Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie Mieszkania nie pytały, tylko zaprojektowały. Teraz będą poprawiać gotowy projekt

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Kamienica przy ul. Traugutta 80a
Kamienica przy ul. Traugutta 80a Pawel Relikowski / Polska Press
Przepisy swoje, a projekt swoje. Chociaż rozporządzenie wyraźnie wskazuje, że należy unikać projektowania kuchni bez okien, Wrocławskie Mieszkania tak zaprojektowały remont kamienicy na Przedmieściu Oławskim, że trzeba przenieść jasną kuchnię w miejsce „ślepej” łazienki. - Przecież dla ludzi powinni robić remont, a nie dlatego, że łatwo narysować projekt – mówi jedna z mieszkanek.

Kuchnia w mieszkaniu powinna mieć oświetlenie światłem dziennym. Mimo takiego przepisu, Wrocławskie Mieszkania zaprojektowały ciemne kuchnie w planowanym remoncie kamienicy komunalnej przy ul. Traugutta 80a. Takie rozwiązanie spotkało się ze zdecydowaną reakcją mieszkańców. Aby bowiem w ich lokalach powstała ciemna kuchnia, trzeba ją przenieść w miejsce łazienki, a łazienka zrobiona w dotychczasowej kuchni będzie miała okno.

- Budowlaniec stanął pośrodku i powiedział, że tu przy oknie będzie łazienka, a tutaj w przedpokoju będzie ciemna kuchnia. Trzy noce miałam zarwane – mówi Krystyna Brycka-Bochenkiewicz, jedna z lokatorek.

Czytaj także:Inspekcja Transportu Drogowego nie ma wątpliwości: autubusy MPK zagrażały bezpieczeństwu pasażerów

Wg projektu pierwszym pomieszczeniem po wejściu do mieszkania Bryckiej-Bochenkiewicz będzie kuchnia. Po prawej i lewej drzwi do pokoi, a łazienka będzie na wprost drzwi wejściowych, z dostępem po przejściu przez kuchnię.

Mieszkańcy bloku podkreślają, że nikt nie zapytał ich o zdanie i ewentualne wskazówki przed sporządzeniem projektu. Mówią, że swoje mieszkania wielu z nich przez lata zdążyło wyremontować i tak zorganizować rozkład pomieszczeń, by w ciasnych lokalach było możliwie najwygodniej.

Czytaj także:Przez lata miasto twierdziło, że kolejny cmentarz jest niezbędny. Teraz zmienia zdanie

- Dla ludzi robią remont, a nie dlatego, że łatwo narysować projekt – zaznacza rozżalona Krystyna Brycka-Bochenkiewicz.
Wrocławskie Mieszkania dostrzegły problem. Remont został wstrzymany. Wprawdzie Katarzyna Galewska z tej spółki zwraca uwagę, że w rozporządzeniu nie jest zapisane, iż kuchnia musi mieć okno, tylko „powinna”, ale zaraz dodaje, że od czwartku rozpoczną się indywidualne spotkania w każdym lokalu. Podczas tych spotkań będzie omawiany zakres remontu.

- Generalnie będziemy przychylać się do prośby mieszkańców – przyznaje Galewska. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, projekt uda się zmienić.

Czytaj takżeWyprzedzać, nie wyprzedzać: kierowcy nie wiedzą, jak zachować się na zwążonej al. Sobieskiego

Przygotowania do remontu należącej do miasta kamienicy przy ul. Traugutta 80a nabrały rozpędu po wydarzeniach z maja. Wcześniej przez lata trwała wymiana pism pomiędzy Wrocławskimi Mieszkaniami i inspekcją budowlaną. Inspektorat nadzoru budowlanego wskazywał na bardzo zły stan budynku oraz zagrożenie dla życia mieszkańców i nakazywał wykonanie szeregu prac remontowych. WM wykonały tylko część zaleceń, z pozostałymi zwlekały. W maju, na skutek prac prowadzonych obok przez stawiającego apartamentowiec dewelopera, budynek zapadł się m.in. blokując lokatorom możliwość wyjścia z mieszkań czy otwierania okien.

Wobec tych wydarzeń, znalazły się pieniądze na długo obiecywany kompleksowy remont. Przeprowadzi go firma Skład Okien.pl Szymon Mieczkowski z Borowej za 2 147 000 zł.

Dowiedz się więcej:Na Traugutta osiadł budynek. Nadzór budowlany od lat pisał o konieczności remontu

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska