Wspólne interesy Adżaria-Dolny Śląsk

Materiały Prasowe
Materiały Prasowe
Udostępnij:

Właśnie zakończyła się wizyta gospodarcza dolnośląskich przedsiębiorców w Autonomicznej Republice Adżarii w Gruzji. Uczestnicy misji odwiedzili kilka gruzińskich firm zainteresowanych współpracą z naszymi przedsiębiorcami. Uczestniczyli także w Forum Gospodarczym Adżaria-Dolny Śląsk oraz spotkaniach b2b, mającymi na celu pozyskanie partnerów handlowych.
- Podczas spotkań doszło do rozmów, z których zrodziły się pierwsze pomysły na wspólne projekty. Dotyczą one głównie udziału naszych firm w stworzeniu nowoczesnego parku przemysłowego w przedsiębiorstwach produkcyjnych w Adżarii. Teraz jest on bardzo przestarzały, przez co Gruzini nie mają jakości, nie są konkurencyjni i nie mają szansy na eksportowanie swoich produktów - mówi Mariusz Sinior z DAWG, organizator misji gospodarczej.

W rozwoju technologicznym gruzińskie zakłady miałyby wesprzeć m.in. firmy z dolnośląskiego Klastra Innowacyjnych Technologii w Wytwarzaniu CINOMATECH, którego przedstawiciele uczestniczyli w misji gospodarczej.

- W naszym klastrze skupiamy przedsiębiorstwa, które mogą wymienić park przemysłowy gruzińskich firm w bardzo szerokim zakresie i na najwyższym poziomie. Naszym zdaniem droga do rozwoju gospodarczego Adżarii wiedzie właśnie przez transfer technologiczny do przemysłu. Dolnośląskie firmy na pewno będą mogły przeprowadzić ten transfer z korzyścią dla obydwu stron - mówi Jacek Jurczak, wiceprezes zarządu Klastra Cinomatech.

Kolejną przestrzenią do współpracy pomiędzy dolnośląskimi i gruzińskimi firmami jest budownictwo. W Autonomicznej Republice Adżarii powstaje obecnie szereg inwestycji drogowych, kanalizacyjnych oraz hotelarskich.

- Firmy z Dolnego Śląska mogą wpisać się w nowe plan deweloperskie Batumi, które zakładają bardzo mocny rozwój sektora hotelarsko - deweloperskiego. W połączeniu z możliwością powiększenia oferty turystycznej przez naszych touroperatorów, branże te mogą się doskonale wspierać, uzupełniać i rozbudowywać na terenie Gruzji – podkreśla Mariusz Sinior z DAWG.

Misja z udziałem firm oraz przedstawicieli regionalnych instytucji biznesowych i naukowych towarzyszyła samorządowej delegacji Dolnego Śląska, której przewodniczyli Cezary Przybylski marszałek Województwa Dolnośląskiego i Paweł Wróblewski, przewodniczący Sejmiku Województwa.

Misja zorganizowana przez Urząd Marszałkowski oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej to kolejny element współpracy pomiędzy naszym regionem a Autonomiczną Republiką Adżarii, zainicjowanej w lutym ubiegłego roku.

Podczas wizyty zawarte zostało porozumienie o współpracy między regionami w parlamencie Gruzji w Tibilisi. Podpisano także umowę partnerską pomiędzy miastami Miliczem a Kobuleti.

Gruzja jest szybko rozwijającym się krajem, liderem liberalnych reform gospodarczych wśród krajów postsowieckich. Polska w nieznacznym stopniu obecna jest na tamtejszym rynku - wysyłamy zaledwie 1,1% wszystkich eksportowanych towarów, głównie farmaceutyki, kosmetyki, chemię gospodarczą, maszyny i urządzenia, żywność przetworzoną, pojazdy, meble, mięso. Co istotne, poprzez Gruzję polskie towary i usługi mają ułatwiony dostęp do rynków Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Bliskiego Wschodu (Iran, Arabia Saudyjska).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Politolog
Parlament Gruzji nie znajduje się w Tbilisi tylko w Kutaisi! Sprawdzajcie dane zanim napiszecie artykuł!
K
KRIS
Sami politycy i radni wojewódzcy pojechali się przewietrzyć za pieniądze podatników, nie pierwszy zresztą raz. Będę monitorował, jakie to niby wymierne korzyści ten wyjazd przyniesie. Rozliczę tę ekipę w wyborach samorządowych już za rok.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie