Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie biurowce już nie tylko do pracy, ale też do mieszkania

Redakcja
Wrocławskie biurowce to już nie tylko miejsca pracy. Ostatnimi laty inwestorzy dbają oto, by poza wykonywaniem w swoich codziennych zawodowych obowiązków, pracownicy mogli w nich odpocząć, zarówno aktywnie (w siłowni, sali fitness czy grając w piłkarzyki lub w bilard), jak i biernie - relaksując się na leżaku przed biurem, pijąc kawę czy sprawdzając najnowsze informacje dzięki szybkiemu połączeniu sieci Wi-Fi. Darmowe posiłki i sport dla zwiększenia wydajności

Przykładem takiego nowoczesnego biurowca w stolicy Dolnego Śląska jest biuro informatycznego giganta - firmy Google. Budynek znajduje się w Śródmieściu, przy pl. Bema. Znajduje się w nim poza powierzchnią do pracy, bezpłatna siłownia dla pracowników, stół do tenisa stołowego, prowadzone są zajęcia jogi.

Należy pamiętać, że coraz częściej ludzie nie traktują biurowców, wyłącznie jako miejsca pracy, ale jako swoiste centrum wydarzeń. Strefy relaksu i części wspólne pełnią rolę integracyjną i wypoczynkową. Szefowie, zarówno małych firm, jak i wielkich korporacji zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że pracownik wypoczęty jest bardziej wydajny i kreatywny. A owe cechy są przydatne zwłaszcza w zajęciach wymagających twórczego myśleniach - agencjach reklamowych, agencjach PR, agencjach kreatywnych czy dziennikarstwie.

Ponadto zarząd firmy zapewnia swoim pracownikom czas na śniadanie oraz serwuje im obiady i podwieczorki. Ma to na celu m.in. większą motywację pracowników, którzy - gdy mają szansę na relaks - są bardziej kreatywni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Ale, jak - pół żartem, pół serio - mówi jeden z pracowników wrocławskiego Googla, serwowane przez pracodawców posiłki mają jedną wadę: szybko można przytyć. 

W zgodzie z naturą i dla wygody pracownika

Jak uważa Tomasz Sujak, członek zarządu wrocławskiej firmy Archicom S.A. trendy w projektowaniu biurowców wyznaczają przede wszystkim potrzeby użytkowników: - Aktualnie  szczególną uwagę zwraca się na komfort, przyjazne środowisko pracy, ekologię i przestrzeni społecznych interakcji - mówi. - Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny i to pracodawcy muszą konkurować między sobą o pracowników, a nie odwrotnie - wyjaśnia.

Inwestorzy starają się także o to, by nowo powstające biurowce miały certyfikaty ekologiczne BREEAM i LEED. To nowoczesne rozwiązania stosowane przy budowie nowoczesnych budynków biurowych na całym świecie. Budynek jest oceniany według 10 kategorii, z których każda posiada określoną ilość podkategorii. Przekłada się na to procentowy wynik certyfikacji. W przypadku sześciu z dziesięciu kategorii, występują punkty krytyczne, których spełnienie określa uzyskanie certyfikatu. Inaczej niż w przypadku LEED. Wówczas ilość tych punktów jest zależna od poziomu certyfikacji, na jaki decyduje się inwestor. 

Takie certyfikaty posiada m.in. West Gate, którego głównym najemcą jest firma Nokia. Wrocławski oddział zajmuje się pracami na technologią 5G. West Gate ma BREEAM Excellent, najwyższy poziom tego certyfikatu. 

Lena Kredzińska, przedstawicielka wrocławskiego dewelopera, firmy Echo Investment (inwestora trzech nowoczesnych biurowców: Aquarius Business, wspomnianego już West Gate oraz właśnie budowanego, Nobilis Business House, mówi, że w przypadku budynków biurowych można zaobserwować stałe poszukiwanie rozwiązań, które zwiększą komfort użytkowników tych miejsc:

- Działania te widoczne są w każdej skali. Od zmniejszenia kosztów użytkowania nieruchomości dzięki certyfikatów ekologicznych (o których była mowa powyżej - przyp. red.), poprzez zielone tarasy, małą architekturę, zewnętrzne siłowanie czy, oparte o najnowsze wzornictwo, jadalnie i tzw. chillout roomy, aż po same miejsce pracy i zastosowanie ergonomicznych mebli - wymienia Lena Kredzińska.

Najistotniejszymi elementami składającymi się na komfort pracy są: doświetlenie stanowisk, rozlokowanie klimatyzatorów i nawilżaczy powietrza, rozmiar i akustyka pomieszczeń. Poza tymi czynnikami istotne są także: lokalizacja umożliwiająca korzystanie z takich miejsc usługowo i gastronomicznych, jak okoliczne kantyny, sklepy czy przedszkola (to ważne zwłaszcza w przypadku młodych rodziców).

Inwestorzy stawiają na  także na architekturę

Ważne jest także to, jak biurowiec wygląda. Tomasz Sujak z Archicomu: - Istnieją pewne kanony dotyczące np. szerokości traktu, odstępów między biurkami, odległość od węzłów sanitarnych czy kuchni, których stosowanie przekłada się na wysoki standard użytkowania - mówi.

Przedstawiciel wrocławskiego dewelopera dodaje, że obowiązujące trendy również wpływają na projektantów, ale zawsze warto zachować zdrowy rozsądek w uleganiu im. Nadmiernie przegrzewanie budynków, brak kontaktu ze świeżym powietrzem negatywnie oddziaływuje na użytkowników budynków. Dziś pamiętanie o komforcie użytkownika powoli staje się standardem, nie tylko w biurowcach stawianych przez Archicom.

We Wrocławiu co roku przybywa wiele tysięcy mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych. Wiele z nich jest bardzo atrakcyjnych z racji standardu czy położenia obiektu. Wspomniany już West Gate usytuowany przy Lotniczej, a więc w miejscu do którego bardzo łatwi dotrzeć samochodem czy komunikacja miejską, został w 100 proc. wynajęty już na cztery miesiące przed oddaniem go do użytku.

W stolicy Dolnego Śląska mamy kilka typów interesującej zabudowy biurowej. Każda z nich ma swoich odbiorców i dopasowana jest do różnych potrzeb. Często uzupełnia się już istniejącą zabudowę lub dokonuje renowacji historycznych kamienic w sąsiedztwie Starego Miasta. Nowoczesna zabudowa w formie parków biznesu w dzielnicach biurowych, jak np. w dzielnicy Fabryczna, daje użytkownikom możliwość swobodnego rozwoju pod stałym adresem i nowoczesne środowisko pracy. 

Przyszłość budynków biurowych w Polsce

Biurowce w niedalekiej przyszłości będą zmieniać się w centra łączące różne funkcje: pracę, wypoczynek, edukację, a w  szerszej perspektywie także mieszkania. Podobnie jak w tzw. osiedlach społecznych, pracodawcy będą zwracać dużą uwagę na relacje międzypracownicze i miejsca sprzyjające ich nawiązywaniu. 

autor: Maciej Kompała

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska