Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej ma nowego dyrektora. Stary odchodzi po ponad roku. Kim jest nowy szef IPN Wrocław?

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Nowy szef wrocławskiego IPN-u ma duży dorobek naukowy, ale także doświadczenie organizacyjne. Czy utrzyma się na stanowisku dłużej niż poprzednicy?
Nowy szef wrocławskiego IPN-u ma duży dorobek naukowy, ale także doświadczenie organizacyjne. Czy utrzyma się na stanowisku dłużej niż poprzednicy? Archiwum IPN Wrocław
Po ponad roku, wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej przestaje zarządzać dr Paweł Rozdżestwieński. Zastąpi go wieloletni pracownik IPN-u. Ma 37 lat. To prawdopodobnie najmłodszy dyrektor tego oddziału.

Na szczytach wrocławskiego IPN-u ostatnio dochodzi często do rotacji. Dotychczasowy dyrektor całego oddziału urzędował od września 2021. Teraz powołano nowego. Został nim dr Kamil Dworaczek, od 2010 roku pracownik IPN-u. Najpierw jako edukator w Referacie Edukacji Historycznej, potem inspektor w Wydziale Badań Naukowych, następnie jako inspektor i specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych, a dotychczas jako naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

Kamil Dworaczek urodził się w 1985 roku w Pyskowicach. Studia I, II i III stopnia ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Moja praca magisterska została wyróżniona II miejscem w kategorii prac magisterskich w Konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku. Moim naturalnym wyborem były studia doktoranckie, które ukończyłem w 2014 r. obroną pracy doktorskiej pt. "Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980-1981" - opowiada dr Kamil Dworaczek.

Podkreśla, że w jego dorobku naukowym dominują prace związane z historią Polski po 1945 r., ale w ostatnich kilku latach zajmuje się też historią powszechną, koncentrując się przede wszystkim na problematyce sowietologicznej. Ukończył właśnie książkę o katastrofie czarnobylskiej, która będzie podstawą do uzyskania przeze niego tytułu doktora habilitowanego. W części jest ona poświęcona wydarzeniom w samym ZSRS, drugą część stanowi wielopoziomowy i interdyscyplinarny opis skutków politycznych, środowiskowych, zdrowotnych, społecznych, psychologicznych i gospodarczych katastrofy w Polsce. Bazę źródłową stanowiły m.in. dokumenty sowieckie (pochodzące m.in. z RGANI) oraz materiały z Archiwum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej we Wiedniu.

- Jestem uczestnikiem nowego projektu w IPN pn. „Polska i Europa Środkowo-Wschodnia w XX w.”, który jest jedynym działaniem w skali Instytutu związanym z historią powszechną. Jego celem jest umiędzynaradawianie badań, rozwijanie współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi oraz przedstawienie historii Polski w ujęciu komparatystycznym, na tle innych krajów regionu. Uważam, że uzyskanie szerszej perspektywy porównawczej jest niezwykle istotne i może w znaczący sposób wzbogacić dotychczasowe wnioski - opowiada K. Dworaczek.

Zorganizował w 2016 roku międzynarodową konferencję naukową pn. "Środowisko studenckie w krajach bloku sowieckiego 1945–1990". Była ona ważnym wydarzeniem naukowym, wzięło w niej udział ponad 50 badaczy z 19 krajów (m.in. USA, Rosja, Wielka Brytania, Białoruś, Ukraina, Czechy, Albania, Serbia, Rumunia).

Wyniki swoich badań prezentował w licznych książkach, artykułach naukowych oraz na zagranicznych konferencjach (m.in. University of Cambridge i University of Leeds). Publikował i wygłaszał referaty w języku polskim, angielskim, niemieckim i rumuńskim.

- W moim dorobku jest kilkadziesiąt pozycji o charakterze naukowym. Staram się też popularyzować wiedzę historyczną poprzez liczne publikacje o charakterze popularno-naukowym, wystąpienia medialne oraz wykłady otwarte, lekcje i dyskusje prowadzone na terenie całego kraju. Moje osiągnięcia naukowe zostały docenione w 2019 r., kiedy zostałem wyróżniony prestiżową nagrodą, jaką jest Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców - podsumowuje nowy dyrektor wrocławskiego IPN-u.

Jaki los czeka dotychczasowego dyrektora? Doktor Paweł Rozdżestwieński obejmie stanowisko zastępcy dyrektora Biura Przystanków Historia w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska