Wrocławscy poloniści piszą list do prezydenta w sprawie ministra Czarnka

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Pawel Relikowski / Polskapress
Udostępnij:
Literaturoznawcy Uniwersytetu Wrocławskiego protestują przeciwko działaniom zapowiadanym przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Przestrzegają przed upolitycznianiem nauki, które przejawia się m.in. w naciskach na władze uniwersytetów i grozi represjonowaniem badaczy za ich pracę naukową i za to, że publicznie wyrażają swoje poglądy.

W liście do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego wrocławscy akademicy wskazują, że z wystąpień ministra Czarnka wynika, iż w wyniku działań Ministerstwa Edukacji i Nauki zostanie podważona niezależność uniwersytetów, wolność wypowiedzi będzie ograniczona, a nauka zideologizowana i upolityczniana.

Nie godzimy się na eliminowanie całych obszarów badań humanistycznych poprzez politykę grantową ani też na podporządkowywanie jej wąsko rozumianym przesłankom wynikającym z jednego światopoglądu. Z niepokojem obserwujemy uzależnianie finansowania badań od strategii politycznej, forsowanej przez rządzącą partię. Wszystko to jest głęboko sprzeczne z ideą uniwersytetu i założeniami humanistyki. Nie akceptujemy także represjonowania poszczególnych badaczek i badaczy za ich pracę naukową oraz publiczne wyrażanie poglądów, ani też nacisków na władze uczelni, aby podejmowały działania dyscyplinujące wobec pracowników, których działalność społeczna lub kierunek badań nie są zgodne z linią ideologiczną obecnej władzy - pisze w imieniu Rady Dyscypliny Naukowej Literaturoznawstwo Uniwersytetu Wrocławskiego jej przewodnicząca prof. dr hab. Beata Baczyńska.

Prof. Baczyńska podkreśla, że obowiązkiem przedstawicieli uniwersytetu jest obrona zasady równości wszystkich ludzi, szacunku dla nich bez względu na wyznawane wartości oraz wolności słowa i nauki.

W swoim liście literaturoznawcy z Uniwersytetu Wrocławskiego poparli stanowisko Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego „w sprawie równego traktowania oraz wolności w polskich uczelniach”. Przypomnieli też stanowisko RGNiSW, w którym rada krytycznie oceniła pomysły i tezy ministra Czarnka dotyczące wyzwań stojących przed szkolnictwem wyższym w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ten news przypomniał mi czasy ,młodości i Radio Erewań oraz anegdoty z tym zwiazane.

Idealnie pasuje do tamtych dezinformacji z PRL-u.

Jakaś Pani profesor UWr w imieniu jakiejś rady (ale bez upowaznienia rady), na jakimś wydziale jakiegoś uniwersytetu coś napisała.

Natomiast dziennikarz z tego listu zrobił newsa na potęgę: że to wrocławscy poloniści.

Przekłamanie jak za starych czasów tak jak celebryci po szczepionki po staremu, PRL-owskiemu.

Panie Redaktorze,

Na takiej zasadzie ja mogę napisać w gazecie, że czytelnicy gazety wrocławskiej nie aprobują takiego stylu pisania tekstów.

Miłego dnia

G
Gość
29 grudnia, 16:16, Gość:

Tzw. Nauka, czyli w realu Nałuka, na Uniwersytecie Wrocławskim, upolityczniona już jest. Nie tak, dawno, rektor Uniwersytetu zarządzał godziny rektorskie, aby studenci mogli brać udział w nielegalnych demonstracjach mających na celu obalenie legalnego rządu.

Apolityczny nałukowiec, rektor Politechniki zrobił podobnie.

W
WIT

Uniwersyteccy poloniści! Najlepiej produkować dalej GŁUPIĄ GIMBAZĘ biorąc za to dotacje od państwa. Jesteście oszustami. Won!!!

G
Gość
29 grudnia, 22:49, Gość:

Czarnek do dymisji. Nie będzie ta miernota mówiła jak moje dziecko ma się kształcić.

Idź do prywatnej szkoły

G
Gość

Czarnek do dymisji. Nie będzie ta miernota mówiła jak moje dziecko ma się kształcić.

D
Do boju

Pisiory, przecie oni mają córki jak giertych, wysłać niech zastrasza ich córki, te powiedzą o tym ojcom i się wystrasza, z Giertychem zadziałało, zrobta lepszym ten kraj.

J
Ju

Jakiś partyjny buracAno kapu ścian y łeb chce wszystkich pouczać, przecie to uwłaczające.

N
No

Na Dworczyku ciągnie się jednak „wybuchowy incydent” z przeszłości. Poseł PiS i bliski współpracownik Antoniego Macierewicza w latach 90. przechowywał w trzech piwnicach skrzynki z pociskami artyleryjskimi, trotylem, a nawet głowicę do pancerfausta. Został skazany na 1,5 roku więzienia, ale z kłopotów wybawił go Macierewicz.

W
Wltold

Za to polityczne lewactwo spod znaku LGBT chce wprowadzać swoje nauki jako jedynie słuszne. Niech pani Beata Baczyńska otworzy swój własny prywatny uniwersytet jak jej państwowy uwiera w cztery litery.

G
Gość

Tzw. Nauka, czyli w realu Nałuka, na Uniwersytecie Wrocławskim, upolityczniona już jest. Nie tak, dawno, rektor Uniwersytetu zarządzał godziny rektorskie, aby studenci mogli brać udział w nielegalnych demonstracjach mających na celu obalenie legalnego rządu.

G
Gość

wrocławscy poloniści?

Może posiadacze sznurówek?

Ktoś dał im mandat reprezentowania wrocławskich polonistów?

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie