Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie Inwestycje złamały przepisy ustawy o ochronie przyrody? Jest zgłoszenie na policję

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz/Polska Press
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożyła zawiadomienie na policję, w którym stwierdza, że Wrocławskie Inwestycje mogły popełnić wykroczenie. Chodzi o budowę Alei Stabłowickiej. O szczegółach przeczytacie poniżej.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu doszukała się złamania ustawy o ochronie przyrody po tym, jak mieszkaniec Złotnik przedstawił urzędnikom zdjęcia z zagajnika leśnego. Miejsce znane mieszkańcom z dzikiej przyrody przeznaczone jest od dawna pod budowę drogi.

Na początku czerwca, kiedy rozpoczęto tam prace, mieszkający w pobliżu pan Henryk zgłosił się również do nas i opisaliśmy sprawę. Wówczas Wrocławskie Inwestycje potwierdziły osuszenie terenu na potrzeby pomiarów, jakie geodeci mieli wykonać pod budowę fragmentu Osi Zachodniej. Jak twierdził rzecznik, wszystko było zgodnie z wydanymi pozwoleniami.

"Policja nie kontaktowała się z nami, nic nie wiemy o sprawie" - mówi dzisiaj Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji, dodaje, że nie zgadzali się na żadne prace łamiące prawo.

Dlaczego więc sprawa trafiła na policję? Przy inwestycjach przebiegających przez tereny, gdzie przyroda jest znacznie rozwinięta, konieczna jest ocena ryzyka oddziaływania na środowisko wraz ze spisem, jakie gatunki zwierząt i roślin występujące na danym terenie. Musi być wydana również zgoda na odstępstwa od zakazów np. na zniszczenie siedlisk gatunków chronionych.

"Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał decyzję 25 czerwca 2021 r., w której zezwolił na wniosek prezesa zarządu Wrocławskich Inwestycji na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków chronionych, w tym m. in. na zniszczenie siedlisk płazów, w związku z realizacją Osi Zachodniej" - wyjaśnia Katarzyna Łapińska, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Zobaczcie zdjęcia:

Wrocławskie Inwestycje złamały przepisy ustawy o ochronie pr...

Wydane zezwolenie nie obejmuje jednak umyślnego niszczenia form rozwojowych czyli larw i kijanek. ,,Jak wynika z treści zgłoszenia - do zniszczenia siedlisk gatunków chronionych doszło na początku czerwca, jeszcze przed wydaniem zezwoleń przez RDOŚ. Osoba zgłaszająca nam sprawę załączyła dokumentację fotograficzną prezentującą stan terenu inwestycji, po wypompowaniu z niego wody, przed 22 czerwca’’ - wyjaśnia Katarzyna Łapińska - teren został osuszony przed wydaniem decyzji.

Obecnie trwa okres rozrodczy płazów i ptaków, a te właśnie zamieszkują mokradła w zagajniku leśnym przeznaczonym pod budowę. Niektóre zwierzęta są bardzo małe - to larwy i kijanki, potrzebują mokradeł do dalszego rozwoju, a osuszanie terenu zabija je. Na terytorium Polski wszystkie gatunki płazów podlegają ochronie, zwłaszcza w okresie lęgowym. Działania pompy wpływa również na ptaki. - Jeżeli są założone gniazda, to dorosłe ptaki mogą obawiać się hałasu i będą rzadziej pojawiać z pokarmem, co wpłynie na rozwój młodych. Jeżeli zmieniany jest stan siedliska, to na pewno wpływa to nie korzystnie, może mieć wpływ również na dostępność pokarmu i w skrajnym przypadku doprowadzić do wyginięcia młodych - mówi Karol Kustusch, biolog, z którym skonsultowaliśmy sprawę.

- Wpłynęło do nas zawiadomienie, sprawą zajmą się policjanci z właściwej dla miejsca zdarzenia jednostki, w tym wypadku zgłoszenie trafiło na komisariat w Leśnicy - potwierdza Łukasz Dutkowiak, rzecznik wrocławskiej policji.

Ustawa o ochronie przyrody mówi, że kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową - podlega karze aresztu albo grzywny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska