Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pamiętajmy o bohaterach

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu Janusz Życzkowski
W czwartek (13 kwietnia) we Wrocławiu odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ten dzień, nie tylko dla członków Rodzin Katyńskich, ale również dla wielu wrocławian rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety. Tuż po nabożeństwie obchody przeniosły się pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W tym roku przypada 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Brutalnie zamordowanych zostało wówczas niemal 22 tysiące Polaków: żołnierzy, przedwojennej inteligencji, patriotów. Rosjanie strzelali skrępowanym Polakom w tył głowy. Dziś wrocławianie ofiarom tej bezprecedensowej zbrodni oddali hołd. Nie zawsze jednak było to takie oczywiste. Przez dekady, gdy Polska była za żelazną kurtyną, o tej zbrodni się nie mówiło, choć wiedzieli wszyscy.

- Oczywiście, jak mówimy o kłamstwie katyńskim, to należy też pamiętać o tych wszystkich odważnych, którzy głosili prawdę, ale także w III RP tę prawdę podtrzymują. Kłaniam się tu Rodzinom Katyńskim, IPN-owi oraz wszystkim działaczom Podziemia - mówił podczas uroczystości Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

- W tym roku obchodzimy nie tylko 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, ale przede wszystkim 80. rocznicę ujawnienia tej strasznej zbrodni. Od 3 kwietnia do 14 maja 1940 roku sowieckie NKWD zamordowało strzałem w tył głowy 21 857 polskich jeńców wojennych, których chroniły międzynarodowe konwencje. To 520 ofiar dziennie. Motywem była chęć pozbawienia narodu polskiego elity intelektualnej - mówiła Teresa Gwara, prezes Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska we Wrocławiu. - Przez 47 lat sprawa katyńska była przedmiotem kłamstw i mataczeń. My, bliscy ofiar, jako pokolenie już odchodzące, przekazujemy następnym pokoleniom przesłanie pamięci jako lekcję ostrzegającą przed złem totalitaryzmu i nienawiści - dodała.

Przez 50 lat władze ZSRR konsekwentnie zaprzeczały swojej odpowiedzialności za Zbrodnię Katyńską i odpowiedzialnością próbowano obarczyć Niemcy. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały jednak, że była to "jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu". Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

- Było to ludobójstwo wymierzone w kwiat narodu polskiego - mówi dr Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu. - Ten pomnik przy którym się znajdujemy jest pełen symboliki. Nieprzypadkowo stoimy na niemal 22 tysiącach kostek brukowych. Jako IPN wciąż pracujemy nad poznaniem wszystkich tajemnic tej zbrodni. Nie spoczniemy, póki nie poznamy ich wszystkich.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu

Wrocławskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. P...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska