Wrocławska Inicjatywa Rowerowa: Ta ścieżka to niebezpieczny...

  Wrocławska Inicjatywa Rowerowa: Ta ścieżka to niebezpieczny bubel (LIST)

  Czytelnik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławska Inicjatywa Rowerowa: Ta ścieżka to niebezpieczny bubel (LIST)

  ©RL

  Dlaczego część wrocławskich rowerzystów nie cieszy się z budowy nowej ścieżki w centrum miasta? "Być może znajdą się cykliści, których to ucieszy, ale zdecydowana większość, w tym Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, uważa, że jest to bardzo zła inwestycja. Ścieżka na ulicy Św. Mikołaja to projekt, który nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego, zwłaszcza w momencie, gdy Wrocław ma oficera rowerowego. Jest to bowiem projekt szkodzący i zagrażający zarówno cyklistom, jak i pieszym" - pisze w liście do redakcji Radek Lesisz z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.
  Wrocławska Inicjatywa Rowerowa: Ta ścieżka to niebezpieczny bubel (LIST)

  ©RL

  Szanowni Państwo,

  Przed kilkoma dniami pojawił się na łamach Gazety Wrocławskiej artykuł pn. "Wrocław: Rozpoczęli budowę nowej ścieżki rowerowej w centrum. Są utrudnienia" zaczynający się od słów "Ta wiadomość z pewnością ucieszy wrocławskich cyklistów".

  Chciałbym zdementować tą nieprawdziwą informację. Być może znajdą się cykliści, których to ucieszy, ale zdecydowana większość, w tym Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, uważa, że jest to bardzo zła inwestycja. Ścieżka na ulicy Św. Mikołaja to projekt, który nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego, zwłaszcza w momencie, gdy Wrocław ma oficera rowerowego. Jest to bowiem projekt szkodzący i zagrażający zarówno cyklistom, jak i pieszym.

  Odcinek ul. Św. Mikołaja od ul. Nowy Świat do pl. Jana Pawła II, to jeden z najbardziej newralgicznych punktów na rowerowej mapie Wrocławia. To tu kumuluje się ruch rowerowy prowadzący z centrum na zachód miasta, wzdłuż osi Legnicka-Lotnicza-Kosmonatuów. Dziś rowerzyści jadą tutaj po chodniku. Powodem tego jest brak odpowiedniej infrastruktury (ścieżki urywają się na pl. Jana Pawła II), a także brak kultury jazdy kierowców (mało kto zachowuje przepisowy odstęp przy wyprzedzaniu, nagminnie łamane są też ograniczenia prędkości). Nowa inwestycja teoretycznie powinna to zmienić.
  Zgodnie bowiem z planami magistratu, priorytetem jest zachęcanie rowerzystów do zjechania z chodników oraz łączenie rozrzuconych jak bierki ścieżek, w jeden, spójny system.

  Dzieje się tak na wcześniejszym fragmencie ul. Św. Mikołaja - tutaj po dwóch latach, uzupełniony zostanie wreszcie 30-metrowy odcinek trasy rowerowej, łączący istniejący już kontrapas z ul. Nowy Świat. Dalej, w kierunku pl. Jana Pawła II, nowo powstająca ścieżka już jednak niczego nie połączy.

  Wbrew stanowisku Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, a także deklaracji samego magistratu, ścieżka rowerowa zostanie wytyczona w doskonale przećwiczony i skompromitowany sposób: na chodniku, "w miarę możliwości", czyli tam, gdzie się jeszcze da. Aby po kilkudziesięciu metrach, gdzie chodnik się mocno zawęża, się urwać - dalej pozostanie jazda po jezdni.
  Zmuszanie rowerzystów do włączania się do ruchu w miejscu, gdzie samochody są już rozpędzone na długiej prostej, za zasłaniającymi widok zaparkowanymi autami, jest nieprzemyślanym i niebezpiecznym rozwiązaniem.

  A można było inaczej: wytyczyć, zgodnie z sugestiami Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, pas rowerowy w miejscu parkingu dla aut, nie likwidując go, lecz przesuwając głębiej na chodnik. Rozwiązanie miałoby tą zaletę, że rowerzysta jadąc przy krawędzi jezdni jest doskonale widoczny dla kierowcy, piesi zaś mieliby chodnik dla siebie. Wybrano niestety najgorsze z możliwych rozwiązań.

  Naiwnym jest myślenie, że rowerzyści będę korzystać ze ścieżki zgodnie z założeniem urzędników - większość z nich, "zachęconych" nową inwestycją pojedzie dalej po chodniku. Lepiej chyba, aby nic tu nie powstało: ci, co nie boją się jezdni, mogli by dalej legalnie po niej jeździć - nowa ścieżka to dla nich kij między szprychy. Ci, co i tak nie zjadą z chodników na jezdnię, nie zauważą różnicy.

  W całej sytuacji najbardziej niesmaczne jest to, że bubel rodem ze ZDiKu, powstaje za pieniądze przeznaczone na udogodnienia dla rowerzystów, nie kierowców, choć dzięki temu to właśnie oni skorzystają na budowie ścieżki. Dzieje się to sześć lat od powołania oficera rowerowego, trzy lata od uchwalenia Polityki Rowerowej, w blasku chwały i medialnych oklasków.


  Radek Lesisz

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (61)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wrocławska Inicjatywa Rowerowa: Ta ścieżka to niebezpieczny bubel (LIST)

  Jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Uwielbiam psełdo rowerzystów zasłaniających się brakiem kultury kierowców samochodów. Samochodów jest parędziesiąt tysięcy a cyklistów 1/30 - 1/40. Proszę wybrać 500 samochodów na skrzyżowaniu i...rozwiń całość

  Uwielbiam psełdo rowerzystów zasłaniających się brakiem kultury kierowców samochodów. Samochodów jest parędziesiąt tysięcy a cyklistów 1/30 - 1/40. Proszę wybrać 500 samochodów na skrzyżowaniu i 10-ci rowerzystów na przejściu dla pieszych. Zobaczymy odsetek ,, kultury" kierowców. Nie zmienia to faktu że ścieżki rowerowe projektuje osoba sprytna inaczej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wrocławska Inicjatywa Rowerowa.... bullshit

  Gizmo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  No tak dla rowerzystów się wszystko robi a jeszcze NARZEJAKĄ!!!! po pierwsze w liście cyt.:"Dziś rowerzyści jadą tutaj po chodniku." OD KIEDY ROWERZYŚCI MOGĄ JEŹDZIĆ PO CHODNIKU?!?!?!?!! skoro jest...rozwiń całość

  No tak dla rowerzystów się wszystko robi a jeszcze NARZEJAKĄ!!!! po pierwsze w liście cyt.:"Dziś rowerzyści jadą tutaj po chodniku." OD KIEDY ROWERZYŚCI MOGĄ JEŹDZIĆ PO CHODNIKU?!?!?!?!! skoro jest ulica to mają obowiązek po niej jeździć, więc wydzielają im trasę, a Ci jeszcze narzekają.... po prostu skandal jak im się w ..... przewracazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rowerzysci przez pryzmat Pana Lesisza to frustraci

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

  wypowiedzi, listy i sposób bycia Pana Lesisza jest tak pretensjonalny i chamski, żę przez niego i to co on wypisuje nakreca się moja agresja do rowerzystów. Gosc ma zawsze pretensje, zawsze mu cos...rozwiń całość

  wypowiedzi, listy i sposób bycia Pana Lesisza jest tak pretensjonalny i chamski, żę przez niego i to co on wypisuje nakreca się moja agresja do rowerzystów. Gosc ma zawsze pretensje, zawsze mu cos nie pasuje i patrzac przez pryzmat jego osoby rowerzysci jawia się jako rozczeniowcy, którzy nienawidza kierowców, pieszyc, wlady, sciezek, obnizonych chodników i całego swiata.
  Panie Lesisz taka rada...wyprowadź się PAn, może być do Łodzi :Pzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  też sobie pozwolę na ocenę mocno subiektywną

  me (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Zgadzam się z Tobą, mam podobne spostrzeżenia. Śledzę to medialne podjudzanie kierowców na rowerzystów i odwrotnie od jakiegoś czasu i też rzuciło mi się w oko, że jak wspomniany Pan coś napisze,...rozwiń całość

  Zgadzam się z Tobą, mam podobne spostrzeżenia. Śledzę to medialne podjudzanie kierowców na rowerzystów i odwrotnie od jakiegoś czasu i też rzuciło mi się w oko, że jak wspomniany Pan coś napisze, to choć składne to i bez wyzwisk, to jakieś takie roszczeniowe, zajadłe, złośliwe i nieobiektywne, trochę sekciarskie.
  Nie jestem rowerzystą (co najwyżej rekreacyjnym poza miastem), na co dzień poruszam się samochodem. Rowerzyści nie są mi "wsmak" na drodze, bo bardzo spowalniają ruch, ale cóż, rozumiem potrzeby, rozumiem konieczność zmian komunikacyjnych w mieście, szczególne w obrębie centrum (osobiście unikam wjeżdżania tam samochodem jak ognia). Staram się przestrzegać przepisów, w szczególności dot. prędkości i poprawności parkowania, rozglądam się na skrzyżowaniach ze ścieżkami, wyprzedzam z zachowaniem odstępów (chyba tylko po to, żeby po następnych światłach móc wyprzedzać danego rowerzystę znowu :))). W ogóle jestem zdania, że trochę dobrej woli i rozsądku z każdej strony (kierowcy, rowerzyści i piesi), a wszyscy się zmieszczą.
  Jednak działania WIRu i Pana Lesisza, podobnie jak Ciebie, zamiast niwelować moją niechęć do rowerzystów, nie mówiąc już o zachęcaniu mnie do przesiadania się na rower choćby w dni wolne, dają wręcz odwrotny skutek. Na miejscu tego Pana, parafrazując słowa pewnej piosenki, "poluzowałabym tam, gdzie go ciśnie". Może by lepiej spał, mniej pluł nienawiścią, a przy okazji nie zrażał do rowerzystów dużej części wrocławian. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A wytyczyć ścieżkę rowerową środkiem pasa busowo-tramwajowego...

  No-to-Dudu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  ...wtedy zobaczymy kto komu ustąpi...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 25

  Taaa.... Wczoraj jadę sobie drogą, na której skrzyżowania są na jej początku i końcu, droga długawa i korek - rzecz tam rzadko spotykana na 20-30 aut. Tempo 18-20 km/h. Zdziwiony zakląłem w duchu...rozwiń całość

  Taaa.... Wczoraj jadę sobie drogą, na której skrzyżowania są na jej początku i końcu, droga długawa i korek - rzecz tam rzadko spotykana na 20-30 aut. Tempo 18-20 km/h. Zdziwiony zakląłem w duchu "ki diabeł"? Odczekałem swoje i widzę kola jak popyka sobie rowerkiem tak z 1,5 m od pobocza. Słuchawki na uszach, okularki p.słoneczne. Figo fago. Z naprzeciwka sznurek samochodów i za bardzo go wyprzedzić nie ma jak bo zajmuje pół pasa lekko licząc. Co rusz ktoś go wyprzedza z gazem w podłodze wciskając się na milimetry między niego a przerwę w sznurku samochodów ryzykując obcierkę przynajmniej albo puknięcie kola. Powiecie miał prawo, jest takim samym użytkownikiem jak inni. No tak, tylko kłerwa po drugiej stronie był chodnika a obok chodnika ścieżka dla takich kolów na rowerach. To tyel jeśli chodzi o przestrzeganie odległości przy wyprzedzaniu i prędkości bo oczywiście po minięciu kola na pustym pasie każdy już gnał.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rowerki na głównych ulicach

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 28

  Dlaczego jakiś minus przy tym wpisie? Tak zachowuje się spora część rowerzystów - totalna bezmyślność za przyzwoleniem śWIRu i jego patrona. Tylko po co to? Podobnie dziś na Sienkiewicza....rozwiń całość

  Dlaczego jakiś minus przy tym wpisie? Tak zachowuje się spora część rowerzystów - totalna bezmyślność za przyzwoleniem śWIRu i jego patrona. Tylko po co to? Podobnie dziś na Sienkiewicza. Wydzielono bezmyślnie szerokie pasy dla tramwajów, więc autka jadą jedno za drugim (a tramwaj raz na jakieś 10 minut). I jedzie sobie rowerek środkiem tego pasa samochodowego, nawet się stara wyciągając z 15 km/h. A autka? No muszą wjeżdżać na pas dla tramwajów, żeby rowerek ominąć. Co za bezsens nami rządzi ...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na ulicy

  ag (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

  Pewnie, że jadą środkiem pasa, i to całkiem słusznie, bo się jedzie rowerem przy krawężniku to samochody wyprzedzają rowerzystów nie zmieniając pasa, często przejeżdżając dosłownie centymetry od...rozwiń całość

  Pewnie, że jadą środkiem pasa, i to całkiem słusznie, bo się jedzie rowerem przy krawężniku to samochody wyprzedzają rowerzystów nie zmieniając pasa, często przejeżdżając dosłownie centymetry od rowerzysty.... A jak jedzie się środkiem to przynajmniej żaden nie będzie próbował takich numerów, tylko wyprzedzi normalnie z zachowaniem odpowiedniej odległości...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

  Jasne wyprzedzi normalnie na Sienkiewicza. Niby jak jeśli nie ma drugiego pasa?
  Zachowa jeszcze mniejszą odległość, niż gdyby jechał przy krawężniku.,]

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadzam się - to bubel

  karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 6

  Jeździłem tą trasą kilka lat, cały czas po ulicy. Bardzo wygodnie i bezpiecznie się jechało ten odcinek, nie wiem po co wydawać pieniądze na taki bubel.
  Pasy rowerowe malowane na jezdni - TAK,...rozwiń całość

  Jeździłem tą trasą kilka lat, cały czas po ulicy. Bardzo wygodnie i bezpiecznie się jechało ten odcinek, nie wiem po co wydawać pieniądze na taki bubel.
  Pasy rowerowe malowane na jezdni - TAK, ścieżki śmieszki kończące się w niebezpiecznych miejscach - NIE.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niebezpieczny bubel to się WIR nazywa

  jw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 21

  jw

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bubel to jest na Wróblewskiego!

  www.wroclawskie-drogi.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

  nikt tego nie widzi? oznakowanie poziome poszło w diabły w dwa miesiące po oddaniu do użytku, a teraz w ramach "gwarancji" nie odnowiono go a jedynie pomalowano :/ Suuuuper pomysł - tylko potem nie...rozwiń całość

  nikt tego nie widzi? oznakowanie poziome poszło w diabły w dwa miesiące po oddaniu do użytku, a teraz w ramach "gwarancji" nie odnowiono go a jedynie pomalowano :/ Suuuuper pomysł - tylko potem nie narzekajmy na brak kaski :/

  http://www.wroclawskie-drogi.pl/o-odnowieniu-przez-pomalowanie-czyli-wroblewskiego-jest-o-k-przynajmniej-wg-zdiumu

  http://www.wroclawskie-drogi.pl/wroblewskiego-wielka-wyspa

  200 metrów to problem? to prosze sobie policzyć ile metrów ma ta ścieżka na Wróblewskiego :|zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowe

  kosa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Nowe? Po co skoro nie dba się o stare! Wystarczy zjechać z Mostu Warszawskiego na drogę rowerową w kierunku Biskupina. Oficer rowerowy (co to za tytuł? ) chyba nie sprawdza stanu infrastruktury...rozwiń całość

  Nowe? Po co skoro nie dba się o stare! Wystarczy zjechać z Mostu Warszawskiego na drogę rowerową w kierunku Biskupina. Oficer rowerowy (co to za tytuł? ) chyba nie sprawdza stanu infrastruktury lub nie jeździ rowerem bo droga ta zarasta trawą od lat i zwęża tak, że zaczyna się robić niebezpiecznie. A biorąc pod uwagę jak wielu mieszkańców z niej korzysta warto by OFICER podjął stanowcze i zdecydowane kroki by ta rowerowa autostrada miała swoją pierwotną szerokość. Pozdrawiam i życzę wiatru w plecy :-) .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @kosa

  Ktoś z pl. Kromera (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Gdzie Most Warszawski a gdzie Biskupin? To są dwa całkiem odległe miejsca!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wniosek jest prosty.

  rowerzysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 9

  W urzędzie zasiadają debile i powinni zostać zesłani do koczowiska cyganów. Odgrodzić teren cztero metrowym murem i zasiekami. Niech się kiszą we własnym smrodzie i głupocie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo