Wrocławskie muzea. Wszystko co powinieneś wiedzieć o eksponatach i wystawach

Marta Wróbel
Neorenesansowy, porośnięty bluszczem budynek Muzeum Narodowego znajduje się we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 5
Neorenesansowy, porośnięty bluszczem budynek Muzeum Narodowego znajduje się we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 5 Marcin Osman
Udostępnij:
W Muzeum Narodowym zobaczymy tzw. kanon dzieł sztuki z regionu i kraju. Muzeum Miejskie Wrocławia pokazuje różne aspekty historii miasta, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o wrocławskich muzeach.

Neorenesansowy, wybudowany z czerwonej cegły, porośnięty bluszczem budynek przy pl. Powstańców Warszawy zmienia swój kolor wraz z porami roku. Okolice powstałego w latach 1883-1886 gmachu zaprojektowanego przez Karla Friedricha Endella to dobre miejsce na spacer, szczególnie w te, coraz cieplejsze dni, których przed nami przecież coraz więcej. Zwiedzanie Muzeum Narodowego we Wrocławiu proponujemy rozpocząć od takiego właśnie "obchodu" obiektu i zastanowienia się nad dalszą trasą.

Muzeum Narodowe, jego oddziały i różne cele

Tym bardziej że z pokrytego zielenią obiektu jest zaledwie kilkaset metrów do Panoramy Racławickiej, pierwszego oddziału muzeum, który mieści się przy ul. Purkyniego. Drugi oddział placówki to Muzeum Etnograficzne przy ul. Traugutta, w którym znajdziemy zabytki kultury ludowej.

- Celem Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest gromadzenie, konserwowanie, opracowywanie i badanie, a przede wszystkim udostępnianie zbiorów, które są dobrami narodowymi. O wyjątkowości naszej kolekcji decyduje bogactwo, różnorodność oraz klasa zgromadzonych w niej dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Kolekcja ta została częściowo odziedziczona po dawnych wrocławskich instytucjach muzealnych oraz w imponujący sposób powiększona, w przypadku dawnej i współczesnej sztuki polskiej stworzona od nowa, w ciągu ostatnich blisko 70 lat. Jesteśmy odpowiedzialni za wybór zabytków prezentowanych w muzeum - mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor wrocławskiego muzeum. I dodaje: - Muzeum ma za zadanie promować te wartości i dzieła sztuki, które powszechnie uznawane są za wybitne lub wyjątkowe w skali regionu i kraju. Duży nacisk kładziemy na wymiar edukacyjny naszej działalności.

Otwarta dla publiczności w lipcu 1948 roku placówka w 1970 roku została podniesiona do rangi Muzeum Narodowego. W jej zbiorach, które liczą w sumie prawie 200 tys. eksponatów, znajdują się prace z prawie wszystkich dziedzin sztuki, począwszy od szkła antycznego, poprzez średniowieczną rzeźbę kamienną, polskie, śląskie i obce malarstwo, po sztukę współczesną.

Trochę kanonu i bardzo cenne eksponaty - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Trochę kanonu i bardzo cenne eksponaty
Najważniejszymi pozostają kolekcje sztuki średniowiecznej i polskiej sztuki XX wieku. Ozdobą pierwszej z nich, uznawanej za jedną z najcenniejszych w Europie, są m.in. nagrobki śląskich książąt z dynastii Piastów. W muzeum można też przez kilka miesięcy w roku oglądać tzw. skarb średzki, czyli złotą koronę, kunsztowną zaponę, zawieszki i złote monety.

Imponujący jest też zbiór sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym, liczący ponad 20 tys. eksponatów, z których część można oglądać na Galerii Sztuki Współczesnej zorganizowanej na strychu budynku. Można tam zobaczyć m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego.

- Nasze zbiory sztuki współczesnej to nie dzieła przypadkowe, tylko tzw. kanon, czyli najwybitniejsze kreacje w dorobku polskich artystów powojennych. Pokazujemy historię naszej awangardy, starannie wyselekcjonowaną i w jakże nowoczesny sposób zaprezentowaną - tłumaczy Oszczanowski.

Inne "perełki" muzealnej kolekcji to obrazy Michaela Willmanna - najwybitniejszego malarza barokowego na Śląsku, zwanego "śląskim Rembrandtem" - oraz wyjątkowe zbiory nowożytnej rzeźby śląskiej. Natomiast do najcenniejszym obiektów sztuki obcej należą "Madonna z Jezusem i św. Janem" Agnolo Bronzino i "Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki" z pracowni Pietera Brueghela młodszego. Kolejne eksponaty sztuki współczesnej, znajdującej się teraz w muzealnych magazynach, będzie można oglądać od 2016 roku w remontowanym obecnie Pawilonie Czterech Kopuł, który zostanie zaadaptowany na Oddział Muzeum Narodowego.

W budynku przy pl. Powstańców Warszawy można oglądać wystawy czasowe, aktualnie cztery, w tym ekspozycja "Jan Lebenstein. Obrazy i gwasze z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu". Wystawy stałe to: Sztuka śląska XII-XVI w., Sztuka śląska XVI-XIX w., Sztuka europejska XV-XX w., Sztuka polska XVII-XIX w., Polska sztuka współczesna i Sztuka wschodu.

Muzeum Miejskie Wrocławia z historią miasta - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE


Muzeum Miejskie Wrocławia z historią miasta

Muzeum Miejskie Wrocławia istnieje od 2000 roku, jest jedną z największych instytucji kultury w Polsce i największą w mieście. Składa się z sześciu oddziałów ulokowanych w czterech obiektach: Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiejw Pałacu Królewskim, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Militariów W Arsenale Miejskim, a także Muzeum Sztuki Cmentarnej, czyli Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej (dokładne adresy i godziny otwarcia wszystkich oddziałów w ramce powyżej).

Muzeum Miejskie Wrocławia wraz ze swoimi oddziałami zajmuje się głównie dokumentowaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem dziejów oraz kultury Wrocławia i Śląska. Muzeum posiada bogate zbiory archiwalnych dokumentów i fotografii, kolekcje złotnictwa na czele ze słynnym skarbem z Bremy czy reprezentacyjny zbiór archeologiczny (Muzeum Archeologii). Muzeum jest organizatorem licznych sesji naukowych (np. "Wrocławskie przedmieścia" czy "Wielcy wrocławianie") i wielu innych wydarzeń.

Pałac Królewski z gilotyną i skarbem z Bremy

Wszystkie obiekty muzeum to zabytki, które mają dla Wrocławia i jego historii duże znaczenie. Szczególnie okazały jest Pałac Królewski - zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. W Muzeum Historycznym warto zobaczyć bardzo popularną wystawę stałą, zatytułowaną "1000 lat Wrocławia". To jedyna we Wrocławiu ekspozycja prezentująca pełny obraz dziejów stolicy Dolnego Śląska. Na wystawie znajduje się ponad 3000 eksponatów, m.in. gilotyna używana w trakcie drugiej wojny światowej w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej i kopia kultowego neonu "Dobry Wieczór we Wrocławiu". Natomiast znajdujące się w pałacu Muzeum Sztuki Medalierskiej jest jedyną w Polsce placówką specjalizującą się w gromadzeniu zbiorów medalierskich i falerystycznych. Posiada m.in. kompletną kolekcję orderów i odznaczeń oraz najbogatszy w kraju zbiór medalierstwa powojennego.

Wrocławianie od dawnych czasów do dzisiaj - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Wrocławianie od dawnych czasów do dzisiaj
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej gromadzi, opracowuje i prezentuje prace i obiekty związanych z wrocławskimi warsztatami rzemieślniczymi oraz artystami od czasów najdawniejszych po współczesność.

W Starym Ratuszu eksponowane są wyroby ze srebra, wykonane w warsztatach wrocławskich mistrzów złotniczych w okresie od XVI do XIX w, a także zbiorowy portret rajców i ławników autorstwa Georg Scholza mł. z 1668 roku. A to tylko początek atrakcji.

Od początku Muzeum Archeologiczne było nastawione wyłącznie na zabytki archeologicznych z terenu Śląska. W Muzeum przechowywane są zabytki reprezentujące epoki: od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX w.).

Natomiast Muzeum Militariów jest kontynuacją wojskowego przeznaczenia Arsenału jako budowli obronnej i magazynu broni. Gromadzi zabytki oręża polskiego i obcego. Do wiodących kolekcji należą: broń biała (XVII-XX w.), broń palna (XIX-XX w.).

Na koniec trzeba wspomnieć o Starym Cmentarzu Żydowskim, od 1991 roku udostępnianym zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. To jedyna zachowana wrocławska nekropolia z przełomu XIX i XX wieku - zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury, harmonijnie współistniejącej z wypielęgnowaną zielenią.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wrocławiak
Warto przypomnieć, że do 1970 r. Muzeum Narodowe nosiło nazwę Muzeum Śląskie we Wrocławiu.
E
Ewa
w bibliotece w rynku , w knajpkach itp. miejscach. Dzieł jest tam niewiele , jak się spodobają można dokładnie się przyjrzeć zrobić zdjęcie i pamięta się długo. Ilość wszystkiego w muzeum przytłacza.
n
nona
A czy głośna seksafera na portierni Muzeum też wchodzi w zakres zadań i czy nadal trwa?
m
maruda
nie widzisz tej glebi przekazu, silnego trendu gender i psychodelicznej metafory holocaustu w kontekscie konfliktu krymskiego? Natalia LL to wieleeeeeelka artystka. A dla mnie szkoda energii na oswietlanie tych jej bzdur, wziela by sie do normalnej roboty i generowala PKB ale ona woli tworzyc wielkie, nie potrzebne dziela a muzeum czuje sie zobligowane do prezentacji tego.

A akanabny, kukly z sizalu? Stary wielka artystka. Nowe muzeum juz nie raz wyszlo z buzi imigranta z Mikstatu. Muzeum jednego aktora czyli rzezbiarza uwaga miedziorytnika GETTT Stankiewicza pt Szklany Domek Geta znasz? Pawilon wystawienniczy GETTT Kolosalny znasz? Googluj i licz miliony.

Muzeum Henryka Tomaszewskiego (taki wesoly romek/gejaszek co tanczyl w rajtuzach na scenie i ponoc byl wybitny ale nie naukowiec czy matematyk, fizyk ale gejaszek artysta, wrazliwy na scenie i w ogole). On tez wg Duda zasluguje na upamietnienie. Gdzie ulica Rozyckiego, Zygalskiego, Rajewskiego? Gdzie ulica Czochralskiego? 3 pierwszych Panow rozpracowalo Enigme dzieki czemu wojna skonczyla sie znacznie szybciej. Ostatni opracowal min produkcje monokrysztalow do dzis ten proces nosi jego imie a monokrysztal krzemu miloon razy przetwozy te moje wypociny jak i wyswietli je wam na ekranie (polprzewodnik, tranzystor, procesor bez monokrysztalow krzemu by nie istnialy).
Zobaczysz ze jak wybierzecie znow imigranta to ulice nowe beda nosic imie Rozewicza i Szymborskiej (uwaga NOBLISTKA!). Humanisci juz tak maja ze nauki, z ktorej owocow korzystaja, jakos nie widza.
A
Alan
Muzeów we Wrocławiu już jest za dużo!!! Te które są to niech sobie już będą, ale nie budować nowych z pieniędzy podantika!!! Kolejne muzea, opery, operetki, fonatnny... A koszta życi rosną, podatki rosną, dług rośnie. We Wrocławiu trzeba przestać budować kolejne muzea, zmniejszyć liczbe urzędasów, zmniejszyć liczbe nietrafionych inwestycji, a będzie się mieszkańcom lepiej i taniej żyło.
Dodaj ogłoszenie