Wrocławskie szpitale łączą się. Przeciwny tylko jeden radny

  Wrocławskie szpitale łączą się. Przeciwny tylko jeden radny

  m,AZ

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Tak ma wyglądać nowe centrum onkologiczne we Wrocławiu

  Tak ma wyglądać nowe centrum onkologiczne we Wrocławiu ©UMWD

  Tylko jeden dolnośląski radny - szef klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku Marek Łapiński - zagłosował przeciw planom połączenia trzech dolnośląskich szpitali. To krok w kierunku budowy we Wrocławiu nowoczesnego centrum onkologicznego. Uchwałę w sprawie połączenia Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc poparło 31 radnych. Łapiński tłumaczył później, że sprzeciwił się jej, bo nie ma zaufania do osób, które odpowiadają za łączenie szpitali, a inwestycja jest źle prowadzona.
  Tak ma wyglądać nowe centrum onkologiczne we Wrocławiu

  Tak ma wyglądać nowe centrum onkologiczne we Wrocławiu ©UMWD

  Formalne połączenie trzech szpitali jest potrzebne, bo w przyszłości mają one działać w nowym miejscu jako nowa placówka. Powstanie ona przy ulicy Kosmonautów i ma ruszyć w 2025 roku. Budowa szpitala pochłonie 700 mln zł. Rocznie będzie w nim prowadzonych 32 tys. hospitalizacji i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych.

  Rozmowy na temat budowy nowego szpitala onkologicznego trwały 20 lat, na początku roku na plac budowy weszli archeolodzy i saperzy. Ich zadaniem jest sprawdzenie gruntu pod względem bezpieczeństwa i niezwłoczna reakcja w razie wykrycia w ziemi zagrożenia, takiego jak np. powojenne niewypały, niewybuchy czy pociski.

  Na terenie nowego szpitala znajdują się dwa stanowiska archeologiczne. Zakończenie prac archeologicznych i saperskich zaplanowane jest na koniec 2021 roku, umowa z wykonawcą tego zadania opiewa na kwotę 1,9 mln zł. Kończą się również prace nad drugim etapem, jakim jest koncepcja architektoniczna.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Warto zobaczyć

  Diety