Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy studenci i naukowcy docenieni w kraju i za granicą. Za wirusy, atom i grzyby

Marcin Walków
Dr Kamila Stokowa-Sołtys bada zastosowanie antybiotyku w leczeniu chorób o podłożu wirusowym
Dr Kamila Stokowa-Sołtys bada zastosowanie antybiotyku w leczeniu chorób o podłożu wirusowym fot. Tomasz Hołod
W ostatnich dniach naukowcy i studenci wrocławskich uczelni zdobyli nagrody w kilku konkursach krajowych i zagranicznych. Dr Kamila Stokowa-Sołtys z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego wygrała konkurs "Innowacja jest kobietą". Jej projekt dotyczy zastosowania baktracyny w leczeniu chorób wirusowych, takich jak polio, zapalenie wątroby, a nawet... wirusa HIV. To znany od wielu lat i dopuszczony do stosowania u ludzi i zwierząt antybiotyk.

"Dlatego ma przewagę nad nowymi lekami, które trzeba by dopiero opracować i przebadać. A na to potrzeba czasu i pieniędzy" - czytamy w uzasadnieniu Fundacji Kobiety Nauki.

W nagrodę dr Kamila Stokowa-Sołtys pojedzie do Moskwy, gdzie zaprezentuje swój projekt podczas XVII Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "Archimedes 2014".

Mech i energetyka jądrowa

Natalia Jankowiak, studentka Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, zdobyła pierwsze miejsce w konkursie "Atom dla nauki" w kategorii radiobiologia.

Szukała odpowiedzi na sześć pytań związanych z budową elektrowni atomowej. Między innymi postawiła sobie takie: jak elektrownia atomowa wpłynie na obecność metali ciężkich w roślinach. Szukając odpowiedzi, zaproponowała wykorzystanie różnych gatunków mchu.

- Podkreśliłam, że takie badania trzeba prowadzić przed, w trakcie i po zakończeniu budowy oraz później okresowo - wyjaśnia Jankowiak.

W nagrodę otrzymała 1 tys. zł i zwiedzi szwedzką elektrownię atomową.

Także pierwszą nagrodę w konkursie "Atom dla nauki", ale w kategorii fizyka zdobyła Emilia Kopeć - studentka Uniwersytetu Wrocławskiego, za pracę o dawkach skutecznych otrzymanych w wyniku narażenia na promieniowanie jonizujące.

Zbada jaskinie na Słowacji
Rafał Ogórek jest doktorantem na Wydziale Technologiczno--Przyrodniczym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzięki Polsko-Słowackiemu Funduszowi Stypendialnemu pojedzie na cztery miesiące do Nitry na Słowacji. Zbada tam jaskinie pod kątem obecności grzybów w powietrzu, wodzie i skałach. To kontynuacja badań, które prowadził m.in. w Jaskini Niedźwiedziej i poniemieckich sztolniach w górach Sowich.

Słowacja, Niemcy, Korea?
Wojciech Domski, Damian Trzeciak i Damian Łuczak, studenci Politechniki Wrocławskiej, zajęli II miejsce w regionalnych zawodach The Freescale Cup w słowackiej Zilinie. Pojechali na nie z małym pojazdem wyposażonym w kamerkę, która wykrywa czarną linię wyznaczającą trasę. Pojazd jest tak zaprogramowany, że jedzie po niej sam. W kwietniu wezmą udział w europejskich rozgrywkach w niemieckim Erlangen, gdzie powalczą o awans do światowego finału w Seulu. W ubiegłym roku zajęli II miejsce w Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska