Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski "Manhattan" do remontu. Zburzą betonowy deptak

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Tak ma wyglądać deptak przy wrocławskich sedesowcach
Tak ma wyglądać deptak przy wrocławskich sedesowcach Wizualizacje Vroa Architekci
Zburzą dotychczasowy zaniedbany deptak wzdłuż tzw. wrocławskiego Manhattanu i wybudują nowy. W obecnie okratowanych i niedostępnych przestrzeniach pod chodnikiem mają też powstać lokale usługowe i parking.

Spółdzielnia Piast kilka dni temu ogłosiła przetarg na dokumentację projektową rozbiórki i budowy betonowego deptaka wzdłuż tzw. wrocławskiego Manhattanu, czyli popularnych wrocławskich wieżowców przy placu Grunwaldzkim.

Spółdzielnia chce, by deptak został wyburzony, a następnie odbudowany. Co ważne firma, która będzie zgłosi się do przetargu, musi przedstawić propozycje, jak rozebrać dotychczasowy betonowy chodnik i zapewnić dojście do punktów usługowych, które obecnie znajdują się wzdłuż deptaku.

Przebudowa tzw. esplanady, czyli deptaka z pasażem handlowym przy wieżowcach będzie kosztowała około 4,2 mln złotych. Mniej więcej połowę kosztów pokryje miasto, drugą część spółdzielnia mieszkaniowa. Prace budowlane powinny ruszyć i zakończyć się w 2018 roku.

Po remoncie deptak ma zostać powiększony od strony ulicy Curie-Skłodowskiej, Nauczycielskiej, Nehringa i Polaka. W podcieniach na ponad dwóch tysiącach metrów kwadratowych pojawią się lokale usługowe. Dodatkowo pod ziemią i przy samym deptaku przybędzie 400 miejsc parkingowych. Znikną też zniszczone schody, które zastąpi pochylnia.

Obecnie deptak przy wrocławskich sedesowcach to ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców i studentów (znajduje się tam Biedronka, Bar Remont, Pizzeria Bravo czy Apteka Silesia). Jak mówi nam Piotr Fokczyński, architekt miejski, wrocławski Manhattan, to jeden z symboli miasta.

- Nie wyobrażam sobie Wrocławia bez Manhattanu - deklaruje Fokczyński i dodaje: - Nie ma wątpliwości, że remont Manhattanu musi zostać dokończony. Przede wszystkim ze względu na lokale usługowe, które tam się znajdują, a także na podziemny parking, który ma tam funkcjonować. Ten teren ma olbrzymi potencjał, gdyż znajduje się w centrum akademickiego miasteczka, jakim jest plac Grunwaldzki - zauważa architekt miejski. Jego zdaniem teren pod deptakiem jest idealny pod lokale usługowe. - To bardzo atrakcyjna lokalizacja.

Przypomnijmy, że wiosną zeszłego roku rozpoczął się remont obejmujący ocieplenie i modernizację elewacji sześciu 16-piętrowych sedesowców. Budynki z szarego zmieniły swój kolor na biały (z kolorem grafitowym na ścianach balkonów). Niestety na remont deptaka Piastowi nie starczyło już pieniędzy. Spółdzielnia wzięła je z kredytu, który mieszkańcy spłacają ze składek na fundusz remontowy.

ZOBACZ TAKŻE: TAJEMNICE WROCŁAWIA - Ołtarz św. Wincentego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska