Budynki tak ważne dla wygody mieszkańców tworzyli tylko najlepsi architekci. Mieć taką wieżę w sąsiedztwie to był prestiż. Dumnie zdobiły rozpoznawalne punkty na osiedlach i do dzisiaj zachował się ten układ. Wieża z placu Daniłowskiego powstała ok. 1915 r. w dzielnicy willowej Wrocławia. W rejestrze zabytków znajduje się od 40 lat. Po wyłączeniu z pierwotnej wodociągowej funkcji, służyła do treningów dla wrocławskich grotołazów.
Obiekt zmieniał właściciela
Gmina Wrocław przejęła wieżę od MPWiK. Po kilku latach i kilku przetargach, spółka Wrocławskie Centrum Inwestycyjne złożyło w kolejnym przetargu swoją ofertę i zabytek od miasta kupili wtedy za ponad 1 mln. zł. Warto wspomnieć, że zarząd spółki odpowiedzialny jest za wiele inwestycji we wrocławskie zabytki, np. głośny ostatnio basen na Stadionie Olimpijskim. Konserwator zabytków tym razem jednak zawarł przy sprzedaży wieży umowę, w której nałożył na nowego właściciela obowiązek wykonania remontu w odpowiednim czasie. Po to by zabytek uratować.
Nowy właściciel złożył później wniosek o przesunięcie terminu rozpoczęcia remontu, do którego się zobowiązał. Kolejny termin wyznaczono na koniec 2021 r. Po kilku miesiącach kierowania zapytań do inwestora, o to czy plany na przebudowę obiektu są gotowe i kiedy rozpoczną się prace, znaleźliśmy ogłoszenie na sprzedaż obiektu za 5 mln zł. Ofertę wystawioną 8 grudnia.
- Mamy opracowane wszystkie plany na przebudowę obiektu, zgody od konserwatora, pozwolenie na budowę. Czekaliśmy na decyzję konserwatora i urzędów, dlatego tyle to trwało — wyjaśnia zwłokę Dariusz Wilczewski, prezes Wrocławskiego Centrum Inwestycyjnego - właściciel obiektu. Stwierdza, że ogłoszenie zamieszczone w internecie jest tylko strategią biznesową.
Wkrótce ruszają prace budowlane w wieży ciśnień
Zapewnia też, że mimo wystawionej oferty sprzedaży budynku, do końca grudnia wokół wieży stanie ogrodzenie, a z początkiem roku ruszą prace budowlane pod okiem konserwatora zabytków.
CZYTAJ TAKŻE:
- Trwa spór o remont mostów Osobowickich. Czy jest jeszcze szansa na kładkę?
- Wrocław: Świąteczne choinki wycięli sobie z... parku Szczytnickiego! [ZDJĘCIA]
- Zaobserwowano nietypowy objaw Omikrona. Występuje w nocy
- Pomysły na prezent ''za 5 dych'' z wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego
- Namioty w mieszkaniu na Krzykach. Przestępcy sami prosili się o wpadkę [ZDJĘCIA]
- Kiedy pogrzeb Antoniego Gucwińskiego, legendarnego dyrektora zoo?
- Hanna Gucwińska w szpitalu. Ma zapalenie płuc, jej stan jest ciężki
- Afera z fałszywą lekarką. Policja prosi oszukanych o kontakt
- Czarne strefy na Dolnym Śląsku powinny być już w 15 powiatach. Zobacz gdzie dokładnie
- Wrocław na weekend. Sprawdź, co będzie się działo? [IMPREZY, WYDARZENIA]
- Kompleks biurowców w miejsce stacji paliw i parkingu w centrum. Już wiadomo kiedy
- Policjantki w kalendarzu: prywatnie i służbowo w szczytnym celu [ZDJĘCIA]
- Planujemy zbudować 14 lokali. W kondygnacji parterowej będzie lokal gastronomiczny z zapleczem w podziemiach, dla gości powstanie sala na parterze i dwie antresole. Z konstrukcji zbiornika do przechowywania wody, zrobimy elementy małej architektury, chcemy wykorzystać to tworzywo aby przypominało o pierwotnym charakterze miejsca - wymienia Wilczewski.
Na wyższych kondygnacjach znajdą się lokale użytkowe, prezes WCI stwierdza, że nie jest sprecyzowane co może tam powstać. Lokale będą miały powierzchnię od 30 m.kw. do 101 mkw. Plany są takie by przestrzenie wynająć na potrzeby biur, pracowni architektonicznych, kancelarii prawnych, ale nie jest wykluczone, że powstaną tam lokale hotelowe, jest to zależne od pozyskanego współinwestora, którego ogłoszenie o sprzedaży ma wyłonić.
W ogłoszeniu podano dokładne plany projektowe. Wieża ma 46 m. i 9 kondygnacji o powierzchni użytkowej - 1140 mkw. Plan zakłada dobudowanie równoległej klatki schodowej wraz z windą na całej długości wieży. Każde piętro będzie mieć osobne wejście. Wieża zwieńczona jest zabytkową kopułą z tarasem - niewykluczone, że tu powstanie apartament bądź ekskluzywne biuro. W planach przewidziano też ogród, na który pozwolenie budowlane jeszcze nie zostało wydane.
Bezpośrednie okolice wieży ciśnień znane są pacjentom pobliskiego szpitala wojewódzkiego czy studentom Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy codziennie przyjeżdżają obok. Dlatego też całe skrzyżowanie przeszło ostatnio wiele modernizacji. Wykonano remont skrzyżowania przy placu Daniłowskiego, wymieniono przystanki, rewitalizację przyszły też przyległe podwórka. Mimo to, plac charakterystyczny dla wrocławskich Karłowic, jest miejscem gdzie czas stanął w miejscu za sprawą architektury czy pozostawionych elementów instalacji.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?