Wrocławscy naukowcy zbudowali teleskop. Będą obserwować Słońce

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Teleskop wrocławskich naukowców
Teleskop wrocławskich naukowców Jan Hellmann
Wrocławscy naukowcy z Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN stworzyli teleskop, który w najbliższy poniedziałek o godz. 5.03 czasu polskiego znajdzie się na pokładzie satelity Solar Orbiter lecącego w stronę Słońca.

W poniedziałek o 5.03 czasu polskiego z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartuje rakieta Atlas V, która w ramach najważniejszej misji słonecznej Europejskiej Agencji Kosmicznej wyniesie na orbitę satelitę Solar Orbiter. Na pokładzie tego satelity znajdzie się teleskop stworzony przez wrocławskich naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Urządzenie waży zaledwie kilka kilogramów. Ma 80 centymetrów długości, a jego średnica wynosi 22 centymetry.

- Teleskop pozwoli nam uzyskać informacje, które potem naukowcy wykorzystają do zrekonstruowania obrazów twardego promieniowania rentgenowskiego na Słońcu - mówi dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. - Obrazy będą uzyskiwane w kilkudziesięciu przedziałach energii pokrywających przedział 4-150 keV. Oznacza to, że dla każdego źródła będziemy mieli określone widmo promieniowania rentgenowskiego. Możemy wówczas określić temperaturę i gęstość plazmy w tych obszarach. Te obszary pokazują źródła, które nieraz są gorętsze niż wnętrze Słońca.

A jak wygląda taki teleskop?

- Nasz instrument wygląda inaczej niż jakikolwiek teleskop. Nie ma tu luster, jak w zwykłym teleskopie, nawet sama konstrukcja jest dość nietypowa. Zamiast luster są natomiast zestawy siatek. Każda z nich wygląda trochę jak płot złożony z wolframowych sztachet. Jest w sumie 30 par siatek. Oprócz tego w teleskopie mamy jeszcze kołnierz w tarczy termicznej sondy Solar Orbiter, która chroni urządzenie przed wysoką temperaturą - mówi dr Mrozek z CBK PAN.

Tarcza pokryta została materiałem stworzonym na potrzeby tej konkretnej misji. Ten materiał nazwano Solarblack. To specyficzny rodzaj czerni, który uchroni całą sondę od spalenia. A przy Słońcu będzie naprawdę gorąco.

- Przednia część rozgrzeje się do 600 stopni Celsjusza, ale już 25 centymetrów dalej temperatura spadnie do 160 stopni Celsjusza - tłumaczy dr Tomasz Mrozek. - Dotychczas nie było tak ambitnej misji dedykowanej obserwacjom Słońca z teleskopami na pokładzie.

Dlaczego ta misja jest tak wyjątkowa? - Będziemy obserwować Słońce za pomocą teleskopów zaledwie z odległości 0,3 jednostek astronomicznych (pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa dokładnie 149 597 870 700 m - przyp. red.). Oznacza to, że będziemy jakieś 40 milionów kilometrów od Słońca, wewnątrz orbity Merkurego. Bliżej będzie tylko sonda Parker Solar Probe, która zbliży się na 6 milionów kilometrów, ale nie ma tam teleskopów skierowanych bezpośrednio na Słońce. To pierwszy powód. Drugi jest taki, że sonda z naszym teleskopem będzie wynoszona coraz wyżej nad ekliptykę, co sprawi, że będziemy mogli uzyskać zdjęcia biegunów Słońca. Takich zdjęć jeszcze nigdy nie mieliśmy. Pozwolą one nam dowiedzieć się więcej o 11-letnim cyklu słońca, o którym do tej pory informacje czerpaliśmy głównie z obserwacji plam na Słońcu - podsumowuje Tomasz Mrozek.

W budowę teleskopu zaangażowanych było dwadzieścia osób. Budowa trwała siedem lat.

Trzymamy kciuki za powodzenie misji!

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie