Wy pytacie, ZUS odpowiada

Redakcja
Prezentujemy kolejne odpowiedzi na pytania Czytelników

Obecnie jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Moje zarobki wynoszą 2200 brutto. Jestem w drugim miesiącu ciąży. Mam propozycję przejścia do innej pracy, w której dostanę etat i nieco wyższe wynagrodzenie. Zastanawiam się, w jaki sposób będzie liczona wysokość zasiłku, który dostane po urodzeniu dziecka, czy będzie to średnia z całego roku obejmująca zarobki zarówno z umowy zlecenia jak i etatu? Czy może ZUS weźmie pod uwagę tylko moją pensję, którą ma pracując na etacie?

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (w pani przypadku macierzyńskiego) przyjmuje się wyłącznie wynagrodzenie uzyskane przez pracownika u płatnika składek w okresie ubezpieczenia chorobowego, z tytułu, którego przysługuje zasiłek. W przypadku podjęcia pracy na umowę zawartą z nowym pracodawcą - podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana wyłącznie z wynagrodzenia uzyskanego u tego nowego pracodawcy (do obliczeń podstawy wymiaru zasiłku nie będzie brany przychód osiągnięty z wcześniejszej umowy zlecenia). Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi bowiem przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Tak, więc wysokość świadczenia będzie zależała od wysokości wynagrodzenia uzyskanego u nowego pracodawcy za okres pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia bez względu na to czy przepracuje pani pełny rok czy tylko np. jeden miesiąc. Taka sama zasada obliczania wysokości zasiłku obowiązuje wtedy, gdy nową umowę podpisujemy z tym samym pracodawcą (uwaga: z tym samym płatnikiem - ale zmienia się rodzaj umowy) np. gdyby panią była zatrudniona na umowę zlecenie i przeszła na umowę o pracę wtedy do obliczenia wysokości zasiłku bierze się pod uwagę dochód osiągany tylko w ramach tej nowej umowy.

Różne przypadki umów, które następują po sobie bez dnia przerwy lub z przerwami przypadającymi na dzień ustawowo wolny:

1. Umowa zlecenie a po niej umowa o pracę (nawet jeśli ten sam płatnik) - podstawa do obliczenia zasiłku: średnia z wynagrodzenia tylko z umowy o pracę.

2. Umowa o pracę po niej umowa zlecenie (nawet jeśli ten sam płatnik) - podstawa do obliczenia zasiłku: średnia z przychodu tylko z umowy zlecenia

3. Umowa zlecenie po niej kolejna umowa zlecenie (ten sam płatnik) - podstawa do obliczenia zasiłku: średnia przychodu z pierwszej i drugiej umowy (nie więcej niż z 12 miesięcy) gdyż dla ustalenia podstawy wymiaru zasiłku umowy tego samego rodzaju z tym samym płatnikiem traktujemy jak ciągłość umowy.

4. Umowa o pracę po niej kolejna umowa o pracę (ten sam płatnik) - podstawa do obliczenia zasiłku: średnia wynagrodzenia z pierwszej i drugiej umowy (nie więcej niż z 12 miesięcy) gdyż dla ustalenia podstawy wymiaru zasiłku umowy tego samego rodzaju w tym samym wymiarze czasu pracy z tym samym płatnikiem traktujemy jak ciągłość umowy.

5. Umowa zlecenie po niej umowa zleceni ale z innym płatnikiem - podstawa do obliczenia zasiłku: średni przychód tylko od aktualnego płatnika czyli drugiego.

6. Umowa o pracę po niej umowa o pracę z innym płatnikiem - podstawa do obliczenia zasiłku: tylko wynagrodzenie od aktualnego pracodawcy czyli drugiego. Wyjątkiem jest przejęcie pracownika w trybie art. 231 kodeksu pracy przez innego pracodawcę.

7. Umowa o pracę po niej zlecenie (lub odwrotnie zlecenie po niej umowa o pracę) z innymi płatnikami - podstawa do obliczenia zasiłku: tylko od aktualnego, drugiego płatnika.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie