Bioavlee pracuje nad przełomowymi rozwiązaniami w dziedzinie identyfikacji mikrobiologicznej m.in. dla branży kosmetycznej. Testy wskazują, że skuteczność metody dyfrakcji laserowej, opatentowanej przez Bioavlee, jest bliska 98 proc. Metoda ta pozwala na uzyskanie „odcisku palca” badanych drobnoustrojów w postaci wzorców uzyskanych dzięki dyfrakcji światła na ich koloniach.

Według prognoz Research&Markets wartość globalnego rynku kosmetycznego w 2020 r. wyniesie 675 mld dolarów.
​​Swój istotny wkład w tę sumę ma i polski rynek. Z „Raportu o stanie branży kosmetycznej w Polsce 2017" wynika, że w 2016 r. wartość polskiego rynku kosmetycznego oscylowała wokół 16 mld złotych. Oznacza to, że w 15 lat ​Polska branża kosmetyczna awansowała na szóste miejsce w europejskim rankingu, ​ustępując miejsca tylko największym europejskim gospodarkom.

Wysokie przychody oznaczają jednak wielkie wymagania jakościowe: produkt kosmetyczny, zanim po sprzedaży zasili kasę producenta, musi przejść długą drogę kontroli jakości. A gdzie zaczyna się jego podróż? W laboratorium. To właśnie z myślą o tych laboratoriach ​Bioavlee stworzyło rozwiązania radykalnie zmniejszające: o kilkadziesiąt proc. koszty i o min. dobę czas wydania wyników z laboratorium.

Bioavlee to start-up, który powstał w 2014 r. we Wrocławiu. Firma tworzy nowoczesne urządzenia laboratoryjne. W swoim portfolio Bioavlee aktualnie ma prototypy 3 urządzeń umożliwiające przeprowadzenie szybszej i tańszej analizy mikroorganizmów w laboratorium.

– ​Produkty kosmetyczne czy spożywcze przed wprowadzeniem na rynek są oceniane pod względem bezpieczeństwa ich stosowania. ​Nasze rozwiązanie pozwala ocenić bezpieczeństwo produktu poprzez uzyskanie „odcisku palca” badanych mikroorganizmów dzięki dyfrakcji światła na koloniach drobnoustrojów. Patent zastosowaliśmy w autorskim systemie Avlee 650 – mówi Michał Wronecki, prezes Bioavlee.

Avlee 650 rozwijane jest przez zespół R&D Bioavlee od 2015 r. Identyfikacja jest możliwa dzięki wykorzystaniu największych innowacji technologicznych, narzędzi online oraz elementów sztucznej inteligencji. Skuteczność identyfikacji drobnoustrojów jest bliska 98 proc.

– ​Z tą różnicą, że nasz produkt łączy najwyższą skuteczność ze znacznie niższymi kosztami i krótszym czasem badań. Avlee 650 minimalizuje wieloetapowe, manualne procesy w trakcie identyfikacji. Ma parametry nieosiągalne dla innych metod wykorzystywanych w branży kosmetycznej. To jedyne takie rozwiązanie na rynku – uważa Michał Wronecki.

Oprócz ​Avlee 650​ , spółka prowadzi prace optymalizacyjne także nad innymi urządzeniami: ​Quantica 500, który automatycznie i szybciej zlicza kolonie mikroorganizmów w analizach ilościowych oraz ​InoMate 100k, służący do automatycznego posiewu redukcyjnego (gwarantuje laborantowi pełną kontrolę nad posiewem).

Jeszcze w tym roku rozpocznie się sprzedaż licznika kolonii Quantica 500, a w 2019 r. na rynku pojawi się Innomate 100K. Na początku 2020 r. spółka planuje wprowadzić do sprzedaży Avlee 650.