Wrocław:Skażenie plutonem w centrum miasta?

Marcin Rybak
Na zapleczu budynku dawnego Klubu Nauczyciela doszło w 1988 r. do poważnego skażenia
Na zapleczu budynku dawnego Klubu Nauczyciela doszło w 1988 r. do poważnego skażenia Infografika: Maciej Dudzik, fot: Tomasz Gola
Udostępnij:
Skażenie promieniotwórcze na ulicy Powstańców Śląskich sprzed 22 lat ma być argumentem za unieważnieniem planu zagospodarowania tej okolicy. Skargę do sądu złożyła wczoraj grupa mieszkańców.

Plan zagospodarowania przestrzennego kwartału ulic Swobodna, Powstańców Śląskich, Zaolziańska, Komandorska budził emocje. Mieszkańcy nie zgadzali się na to, by w okolicy mogło powstać centrum handlowe i wysokie biurowce. Ale plan uchwalono, nie uwzględniając ich uwag (brak w planie np. stosownego ostrzeżenia).

Dlatego wczoraj złożyli w sądzie administracyjnym pozew o unieważnienie uchwały rady miejskiej w tej sprawie. Argumentują to informacjami o promieniotwórczym skażeniu posesji na Powstańców Śląskich 24-26.

W 1988 r. teren został skażony radioaktywnym plutonem. Był używany do produkcji czujek pożarowych. Skażenie usuwał Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych ze Świerka spod Warszawy. - Radni nie wiedzieli o tym, choć przekazywaliśmy do urzędu informacje i pisma w tej sprawie - mówi jeden z mieszkańców Zbigniew Michalak. - Plan należy unieważnić. Chcemy, by wpisać do niego ostrzeżenie o tym skażeniu.

- Po informacjach od mieszkańców prezydent polecił przeprowadzić badania okolicy - mówi Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia. - Nic nie wykazały. Jednak prezydent poprosił o powtórzenie badań. Jeśli jest skażenie, trzeba je zlikwidować, ale na plan to nie ma wpływu. Wicedyrektor zakładu ze Świerka Andrzej Chorerzyński zapewnił nas, że okolica jest bezpieczna, a skażenie zlikwidowane.

- Mnie te zapewnienia nie przekonują - komentuje Zbigniew Michalak. - Przecież pluton rozkłada się setki lat. Radni powinni o tym wiedzieć w czasie pracy nad planem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

;-0
jak bramy sródmiescia... mocz gryzie w oczy i co przesiedlaja mieszkanców?
m
marcin
Tak jasne, Wrocław się rozwija, chyba zwija..., kolejne zakłady zamykają ludzie tracą pracę i o jakim tu rozwoju mówić, coraz więcej ludzi opuszcza Wrocław i wyjeżdża za granicę, ale co tam stadion za miliard i Forum Muzyki będzie a ludzie jak żyję w slumsach to i dalej będą żyć.
w
wrocłwianin
Protestujący powinni sprzedać mieszkania i wyprowadzić się gdzieś na obrzeża miasta gdzie będą mieli zielono i cicho.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie