Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Uroczystości wojewódzkie odbyły się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Wrocławiu.
Uroczystości wojewódzkie odbyły się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Wrocławiu. Janusz Gajdamowicz
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony przez Sejm RP w 2007 r. Z tej okazji, przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej usytuowanym w Parku im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu odbyły się uroczystości, na które przybyły władze administracyjne, samorządowe, Wojsko Polskie, Poczty Sztandarowe, duchowni różnych wyznań oraz przedstawiciele wielu instytucji i organizacji.

Blisko 22 tys. Polaków – wojskowych, policjantów i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez sowieckie NKWD. Ciała grzebano bezimiennie, w masowych grobach w lasach tak, aby nie zostały nigdy odnalezione. Wrocław pamięta o ofiarach tamtych wydarzeń i w środę (13 kwietnia) przed Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej, odbyły się wojewódzkie uroczystości zorganizowane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Stowarzyszenie Wrocławska Rodzina Katyńska i Garnizon Wrocław.

Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego odegranego przez orkiestrę wojskową, do wszystkich przybyłych gości zwróciła się Teresa Gwara, prezes Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, która przypominała okoliczności i skutki, jakie niosła i niesie nadal sowiecka zbrodnia, dokonana przed 82-laty. Okolicznościowy list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek przeczytał Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski, a z osobistym przemówieniem wystąpił Andrzej Jaroch, przewodniczący Sejmiku Województwa.

- Nie możemy zapominać o tym, że przed nami stoi ogromnie odpowiedzialne zadanie wychowania przyszłych pokoleń i przekazania im wiedzy o tej okrutnej zbrodni, aby nikt w przyszłości nie próbował nawet myśleć, że można to znowu powtórzyć – podkreślał Andrzej Jaroch. - Polska będzie trwała i będziemy mogli jej bronić, jeśli zachowamy nasz fundament - siłę ducha, ale też jeśli będziemy potrafili stworzyć siłę militarną, która odstraszy w sposób zdecydowany tych wszystkich, którzy będą chcieli wprowadzić tutaj tzw. „ruski mir”. Cześć i chwała oraz wieczna pamięć naszym Bohaterom! Wieczna hańba zbrodniarzom! - dodał przewodniczący Sejmiku Województwa.

Uroczystości zakończyły się modlitwą kapłanów różnych wyznań (rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, ewangelickiego i prawosławnego), apelem poległych i salwą honorową, po której nastąpiło złożenie wieńców przed Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

- Oddaliśmy dzisiaj hołd żołnierzom, policjantom, oficerom, leśnikom i całej naszej elicie, która została bestialsko zamordowana strzałem w tył głowy. Wśród wymienionych w Apelu Poległych została przywołana jedyna kobieta, która była wśród ofiar 1940 r. - por. Janina Lewandowska, której czaszka, przez ponad 50 lat znajdowała się we Wrocławiu w Zakładzie Medycyny Sądowej i dzięki odwadze prof. Bolesława Popielskiego udało się ją zachować przed komunistami, a po latach pochować w rodzinnym grobie pod Poznaniem – mówi nam tuż po uroczystości Damian Mrozek, doradca wojewody ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i kombatanckimi.

Dzisiaj, oprócz tej niezwykłej historii można znaleźć inne, wrocławskie ślady zbrodni Katyńskiej. Golgota Wschodu na Wittigowie, Kaplica Katyńska w kościele garnizonowym, Pomnik jej Ofiar usytuowany tuż przy Panoramie Racławickiej to miejsca najbardziej znane i najczęściej odwiedzane. Ale są jeszcze niezwykle symboliczne i jak ważne dla upamiętnienia tych tragicznych dla polskiego narodu wydarzeń Dęby Katyńskie. I właśnie jeden z nich, rosnący tuż przy monumentalnym Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej, położonym w Parku im. Juliusza Słowackiego poświęcony jest pamięci urodzonego w 1894 r. w ówczesnym Breslau Maksymiliana Heilszera. Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, pełnił funkcję kapitana artylerii w stanie spoczynku. Zmobilizowany podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. dostał się do rosyjskiej niewoli. Więziony w obozie w Kozielsku, zginął wiosną 1940 r. w Katyniu, uśmiercony strzałem w tył głowy.

Uroczyste posadzenie Dębu i odsłonięcie pamiątkowego kamienia miało miejsce 17 maja 2010 r., a w dniu 82. rocznicy Katynia, warto przypomnieć, że ciągle czeka na swoją realizację skomponowany ze specjalnych kręgów „Gaj Dębowy” usytuowany w pobliżu ulicy Grabiszyńskiej, w którym ok. 300 wywodzących się ze Lwowa ofiar tej zbrodni, miałoby swoje drzewo katyńskie.

Uroczystości wojewódzkie odbyły się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Wrocławiu.

Wrocławskie obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska