Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy naukowcy odkryli, jak zablokować koronawirusa

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Profesor Marcin Drąg szefuje wrocławskim badaniom nad koronaawirusem
Profesor Marcin Drąg szefuje wrocławskim badaniom nad koronaawirusem Politechnika Wrocławska
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, wspólnie z kilkoma grupami badawczymi z USA, dokonali nowego odkrycia, które może pomóc w walce z koronawirusem. Wyniki swoich badań bezpłatnie udostępnili w internecie, a także wysłali do recenzji i publikacji w czasopiśmie naukowym. Odkryli działanie ważnego związku chemicznego, wchodzącego w skład wirusa i znaleźli sposób jak go zablokować.

- Zbadaliśmy mechanizm działania proteazy SARS-CoV-2-PLpro. Jest ona odpowiedzialna za dojrzewanie wirusa, ale też procesowanie ludzkich białek, tak by komórka ludzka nie mogła się bronić w czasie inwazji wirusa – tłumaczy portalowi GazetaWroclawska.pl profesor Marcin Drąg szef zespołu z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej. - Otrzymaliśmy związki selektywnie hamujące jej działanie – dodaje profesor.

Dlaczego „selektywnie”? Bo te związki – fachowo nazywane inhibitorami - nie działają na białka ludzkiego organizmu. Są więc bezpieczne i – przynajmniej teoretycznie – mogą wejść w skład leków na COVID-19, czyli chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Choć wymaga to dalszych badań i testów.

Koronawirus – sprawca trwającej pandemii COVID-19 – jest z tej samej grupy koronawirusów co SARS z 2002 roku. O tym było wiadomo już od dawna. - Zawiera on 29 białek, w tym dwie proteazay – tłumaczy wrocławski naukowiec. Badacze z Politechniki opisali do tej pory działanie właśnie tych dwóch proteaz. W marcu pierwszą z nich, SARS-CoV-2-Mpro, teraz poznali SARS-CoV-2-PLpro. - Okazuje się, że, pomimo sporej liczby mutacji w strukturze, jest ona zbudowana i działa niemal dokładnie tak samo jak jej odpowiednik w wirusie SARS z epidemii w 2002 roku - mówi profesor Drąg.

To ważne odkrycie, bo teraz można próbować wykorzystywać w walce z koronawirusem te wszystkie leki, które testowano w czasie epidemii SARS, a które miały działać na taką samą proteazę w tym właśnie wirusie. Epidemia SARS – przypomnijmy – zaczęła się w Chinach w 2002 roku. Wirusem zaraziło się wtedy przeszło 8 tysięcy osób, a ponad 700 zmarło. Przy czym najwięcej zachorowań było w Chinach i Hongkongu. W USA i Europie odnotowano tylko pojedyncze przypadki. Potem wirus zniknął.

W pracach wrocławskich naukowców nad koronariusem uczestniczą też eksperci z kilku ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych: profesor Shaun Olsen (Medical University of South Carolina/ University of Texas Health Science Center at San Antonio), profesor Tony Huang oraz dr Miklos Bekes (New York University School of Medicine), a także Scott Snipas (Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute, Kalifornia).

Ważne informacje o koronawirusie

Nie przegap tych informacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska