Wrocławski szpital Vratislavia Medica pionierem innowacyjnej terapii SIS

Materiał informacyjny Vratislavia Medica Sp. z o.o.

Wrocławski szpital Vratislavia Medica pionierem innowacyjnej terapii SIS na Dolnym Śląsku – skutecznej metody w leczeniu zespołów bólowych, niedowładów, blizn oraz stanów po COVID-19.

Niemal każda dolegliwość utrudnia bądź ogranicza codzienne funkcjonowanie. Jedni borykają się z bólami pourazowymi i pooperacyjnymi, inni zaś z przewlekłymi. Ból jest sygnałem ostrzegawczym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego, dlatego tak ważne jest, aby reagować szybko i zdecydowanie. Z pomocą przychodzi fizjoterapia – dyscyplina medycyny, która uwzględniając badania obrazowe (RTG, rezonans magnetyczny) precyzyjnie znajduje źródło bólu i w ukierunkowany sposób go leczy. Specjaliści wrocławskiego szpitala Vratislavia Medica wychodząc naprzeciw potrzebom Pacjentów, wprowadzili do oferty innowacyjną terapię „Super Indukcyjna Stymulacja (SIS)”, która ma wspomóc walkę z bólami m.in. układu mięśniowo-szkieletowego.

Bolesne dolegliwości przytrafiają się każdemu z nas, ich przyczyną mogą być mechaniczne urazy, kontuzje, stany zapalne, czy spadek siły mięśni. Czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch, poślizgnięcie albo upadek - co w rezultacie skutkować może skręceniem, zwichnięciem lub złamaniem. Powracający ból kręgosłupa, mięśni i stawów to także dolegliwości, które dotyczą wielu osób niezależnie od wieku. Fizjoterapeuci alarmują, że większość przypadków bólu jest również ściśle powiązana z wykonywaną pracą zawodową. Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji oraz brak ruchu może doprowadzać do przeciążeń stawów, mięśni, barków, rąk oraz karku. Jak poradzić sobie z bólem i gdzie szukać pomocy?

Okazuje się, że istnieją już innowacyjne sposoby zapobiegające nieprzyjemnym dolegliwościom bólowym. Jednym z nich jest terapia aparatem SIS, która ma działanie silnie przeciwbólowe i regeneracyjne, stymulujące mięśnie, mobilizujące stawy, wpływające na poprawę oddychania. Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) to nowoczesna technologia wykorzystująca pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności, które pozytywnie oddziałuje na ludzką tkankę. Prowadzi do natychmiastowej ulgi w bólu zarówno w ostrych, jak i przewlekłych dolegliwościach bólowych. Jest najbardziej zaawansowanym technologicznie osiągnięciem inżynierii biomedycznej w zakresie pola magnetycznego. Vratislavia Medica to jedyny szpital na Dolnym Śląsku, który posiada w swojej ofercie tego typu terapię.

Terapia aparatem SIS prowadzi do głębokiego przenikania bodźca, który wpływa na tkankę nerwowo-mięśniową, dzięki czemu pozwala leczyć ostre i przewlekłe schorzenia układu mięśniowego i nerwowego. Pole elektromagnetyczne wywołuje reakcję tkanki mięśniowej prowadząc do pożądanego skurczu mięśni otaczających staw, mobilizując go i odblokowując. Najczęstsze zastosowania, które wykazują dużą efektywność zabiegową w sposób izolowany bądź w połączeniu z celowaną terapią powięziową (FDM wg. Typaldosa oraz FM wg. Stecco) dają nieprawdopodobnie skuteczne narzędzie w leczeniu bólu. Dzięki tej innowacyjnej metodzie możemy leczyć dolegliwości bólowe będące następstwem zmian przeciążeniowych, bezpośrednich urazów, ale również w stanach pooperacyjnych narządu ruchu (endoprotezoplastyka stawów, artroskopie, ostre zespoły bólowe kręgosłupa).

Spektakularnym zastosowaniem terapii jest także leczenie spastyczności u Pacjentów z niedowładami po udarach mózgowych oraz uszkodzeniach rdzenia kręgowego. W trakcie zabiegu dochodzi do prowokacji skurczu mięśni porażonych, co daje potencjał do bardziej efektywnego leczenia spastyczności w toku fizjoterapii.

U pacjentów pocovidowych w związku z utrzymującą się słabą tolerancją wysiłku fizycznego oraz zaburzeniami wentylacji (zarówno na poziomie zmian w płucach jak i osłabienia siły mięśni oddechowych), terapia wpływa na zwiększenie efektywności pracy mięśni oddechowych oraz lepszą wymianę gazową. Dzięki czemu codzienna aktywność Pacjenta nie będzie już stwarzała problemów.

Dużą skuteczność zabiegu na aparacie SIS uzyskujemy również podczas terapii blizn bezpośrednio po zabiegu operacyjnym, w stanach przewlekłych oraz w miejscu, gdzie blizna ma zaburzoną przesuwalność w stosunku do innych tkanek. Nieprawidłowo ruchoma blizna może powodować wtórne dysfunkcje w narządzie ruchu, związane m.in. z dolegliwościami bólowymi.

Efektywność zabiegową obserwujemy również przy braku zrostu kostnego, przyśpieszając go bądź stymulując jego rozpoczęcie w miejscu gdzie nie występował, pomimo upływającego czasu od złamania. Czas trwania zabiegu wynosi 8-12 minut, w zależności od schorzenia i zamierzonego celu terapeutycznego. Średnio wykonuje się od 6 do 10 zabiegów w cyklu, codziennie lub co drugi dzień.

– dodaje dr n.kf. Piotr Dominiak, dyrektor ds. fizjoterapii, specjalista fizjoterapii.

Najczęstsze wskazania do leczenia z zastosowaniem Super Indukcyjnej Stymulacji to bóle kręgosłupa i stawów, bóle i skurcze mięśni, spastyczność, zespół cieśni nadgarstka, zespół bolesnego barku, kolano skoczka, zespół bólowy ścięgna Achillesa, rany, krwiaki, stłuczenia, skręcenia, złamania, nerwobóle, zaburzenia pracy układu oddechowego po COVID-19. To tylko kilka z dolegliwości z którymi aparat SIS doskonale sobie radzi. Jest to przełomowy moment w rozwoju fizjoterapii i procesie zwalczania bólu. Zabieg poprzedzony zostaje konsultacją z fizjoterapeutą i nie wymaga specjalnych przygotowań, wykonywany jest ambulatoryjnie lub jako jeden z zabiegów realizowanych w ramach rehabilitacji stacjonarnej.

Jeżeli cierpisz z powodu podobnych dolegliwości bólowych i chciałbyś skorzystać z terapii „Super Indukcyjna Stymulacja (SIS)” – skontaktuj się z Działem Obsługi Pacjenta szpitala Vratislavia Medica pod numerem telefonu: + 48 71 387 66 00

Dodaj ogłoszenie