Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski szpital ponawia badania. Belgijka ma koronawirusa. Dziś poznamy wyniki

Andrzej Zwoliński
30 pacjentów z Wuhan od niedzieli przebywa w szpitalu wojskowym
30 pacjentów z Wuhan od niedzieli przebywa w szpitalu wojskowym Pawe£ Relikowski / Polskapress
W czwartek ponownie pobrano próbki do badania od Polaków ewakuowanych z Wuhanu, których izolowano w szpitalu przy Weigla we Wrocławiu. Zrobiono to mimo zapewnień o niewykryciu wirusa. Pierwotnie zapowiadano, że próbki zostaną pobrane ponownie dopiero pod koniec tygodnia. Wyniki nowych badań mają być znane w piątek wieczorem.

Ponowne badanie najprawdopodobniej ma związek z faktem, że na pokładzie samolotu lecącego z Chin razem z Polakami były osoby chore. Belgijskie ministerstwo zdrowia potwierdziło wykrycie wirusa u Belgijki, która wróciła z Wuhan. Była pasażerką tego samego samolotu, którym z Chin ewakuowano Polaków.

Przypomnijmy, w niedzielę we Wrocławiu wylądowały samoloty z 30 Polakami, którzy wrócili z Wuhanu. Pasażerowie trafili na badania i obserwację do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Zostali umieszczeni na piętrze jednego ze skrzydeł szpitala, na oddziale odizolowanym od pozostałej części budynku. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w żadnej z przebadanych próbek pobranych od pacjentów nie stwierdzono obecności koronawirusa 2019-nCoV z Wuhan. Jednak ze względu na okres inkubacji choroby – jak wyjaśnia resort zdrowia - od obserwowanych osób w czwartek ponownie pobrano kolejne próbki i wysłano je do przebadania w warszawskim laboratorium.

Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny podkreślił wcześniej, że mimo dwukrotnego przebadania przesłanych próbek i stwierdzenia, że wszystkie wyniki były ujemne, aby zachować najwyższe normy bezpieczeństwa, zdecydowano o pobraniu kolejnych próbek do badania i poddania ich analizie. - Chcemy mieć stuprocentową pewność - podkreślił.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj!

Wyniki ponowionych badań powinny być znane w piątek wieczorem. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że obecnie - poza 30 osobami ewakuowanymi z Wuhanu, którzy trafili do szpitala we Wrocławiu - w szpitalach zakaźnych w kraju pod obserwacją przebywa 13 osób. Podkreślił, że do tej pory w żadnej pobranej próbce Państwowy Zakład Higieny nie potwierdził obecności koronawirusa. Dodał, że pod kwarantanną jest 10 osób, a pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych - 772 osoby.

Ministerstwo Zdrowia przypomina jednocześnie, że przełom stycznia i lutego to okres wzmożonej zachorowalności na grypę. Osoby, które wróciły do Polski z Chin i mają temperaturę, kaszel i duszność powinny zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego, lista jest opublikowana na stronie MZ.

- Pracownik aquaparku wchodził pod damski natrysk w czasie naszej kąpieli i mimo naszych usilnych skarg nie wyszedł, tylko sobie na nas patrzył. Jedna z kobiet była zupełnie nago - zaalarmowała nas Czytelniczka, pani Natalia. Poskarżyła się też szefostwu Aquaparku. A to, zamiast sprawę rozwiązać i przeprosić, postraszyło panią Natalię prokuratorem i policją, a także sądowym procesem o zadośćuczynienie. Bo - w ocenie kierownictwa basenu - gdy pracownik ma identyfikator, to problemu nie ma.Czytaj dalej na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Aquapark: Kobiety nago pod prysznicem, a tu mężczyzna! Wolno mu!

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska