Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławska Selena podbija Chiny

Ryszard Żabiński
Wrocławska Selena zbuduje w Chinach fabrykę pianek montażowych, klejów i uszczelniaczy.

Zakład powstanie w strefie ekonomicznej Nantong w okolicach Szanghaju. Produkcja ma ruszyć w II połowie 2009 roku.
Dla pracowników Seleny we Wrocławiu i na całym świecie to bardzo dobra wiadomość. Jak tłumaczy Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM SA we Wrocławiu - spółki kierującej działalnością Grupy, Chiny są jednym z 2-3 najciekawszych rynków na świecie.
- To szansa dla naszych menedżerów, aby się wiele nauczyć - mówi Krzysztof Domarecki. - W Chinach stosuje się nieznane nam modele biznesowe, sposoby walki o klienta. Amerykanie mówią, że firma, która chce zrobić światową karierę przez inwestycje w Chinach, powinna tam zaangażować 20-30 proc. swoich pracowników. U nas ok. 10 proc. spośród menedżerów z naszej centrali pracuje przy tym projekcie.

Zdaniem Krzysztofa Domareckiego, chińska inwestycja to pośrednio szansa dla każdego pracownika Seleny. Chiński model działania w biz-nesie zwiększa szanse na sukces i powodzenie całej firmy.
- Tajemnicę ich sukcesu można prosto wytłumaczyć - dodaje Krzysztof Domarecki. - Tamtejsze firmy działają na potężnym rynku. Jeśli się ma ponad miliard klientów, których zamożność nieustannie rośnie, to można się rozwijać. Poza tym Chińczycy są bardzo głodni sukcesu, co powoduje, że działają szybko, o wiele szybciej od Europejczyków.

Selena jest pierwszym polskim inwestorem w strefie ekonomicznej Nantong. Ta inwestycja to kolejny krok w opanowywaniu azjatyckich rynków. Z kolei ekspansji na Bliskim Wschodzie służyło niedawne przejęcie przez Selenę tureckiej spółki Polyfoam, producenta i dystrybutora piany poliuretanowej.
Turecką spółkę Selena przejęła za stosunkowo niewielką kwotę 850 tys. euro. Za takie pieniądze kupiono 85 proc. udziałów tej firmy. Ale, jak podkreśla Krzysztof Domarecki, w turecką spółkę trzeba jeszcze zainwestować ok. 3 milionów euro.

Specjalnością wrocławskiej firmy stało się podbijanie zagranicznych rynków. Sprzedaje ona nowoczesne wyroby chemii budowlanej do ponad 50 krajów świata. Produkuje je w 10 fabrykach, z czego 4 znajdują się w Polsce. W skład Grupy wchodzi 18 zagranicznych spółek zlokalizowanych w kilkunastu krajach na całym świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska