąca do pół roku.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie