Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnoty na Śródmieściu chcą mieć ciepłą wodę z miasta

Grażyna Szyszka
Adam Butyński, dyrektor ZGM w Głogowie
Adam Butyński, dyrektor ZGM w Głogowie Grażyna Szyszka
Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wyda w tym roku aż 25 mln złotych na inwestycje w Głogowie. Przedsiębiorstwo będzie modernizować wiele odcinków sieci, przebuduje rozdzielnie i wymieni na nowe kilkadziesiąt węzłów ciepłowniczych. WPEC wymieni w sumie ponad 7 km sieci grzewczej.

Zadania na ten rok obejmują też przyłączenie do sieci zupełnie nowych obiektów, choćby Galerię Glogovia przy ul. Piłsudskiego, siedzibę oddziału WORD-u przy ul. Folwarcznej oraz kolejne budynku w Rynku (10-13), ulicy Szewskiej (11-15, 16-20) i Głowackiego 6.
Jak informuje Henryk Radzimowski, dyrektor ds. ekonomicznych WPEC w Legnicy, inwestycje są konieczne, bo stara, budowana w latach 70. i 80. ubiegłego wieku sieć jest już w złym stanie, może być przyczyną awarii, a do tego generują spore straty ciepła. - Zastosujemy nowe technologie, które będą wyposażone w system alarmowy wspomagający monitoring sieci - mówi dyrektor Henryk Radzimowski. - Możemy sobie pozwolić na tak duża inwestycję, ponieważ pozyskaliśmy spore środki finansowe z Unii Europejskiej, a konkretnie z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace WPEC-u są też ważne dla mieszkańców osiedla Śródmieście, którzy nie mają ciepłej wody z sieci i korzystają z podgrzewaczy. Są to zarówno budynki wspólnot jak i zasobów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, w rejonie od Placu Jana z Głogowa po Plac Tysiąclecia. Aby ciepła woda popłynęła z sieci, WPEC wymieni dwa węzły grupowe przy ul. Sybiraków i alei Wolności na 35 indywidualnych, wysokoparametrowych. Dzięki temu wspólnoty mieszkaniowe będą mogły poprowadzić wewnętrzną instalację wodną. Muszą to jednak zrobić we własnym zakresie i na własny koszt. Kilkanaście wspólnot podjęło już stosowne uchwały i przystąpiło do programu WPEC. Tak zrobiły: aleja Wolności 12 - 12 c, aleja Wolności 14 - 14 c, aleja Wolności 30, al. Wolności 32 - 38, al. Wolności 40, al. Wolności 48 - 50, ul. Spółdzielcza 1 - 4, ul. Spółdzielcza 5 - 8, ul. Spółdzielcza 9 -12, ul. Spółdzielcza 13 - 16, pl. Tysiąclecia 8 - 13, ul. Jedn. Robotniczej 6 - 6 a, ul. Jedn. Robotniczej 8 - 8 a, ul. 1-go Maja 19, ul. 1-go Maja 21 - 23 i ul. 1-go Maja 25. Te wspólnoty są gotowe do udostępnienia swoich pomieszczeń pod węzeł cieplny.

Adam Butyński, dyrektor ZGM przyznaje, że inwestycja nie tylko zmniejszy rachunki lokatorów, ale przede wszystkim poprawi ich bezpieczeństwo.
- Mieliśmy przecież w Głogowie przypadki śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla - przypomina dyrektor. - Dzięki likwidacji podgrzewaczy to zagrożenie zniknie. Będą też oszczędności na kosztach przeglądów kominiarskich, czy remontach i czyszczeniu kominów.

Prace na Śródmieściu mają się rozpocząć już w lipcu i potrwają do końca października.
Ze względu na zakres robót mieszkańcy Głogowa powinni się liczyć z przerwami w dostawie ciepłej wody, utrudnieniami komunikacyjnymi i zajęciem chodników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska