Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy chcieli chłopcu amputować nogę. Pomogli mu we Wrocławiu

Agata Grzelińska
Małgorzata i Tomasz Szmytowie, rodzice Jasia, zjeździli z nim całą Polskę i pół Europy, zanim trafili do prof. Szymona Dragana
Małgorzata i Tomasz Szmytowie, rodzice Jasia, zjeździli z nim całą Polskę i pół Europy, zanim trafili do prof. Szymona Dragana Janusz Wójtowicz
Jaś urodził się z wadą nóżki. Wielu specjalistów uważało, że konieczna jest amputacja. Rodzice znaleźli lekarza, który uznał, że nogę można wyleczyć.

Mały Jaś Szmyt z Opola ma rodziców, którzy nie zamierzali się poddać, i dlatego nie stracił nóżki. Gdy miał przyjść na świat, nic nie wskazywało, że będzie chory, jednak okazało się, że jego życie jest zagrożone. Urodził się jako wcześniak z nieprawidłowo rozwiniętą nóżką, owiniętą powyżej kolana pasmem owodniowym. Przez to łydka i stopa nie wykształciły się w pełni. Jaś urodził się bez paluszków u stopy.

Od pierwszego dnia życia chłopca większość lekarzy w Polsce i w Europie, do których dotarli państwo Szmytowie, widziała tylko jedną metodę leczenia - amputację. Rodzice Jasia nie chcieli o tym słyszeć. - Amputacja to jest ostateczność - mówi Tomasz Szmyt, tata Jasia. - Jeździliśmy z Jasiem po całej Polsce i po Europie w poszukiwaniu pomocy. Wszyscy lekarze robili wielkie oczy i mówili to samo: amputacja - mówi pani Małgorzata, mama chłopca. - Nawet nie próbowali go leczyć, chociaż układ kostny Jaś ma zachowany. Nikt nie miał pomysłu.

Aż usłyszeli o lekarzu z Florydy, który ma klinikę wydłużania kończyn i pomógł już grupce dzieci z Polski. Rodzice Jasia napisali do niego i wysłali wyniki badań. Doktor Dror Paley odpisał, że zanim podejmie się leczenia Jasia, musi go zobaczyć. - Pojechaliśmy do Belgii, gdy doktor Paley tam był. Obejrzał Jasia i stwierdził, że zoperuje nóżkę - mówi pani Małgorzata. - Powiedział, że wydłuży kość, uratuje staw kolanowy i mięśnie. Jaś będzie musiał natomiast nosić protezę stopy - dodaje pan Tomasz.

Operacja w klinice na Florydzie będzie kosztowała ponad 200 tysięcy dolarów. Jaś codziennie jest rehabilitowany, ma szansę wyjechać na operację do Stanów Zjednoczonych dzięki pomocy wrocławskiego ortopedy prof. Szymona Dragana, szefa Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

- Chcieliśmy mieć stuprocentową pewność, że Jaś może mieć taką operację, więc nie poprzestaliśmy na rozmowie z doktorem Paleyem i szukaliśmy dalej, aż trafiliśmy do prof. Dragana - opowiada mama chłopca. - Profesor przyznał, że to trudny przypadek, ale zrobił Jasiowi badania, przeprowadził analizy i pomaga nam napisać wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o refundację operacji w USA.

Prof. Szymon Dragan kończy pisać wniosek. Podkreśla, że Jaś, który ma rok i cztery miesiące, powinien mieć operację jak najszybciej, najlepiej w ciągu pół roku. Przyznaje, że operacja, która czeka Jasia, będzie skomplikowana.

Podkreśla jednak, że wystarczyłaby dobra wola pani premier i ministra zdrowia, a polskie dzieci nie musiałyby latać na operacje do USA. Mogłyby je mieć w Polsce. - Dzieci i rodzice przechodzą gehennę, wiele nie trafia do kliniki na Florydzie, tymczasem mamy w Polsce równie dobrych specjalistów, brakuje nam tylko sprzętu - twierdzi prof. Dragan. - Wykonujemy takie operacje u dorosłych i u młodzieży. Nie mamy jedynie ośrodka dla takich małych dzieci.

Jak dodaje ortopeda z Wrocławia, aby wykonać tak skomplikowaną operację, jak ta, która czeka Jasia, trzeba też zorganizować cały zespół złożony z ortopedy, mikrochirurga, chirurga naczyniowego, chirurga plastycznego, anestezjologa neonatologicznego i dziecięcego. Mógłby ich przeszkolić dr Paley.

- W szpitalu, gdzie będzie się operować tak małych pacjentów, ważących kilka kilogramów, musi być oddział intensywnej terapii dziecięcej, a takich miejsc w Polsce jest niewiele - dodaje prof. Dragan. - Potrzeba też odpowiedniego sprzętu, na przykład mikroskopu operacyjnego. To wszystko nie jest problemem. Jedyne, czego nie możemy przeskoczyć, to uzyskanie odpowiedniego kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska