Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WuWA - unikatowe osiedle, które do dziś inspiruje architektów (FILM I ZDJECIA)

Arkadiusz Förster - przewodnik po Wrocławiu
fot. www.dolny-slask.org.pl
WuWA to niemiecki skrót nazwy wystawy: Wohnung und Werkraum Ausstellung, co po polsku znaczy Mieszkanie i Miejsce Pracy. Wystawa ta została zorganizowana we Wrocławiu w roku 1929, a w jej ramach między dzisiejszymi ulicami Wróblewskiego, Dembowskiego, Tramwajową, Zielonego Dębu i Kopernika wybudowano osiedle wzorcowe, mające inspirować architektów ku temu, jak powinno się projektować nowoczesne domy, budynki wielorodzinne i mieszkania.

Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie takiej wystawy? Otóż początek dwudziestego wieku to lata, kiedy w całej Europie daje się odczuć brak wystarczającej liczby mieszkań. Miasta są znacząco przeludnione, a mieszkania oferowane przeciętnym obywatelom są zwykle o niskim standardzie.

Wtedy zaczyna działać w Niemczech organizacja zrzeszająca projektantów i architektów o nazwie Werkbund i właśnie członkowie tej organizacji byli pomysłodawcami i organizatorami wrocławskiej wystawy WuWA, której kluczowym elementem była budowa OSIEDLA WZORCOWEGO. Takich wzorcowych osiedli wybudowano w międzywojennej Europie kilka. M.in w Stuttgarcie, Brnie, Zurychu, Pradze i Wiedniu. Czemu miała służyć budowa takiego osiedla wzorcowego? Otóż miała ona pokazać, że możliwe jest budowanie funkcjonalnych, nowoczesnych i jednocześnie tanich domów i mieszkań.

Wrocławskie osiedle WuWA, zostało zlokalizowane między ulicami Wróblewskiego, Dembowskiego, Tramwajową, Zielonego Dębu i Kopernika. W ramach pokazowego osiedla wzniesiono łącznie kilkanaście różnego rodzaju i różnej wielkości budynków, zaprojektowanych przez uznanych niemieckich architektów, którzy swoimi projektami mieli wyznaczać nowe kierunki w architekturze.
I rzeczywiście tak też było. Wśród zrealizowanych obiektów były domy jednorodzinne, bliźniaki, domy wielorodzinne różnego typu takie jak galeriowiec, wysokościowiec, domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej, dom dla osób samotnych i bezdzietnych oraz przedszkole.

Dziś możemy powiedzieć, że wrocławska WuWA była i jest osiedlem unikatowym w skali europejskiej i postawione przed architektami zadania w znacznej mierze udało się tu zrealizować. Celem Werkbundu było przedstawienie nowych typów małych i tanich mieszkań oraz nowych technologii i materiałów budowlanych. I tak się stało. Z przewidywanych 37 obiektów zrealizowano 32, zaprojektowano także otoczenie tych domów, tereny rekreacyjne i użytkowe.

ZOBACZ TEŻ:
Tajemnice Bonifratrów
Niezwykła kaplica Św. Elżbiety
Krzyżowcy we Wrocławiu
Fortyfikacje Wrocławia zmieniły się w promenady
Synagoga pod Białym Bocianem. Poznaj jej historię
Wzgórze Liebiechów, nazywane dziś, nie wiedzieć czemu Wzgórzem Partyzantów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska