Wrocławska katedra - matka kościołów śląskich

  Wrocławska katedra - matka kościołów śląskich

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  29 lipca 1951 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński poświęcił wrocławską katedrę pod wezwaniem Jana Chrzciciela, odbudowaną po wojennych zniszczeniach - pisze Hanna Wieczorek.
  Przez wiele lat nad Wrocławiem górowały dwie wieże katedry pozbawione hełmów

  Przez wiele lat nad Wrocławiem górowały dwie wieże katedry pozbawione hełmów ©fot. tadeusZ szwed

  Katedra ledwo prze-trwała oblężenie Festung Breslau. W czasie oblężenia Wrocławia przez Armię Czerwoną zrujnowane zostały hełmy, dachy, sklepienia głównej nawy, spłonął ołtarz, organy i malowidła. Straty oceniono na 70 procent! W gruzach legła świątynia, która ledwie piętnaście lat wcześniej stała się archikatedrą.

  Matka Boska z Dzieciątkiem
  Jedna z opowieści wojennych głosi, że świątynia zostałaby zrównana z ziemią, gdyby nie pewne cudowne zdarzenie.

  Tuż obok Kaplicy Elektorskiej stoi XIX-wieczna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem rzeźbiarza z Bremy - Karola Steinhausera. Jak mówi legenda, w czasie oblężenia Festung Breslau Niemcy urządzili w kościołach Ostrowa Tumskiego magazyny amunicji. Rosjanie podobno dowiedzieli się o tym i zaczęli ostrzeliwać katedrę. "Gdy pociski trafiły w świątynię, nastąpiła seria wielkich wybuchów, a we wnętrzu rozgorzał pożar. Ściana ognia szybko dotarłaby do niezniszczonych kaplic za głównym ołtarzem, gdyby nie zdarzyło się coś dziwnego i niewytłumaczalnego. W wyniku eksplozji z cokołu spadła rzeźba Madonny, a ogień niespodziewanie zatrzymał się kilka centymetrów od figurki i zgasł. Dzięki temu mimo ogromu zniszczeń ocalały kaplice: Elektorska, Mariacka i św. Elżbiety. Co ciekawe rzeźba pomimo eksplozji, upadku i bliskości ognia nie odniosła najmniejszego uszczerbku - opisuje na swoim blogu tę historię Joanna z Wrocławia.

  Katedrę podnoszono z ruin w kilku etapach. Pierwszym - zakończonym w 1951 roku - kierował Marcin Bukowski. Potem, od 1968 roku dzieło to przejął profesor Edmund Małachowicz. W latach pięćdziesiątych katedra wzbogaciła się także o nowe organy - w miejsce zniszczonych podczas wojny. Choć tak właściwie instrument nie był nowy - w świątyni zainstalowano bowiem organy z Hali Stulecia. Ich budowę zlecono firmie "Wilhelm Sauer, Inh. Paul Walcker" z Frankfurtu nad Odrą. I były to wówczas największe organy na świecie. I choć instrument nie ucierpiał w czasie oblężenia Festung Breslau, ciężkie czasy przyszły dla niego zaraz po wojnie. Dewastowane przez szabrowników, żołnierzy Armii Czerwonej, rozbierane były także przez... organmistrzów. Bo jak się okazało, zniknęło z nich 50 bardzo cennych głosów językowych. Instrument uratowano przenosząc go najpierw na strych kościoła św. św. Doroty, Stanisława i Wacława, a potem instalując we wrocławskiej katedrze. Dzisiaj liczy on 151 głosów.

  Przez wiele lat nad Wrocławiem górowały dwie wieże katedry pozbawione hełmów. Te odbudowano stosunkowo niedawno - w 1985 roku kardynał Henryk Gulbinowicz zgodził się zaakceptować projekt nowych hełmów wg propozycji architekta prof. Edmunda Mała-chowicza. Trzeba było czekać trzy lata na akceptację projektu i dopiero wtedy proboszcz Adam Drwięga mógł zlecić ich wykonanie. Hełmy stanęły na wieżach 14 sierpnia 1991 roku. Oba ważą po 17 ton i mają 40 metrów wysokości. Dzięki nim jeszcze do niedawna świątynia była najwyższym budynkiem w mieście - jej wieże wznoszą się nad Wrocławiem na wysokość blisko 100 metrów.

  Jednak wrocławianie wcale nie byli przekonani do gotyckich hełmów. W połowie lat osiemdziesiątych żywo dyskutowano, czy przypadkiem nie zastąpić ich renesansowymi kopułami. A wcale niemała grupa mieszkańców chciała, by pozostawić je, podobnie jak katedrę Notre Dame, bez hełmów.
  Dzisiaj o dyskusji tej pamiętają jedynie historycy sztuki i konserwatorzy zabytków, a my nie wyobrażamy sobie "matki kościołów śląskich" bez wież zwieńczonych strzelistymi hełmami. O sporach tych nie pamiętano już w 1997 roku, podczas Kongresu Eucharystycznego, kiedy to 31 maja Jan Paweł II nadał tytuł "Mater Adoramus" jednemu z malowideł z katedry - obrazowi "Matki Boskiej Sobieskiej".
  « 2

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nasz piękny Śląsk

  Ślązak z Wrocławia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 111 / 82

  Na Śląsku wszystko jest piękniejsze. A Stolica Jego Zawsze JEDNA BYŁA, JEST i BĘDZIE.
  Tak wiele nazw. wiele imion i nadziei.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nikt nie napisał skąd ukradziono ołtarz do wrocławskiej katedry

  Lidia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 143 / 96

  Otóż podpier***ono go z kościoła NMP w Lubinie, gdzie w gotyckim kościele "w zamian" wciśnięto jakieś pseudobarokowe g****.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i dobrze

  kakao (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 117 / 73

  WKS, a nie lubińskie cieniasy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo