Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inteligentna laska, mechanik na odległość. Wrocławscy studenci tworzą prawdziwe cuda! [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
System klasyfikacji faz rozwoju roślin może być elementem większego systemu, który pozwoli na automatyczną uprawę
System klasyfikacji faz rozwoju roślin może być elementem większego systemu, który pozwoli na automatyczną uprawę Paweł Relikowski / Polska Press
Inteligentna laska dla niewidomych, sterowanie komputerem za pomocą gestów, kamera do wykrywania upadków – to tylko kilka z projektów zrealizowanych w tym roku przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Ich wynalazki pomagają w różnych aspektach życia, a niektóre z nich mają szansę pojawić się w sklepach.

Wszystkie pomysły powstały w ramach Konferencji Projektów Zespołowych. To inicjatywa, w ramach której przedstawiciele firm różnych branż zgłaszają tematy, a studenci realizują je w formie prototypów. Wśród przedsiębiorstw pojawiły się takie marki jak Orange, wrocławscy producenci oprogramowania jak Estigiti czy firma Comarch – jedna z największych polskich spółek informatycznych. Dla przyszłych inżynierów to także jeden z elementów zaliczenia trzeciego roku studiów.

"Nasza inicjatywa pozwala na łączenie firm ze studentami. Młodzi ludzie mają szansę zobaczyć, jak wygląda praca w takich przedsiębiorstwach. To także okazja dla pracowników uczelni na nawiązanie kontaktów z przemysłem, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi" - mówi dr inż. Maciej Nikodem z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, organizator Konferencji Projektów Zespołowych.

Tematy zbierane są zawsze w semestrze zimowym, a ich realizacja trwa przez 15 tygodni semestru letniego. Nad jednym, we współpracy z firmami, pracują najczęściej 4-5 osobowe grupy. W tym roku studenci realizowali ponad 20 projektów zgłoszonych przez 12 przedsiębiorstw i instytucji. Tematy są oczywiście zgodne z kierunkami kształcenia, ale w trakcie realizacji projektu nacisk kładziony jest przede wszystkim na pracę zespołową.

"Przyszli inżynierowie muszą się nauczyć używania narzędzi do zarządzania projektami, planowania działań, dzielenia się zadaniami, ale też kompetencji miękkich. Tak obecnie wygląda praca w firmach, dlatego nie ma co ukrywać, że ważny jest nie tylko efekt końcowy, ale sam proces i sposób realizacji projektu" - podkreśla dr inż. Maciej Nikodem.

W ubiegłych latach za najlepsze uznano m.in. urządzenie monitorujące efektywność hamowania roweru górskiego czy inteligentny zasobnik badawczy do bezzałogowego systemu latającego. Także w tym roku nie brakowało ciekawych studenckich wynalazków.

Kamera do wykrywania upadków

Bardzo interesująca okazała się kamera o niezwykłej funkcji. Jej zadaniem jest wykrywanie upadków - szczególnie osób, które nie potrafią samodzielnie wstać. Po takim wypadku, na smartfon opiekunów wysyłane jest specjalne powiadomienie, a to z kolei pozwala na szybką interwencję.

"Projekt domyślnie ma służyć osobom starszym: mieszkającym samotnie, w domach opieki czy przebywającym w szpitalach, gdzie o upadku trzeba szybko powiadomić pielęgniarkę. Dzięki kamerze, pomoc starszej osobie będzie dużo sprawniejsza, a ona sama ma zapewnione większe poczucie bezpieczeństwa" - mówi Kajetan Wojciechowski, student Informatyki Technicznej, jeden z autorów inteligentnej kamery.

Inteligentna kamera wykrywa upadki osób i alarmuje o tym opiekunów
Inteligentna kamera wykrywa upadki osób i alarmuje o tym opiekunów Paweł Relikowski / Polska Press

Studenci odpowiedzialni za projekt, czyli Kacper Małkowski, Kajetan Wojciechowski, Kajetan Krasoń, Jakub Korycki i Piotr Dębski mówią, że podobne technologie istnieją na świecie i mogą np. wykrywać upadki w nocy. Jednak ich wynalazek na tle innych wyróżnia się zachowaniem prywatności.

- Dane przetwarzane są tylko lokalnie. Dzięki temu nie mamy poczucia, że patrzy się na nas "Oko Wielkiego Brata" i ktoś z drugiego końca świata może nas podglądać. Firma Estigiti, która zleciła nam temat, chciała udowodnić, że taki projekt można zrealizować. Teraz ewentualnie pomoże znaleźć inwestorów, którzy chcieliby sfinansować produkt w wersji komercyjnej – mówi Kacper Małkowski, lider projektu.

Inteligentna laska dla niewidomych

Kolejnym, w pełni funkcjonalnym i działającym prototypem jest inteligentna laska dla osób niewidomych. Została stworzona przez studentów pochodzących z wymiany zagranicznej.

Helin Duygu Ucar z Turcji, Ankit Yadav z Indii, Pedro Diaz Padilla z Hiszpani oraz Juliette Chesneau-Snella z Francji wyprodukowali urządzenie zainspirowani wystawą osób niewidomych, podczas której dowiedzieli się jak trudno poruszać się w ich świecie.

Laska ma proste funkcje, jednak niezbędne dla osoby niewidomej. Rozpoznaje odległość i przeszkody znajdujące się przed nią – przykładowo szafkę czy drzwi od mieszkania. Z użytkownikiem porozumiewa się za pomocą głośnika z wbudowanym syntezatorem mowy. Posiada kamery, czujniki zbliżeniowe, a do jej działania potrzebne są specjalne rękawice. To właśnie na nich znajdują się silniki wibracyjne, które w zależności od odległości drgają, dając znać o przedmiotach i w którym kierunku należy się poruszać.

Urządzenie zostało stworzone przy współpracy z osobami niewidomymi i przeszło testy, które udowodniły, że pozwala przejść dowolny tor przeszkód. Obecnie studenci pracują nad komercyjną sprzedażą inteligentnej laski.

Mechanik na odległość, automatyczne doglądanie roślin. Ponad 20 projektów studentów

Na konferencji zaprezentowano również element systemu, który jako całość ma w teorii pozwolić na automatyczną kontrolę rozwoju roślin, bez udziału człowieka. Doglądanie upraw ma stać się przeszłością, a podlewaniem, plewieniem i dostarczaniem nawozu będą zajmować się maszyny.

"Stanie się to możliwe dzięki wynikom, które przedstawia nasz system klasyfikacji faz rozwoju roślin. Oczywiście jest to prototyp, do jego stworzenia użyliśmy rośliny fasoli, która ma względnie krótki czas wegetacji. Pozwoliło to zebrać nam elementy charakterystyczne rozwoju tej rośliny w jak najkrótszym terminie. Na podstawie tego stworzyliśmy całą bazę danych" - tłumaczy Maciej Podkowiński, wchodzący w skład zespołu projektu "Klasyfikacja faz rozwoju fasoli".

Ciekawostką okazała się również aplikacja dla kierowców, która znacząco przyspieszy naprawę ich pojazdów. Program zbiera dane diagnostyczne z OBDII (urządzenie diagnostyczne, montowane jako standard w samochodach), a następnie wysyła usterki do mechanika. Ten może na odległość sprawdzić co szwankuje w aucie, jaki będzie koszt naprawy i ile czasu zajmie. Takie zgłoszenie odbywa się bez osobistej wizyty.

Aplikacja łącząca kierowcę z mechanikiem pozwoli na szybszą naprawę auta i bezpieczniejszą jazdę
Aplikacja łącząca kierowcę z mechanikiem pozwoli na szybszą naprawę auta i bezpieczniejszą jazdę Konrad Bałajewicz / Polska Press

Zdecydowanie największa część projektów stworzonych przez studentów w tym semestrze dotyczyła branży IT. Aplikacja pomagająca w organizacji czasu, monitorowania satysfakcji klientów czy pozwalająca na obsługę komputera jedynie za pomocą gestów to tylko niektóre z przedstawionych projektów. A dodajmy do tego nową platformę do gier komputerowych, unowocześnienie Alertu RCB, a nawet program do tworzenia nowych tożsamości. Od rozmachu naszych studentów można dostać niezłego zawrotu głowy. Młodzi inżynierowie nie tylko udowadniają swój talent, ale też potrafią tworzyć wynalazki przydatne na całym świecie.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska