Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski pomnik kanonizowanego papieża Jana XXIII ufundowała... PZPR

Joanna Karwecka
fot. Joanna Karwecka
We Wrocławiu stoi jeden z ośmiu na świecie pomników papieża Jana XXIII, kanonizowanego wspólnie z Janem Pawłem II. Niewielu wrocławian jednak o tym wie - po niedzielnych uroczystościach przed pomnikiem jest tylko garstka kwiatów i zniczy. Pomnik można zobaczyć na ul. Świętego Marcina na Ostrowie Tumskim, tuż obok mostów Młyńskich.

„Pomnik papieża Jana XXIII został wzniesiony ze składek społecznych i uroczyście odsłonięty 5 czerwca 1968 r.” - taką inskrypcję możemy odczytać na monumencie. Pomnik wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, monumentów z wizerunkiem Jana XXIII jest na całym świecie zaledwie osiem. Po drugie – monument powstał po czujnym i co więcej – przychylnym okiem partyjnych dygnitarzy. Decyzję o jego postawieniu pomnika podjął... Komitet Wojewódzki PZPR.

Postawienie pomnika papieża w czasach, kiedy budowa kościołów była niemożliwa to wydarzenie bez precedensu. Jak do tego doszło? Z powodów politycznych oczywiście. Jan XXIII był bowiem pierwszym hierarchą kościelnym, który uznał prawo Polski do Wrocławia i ziem zachodnich.

Ale nie miało tylko wymiaru symbolicznego W 1821 roku pod naciskiem królów pruskich papież Pius VII zmuszony był na zmianę przynależności diecezji wrocławskiej, która do tej pory podlegała metropolii gnieźnieńskiej. - Zdecydował on, że Wrocław zostanie przyłączony do Watykanu - opowiada Władysław Woźniakiewicz, przewodnik wrocławski. - Od tej chwili bezpośrednią władzę nad diecezją wrocławską sprawowała stolica apostolska – dodaje.

To właśnie Jan XXIII zapoczątkował proces przywracania Wrocławia metropolii gnieźnieńskiej. A ponieważ sprawy takiej trwają latami, Wrocław wrócił do swojej kościelnej macierzy w czerwcu 1976 roku, podczas pontyfikatu Pawła VI.

Ale dla PZPR znaczenie większe znaczenia miały słowa „we Wrocławiu na ziemiach zachodnich po wieki odzyskanych”. Tą wypowiedzią właśnie, podczas otwarcia Soboru Watykańskiego, papież zaskarbił sobie życzliwość władzy. Te słowa znalazły się także na transparencie (wielkością dorównującą samemu pomnikowi) podczas odsłonięcia monumentu. Na uroczystość przybyli partyjni dygnitarzy, wrocławski kardynał Bolesław Kominek i tłum wiernych. Uroczystość zbojkotowało większość biskupów, którzy nie zgadzali się z ideą Kościoła otwartego i skromnego. A taki Kościół w swoim pontyfikacie chciał budować Jan XXIII.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocławski pomnik kanonizowanego papieża Jana XXIII ufundowała... PZPR - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska