Wrocławski Budżet Obywatelski: Nowa edycja trwa. A co z realizacją starych projektów?

Malwina Gadawa
Paweł Relikowski
W tym roku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego do wydania będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, 20 mln zł. Od poniedziałku rozpocznie się nabór nowych projektów. Nie wiadomo jednak, kiedy zostaną zrealizowane inwestycje z ostatniej edycji WBO. Na pewno nie wszystkie zakończą się w tym roku. Teraz wychodzą bowiem problemy, które można było znacznie wcześniej przewidzieć.

W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 mogą być realizowane projekty inwestycyjne, remontowe oraz w zakresie utrzymania, dotyczące mienia gminnego, bądź zlokalizowane na terenach gminnych. Wnioski projektowe nie powinny dotyczyć terenów i infrastruktury nienależącej do gminy Wrocław. Koszt jednego projektu nie może przekroczyć 2 milionów zł. Ogólna suma pieniędzy przeznaczonych na realizację projektów WBO 2015 zostanie podzielona na trzy progi kwotowe: do 150 tys. zł, od 150 do 500 tys. zł oraz od 500 tys. zł do 2 mln zł.

Projekty mogą być zgłaszane przez osoby pełnoletnie. Ostateczny termin nadsyłania formularzy upływa 9 marca.

Choć nowa edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego ruszyła, to ciągle nie wiadomo, kiedy zostaną zrealizowane projekty, które mieszkańcy wybrali w ubiegłym roku. Bartłomiej Świerczewski, koordynator WBO z miejskiego magistratu mówi, że już jest pewne, że dwa projekty nie zostaną zrealizowane w 2015 roku. Pierwszy dotyczy budowy chodników i przejść dla pieszych na Swojczycach, Strachocinie i Wojnowie. - Na terenie objętym projektem WBO będzie przebudowywany most Swojczycki i budowane rondo przy ul. Miłoszyckiej. Chodniki wybrane do realizacji w WBO przechodzą przez teren tych inwestycji i ich budowa musi być skorelowana z tymi dużymi inwestycjami. Oznacza to, że projekt uznamy za zakończony dopiero po zakończeniu przebudowy mostów Swojczyckich (drogowego i kolejowego) pod koniec 2016 roku - mówi Bartłomiej Świerczewski

Drugi projekt, z którego realizacją są problemy, to budowa chodników na Psim Polu. - Jeden chodnik zostanie wykonany w roku 2015, ale drugi znajduje się na terenie, który został przeznaczony jako jedyny możliwy teren dojazdu do budowy planowanej przez prywatnego inwestora. W tym fragmencie projekt będzie mógł zostać wykonany albo po zakończeniu prywatnej inwestycji albo po wygaśnięciu pozwolenia na budowę dla tego terenu, czyli po 31 grudnia 2015 r. - informuje Świerczewski.

Być może nie zostaną w tym roku zrealizowane również dwa inne przedsięwzięcia. Chodzi o kompleksowe zagospodarowanie zaniedbanego i nieuporządkowanego terenu zieleni miejskiej położonego wzdłuż ul. Królewskiej (od ul. Irkuckiej do ul. Zatorskiej), stworzenie miejsca odpoczynku, rekreacji i zabaw dla wszystkich mieszkańców Zakrzowa. Pod znakiem zapytania stoi także realizacja Ślężańskiego Mamuta na Oporowie. - W stosunku do projektów parków na Zakrzowie i na Oporowie mamy przypuszczenia, że ze względu na wielkość terenu (4 i 12 hektarów), skomplikowane kwestie własności, bliskość trakcji wysokiego napięcia, rzeki itp. możemy nie zdążyć z realizacją pełnego zakresu przewidzianego w tych projektach do końca roku 2015. Podkreślam jeszcze raz - w chwili obecnej jest to przypuszczenie a szczegóły będą znane dopiero po opracowaniu szczegółowej dokumentacji projektowej - informuje Świerczewski. Dodaje, że 20 mln zł powinno wystarczyć na realizację wszystkich 88 projektów. W magistracie liczą, że z tych pieniędzy uda się także zrealizować projekt z listy rezerwowej.

W jaki sposób udzielane jest wsparcie w ramach mikropożyczki?

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zabiegowiec

Taki przedwyborczy pic? Nie ma wyborów, nie ma spektaklu? No honey no Money? Ja się już ani na to, ani na WOŚP nie daję nabierać. Należało by jednak jak najszybciej zażądać magistratu zdeponowania niewydanych na projekty pieniędzy na specjalnym koncie. Jeżeli COŚ jeszcze w ogóle z nich pozostało... DUTKIEWICZ, POKAŻ FAKTURY!!!

b
buba

Weź sobie durnia na swoje utrzymanie - warto:)

a
aston

masz kredyt we franku, albo ktoś cię wydymał. Jest wiele lepszych metod niż wylewanie żali na forum

L
LOL

....i to samo pytanie padnie w 2016 ....LOL
Dają zato lamusom i słoikarni możliwość poklikania w Gazecinie Ogórkowej...LOL

r
rodrigo

Proponuje zasadzić aleję palmową na dojeździe wodza z rezydencji w Ramiszowie do Ratusza. To stary germańska tradycja. I zrobić atrium z oranżerią w magistracie na Rynku, do zwiedzania przez wrocławian w święta państwowe, albo muzeum nocą.

...

prawa wlasnosci etc..czy tego nie mozna bylo sprawdzic wczesniej?

b
buba

Kolejny przejaw tego, gdzie Dutkiewicz ma mieszkańców - jak mawia - tego miasta.

s
spokój

ktokolwiek wierzył w te pieniążki i możliwości to powinien w ciszy przemyśleć sprawę ponownie.

do 2018 nie sądzę, żeby coś się poprawiło. za to wtedy przed listopadem, ooo panie, nie takie rzeczy będą możliwe znowu

Dodaj ogłoszenie