Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski budynek ZETO wpisany do rejestru zabytków. Nowatorski jak na tamte czasy [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Konserwator podjął decyzję o wpisaniu tego wyjątkowego wrocławskiego budynku do rejestru zabytków
Konserwator podjął decyzję o wpisaniu tego wyjątkowego wrocławskiego budynku do rejestru zabytków Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o wpisaniu do rejestru zabytków budynku Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Niezwykle popularny budynek ZETO położony jest przy ul. Ofiar Oświęcimskich 7-13. Nie jest to jeszcze decyzja ostateczna - zaznacza konserwator.

Konserwator zabytków informuje, że wpis do rejestru obejmuje budynek ZETO w granicach murów obwodowych z aneksem w narożniku południowo-zachodnim, zjazdem do garażu z murem oporowym, murami oporowymi w elewacji zachodniej oraz zadaszeniem strefy wejściowej.

Budynek ZETO. Wrocławski open-space sprzed lat

Budynek ZETO został wzniesiony w latach 1967-1969 wg projektu wrocławskich architektów Anny i Jerzego Tarnawskich, powstałego w Przedsiębiorstwie Projektowania Budownictwa Miejskiego Miasto-Projekt Wrocław, w pracowni J. Czerechowskiego.

- Jest przykładem powojennego modernizmu, wyrażonym w tym przypadku w doskonałych proporcjach bryły, ściśle horyzontalnej kompozycji, minimalistycznej, zgeometryzowanej formie, z regularnym rytmem obiegających elewacje przeszklonych pasów okien i muru pokrytego okładziną ceramiczną, opartą na kontraście czerni i bieli, nawiązującą do stylistyki op-artu - opisuje Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków. - We wnętrzu budynku projektanci uzyskali wrażenie „ogólnej przestrzeni” – ściany działowe między filarami zaprojektowano w taki sposób, by ich konstrukcja umożliwiała szybkie i łatwe przearanżowanie wnętrz w przypadku zmiany wielkości maszyn lub potrzeby przeorganizowania struktury biurowej. Wiele z tych ścian działowych zaprojektowano jako szklane, co dawało wrażenie przestrzeni open space - dodaje.

Czy budynek ZETO we Wrocławiu zostanie zabytkiem? Na ostateczną decyzję trzeba poczekać

Konserwator zauważa, że obiekt był nowatorskim jak na czasy, w których powstał – łączył cechy nowoczesnego budownictwa przemysłowego, biurowego i naukowego, ściśle dostosowanego do wymogów nowej, wprowadzonej dopiero w kraju i rozwijającej się technologii komputerowej. Decyzja o wpisie do rejestru nie jest ostateczna, bo strona wniosła od niej odwołanie do organu wyższej instancji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska